Su İçerek Nasıl Kilo Verilir? Su İçmek Kilo Verdirir mi? Su İçerek Kaç Kilo Verilir?

  05.10.2020
  5.673
  Su İçerek Nasıl Kilo Verilir? Su İçmek Kilo Verdirir mi? Su İçerek Kaç Kilo Verilir?

  Yapılan diyet ve sporların işe yaraması, vücudun dengesini korurken sağlıklı kalması adına suyun ne derece önemli olduğunu biliyoruz. Su içerek kilo vermek ise diyetin temel kuralı olurken akıllara elbette su içerek kaç kilo verilir sorusunun gelmesi normal. Biz de sizler için günde 3 litre su içmek kaç kalori yakar gibi bilimsel açıklamaları merak edilen önemli soruları bu yazımızda anlatıyor olacağız.

  Bilindiği üzere kilo vermek isteyenlerin mutlaka hayatında bir alışkanlığa dönüştürmesi gereken düzenli su içmenin aslında metabolizma ve bağışıklık ile de yakından ilişkisi bulunuyor. Yaşamın ve bedenin düzenli şekilde fonksiyonlarını yerine getirmesinin temeli olan suyun, vücudun %60 ila 70’ini oluşturması ise önemini gösteriyor. Aldığımız suyun günde 1,5 ila 2 litresi ise farklı yollardan vücuttan atılıyor ve oluşan bu açığın yerini doldurarak fonksiyonları korumak gerekiyor. Metabolizmamız aslında suya karşı o denli hassas ki %1 oranındaki bir su kaybı dahi hissediliyor ve oran büyüdükçe sorunlar hayati boyutlara ulaşabiliyor. Haliyle kilo verme sürecini desteklemek için günde 8 ila 10 bardak su içmek ve diyeti bu şekilde tamamlamak gerekiyor.

  Su İçmek Ne İşe Yarar?

  Suyun kilo vermekle olan ilişkisini anlamak adına vücutta yarattığı etkileri de bilmek gerekiyor. Su içmek kilo verdirir mi sorusunun yanıtı olabilecek etkiler şu şekilde:

  • Metabolizmanın hızını arttırır.
  • Tokluk hissinin daha uzun süre korunmasını sağlar.
  • Öğünlerde öncesinde su tüketmek daha küçük öğünlerle doyup iştahın azalmasını sağlar.
  • Kilo verirken kas kaybı oluşmasının önüne geçer.
  • Kilo kaybına bağlı deri sarkmalarını önleyerek daha sıkı görünüm sağlar.
  • Ödemin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.
  • Sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını ve daha rahat tuvalete çıkmayı sağlar.
  • Nörolojik faydalarıyla kilo kaybı esnasında aktifleşen sinir sistemi uyaranlarını destekler.

  Su İçerek Kaç Kilo Verilir?

  Hayatınıza yalnızca direkt su içmeyi değil, su oranı yüksek besinleri de beslenmenize ilave ederek oldukça hızlı şekilde kilo verebilirsiniz. Elbette pek çok kişinin bu su diyeti karşısında sorusu su içmek kaç kilo verdirir olmaktadır. Ancak anlaşılması gereken her ne kadar su ve su oranı yüksek gıdalar tüketmek herkesin kilo vermesini sağlasa da herkesin aynı hızda ve oranda kilo vermesini sağlamayacağıdır. Kişinin aktivite düzeni, herhangi ek bir kronik hastalığı olup olmadığı gibi durumlar hem verdiği kiloyu hem günlük su ihtiyacını yakından ilgilendirmektedir. Örneğin gut gibi metabolik rahatsızlıkları olanların kaç kilo verebileceğini düşünmeden önce su diyeti yapanlar arasında yer almak için ne kadar uygun olduğunu doktoruna danışması gerekecektir.

  Kilo Vermek İçin Ne Kadar Su İçmeliyim?

  Doğru miktarlarda su tüketip tüketmediğimizden emin olmanın en kolay yolu idrar rengini kontrol etmekten geçer. Vücut yetersiz su tüketimi halinde ilk olarak idrar rengiyle sinyal verir ve günde kaç bardak su içmeliyim sorusunun yanıtı kendiliğinden belli olur. İdrarın koyu renk sarı olması halinde kişinin su tüketimini arttırması ve bu belirtiyi ortadan kaldırana dek daha çok su tüketmesi önerilir.

  Su İçerek Kilo Vermek İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Vücudun yeterli su almaması ve metabolizmanın bundan etkilenmesi halinde yapılan diyetlerin işe yaraması pek de mümkün değildir. Yeterli su tüketmemek metabolizmayı yavaşlattığı için az da olsa kalorili olan çorba, çay, kahve veya meyve suyu gibi diğer sıvıların da suyun yerini tutarak kilo vermeye yardımcı olmamakta, aksine kilo almaya neden olmaktadır. Diğer içecekleri tüketebilmek için öncelikle vücudun içme suyuna olan ihtiyacını gidermek gerekmektedir.

  Su tüketimini arttırmak isteyenlerin soğuk veya sıcak su tercih etmesi ve böylece metabolizmasını daha çok canlandırdığını sanması sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak bu şehir efsanesi ne yazık ki doğru olmamakta, hatta uzmanlar tarafından en idealinin ılık su tüketimi olduğu belirtilmektedir. İster amacınız su içerek zayıflamak ister yalnızca düzenli içmeyi alışkanlık haline getirmek olsun, fazla sıcak veya soğuk suyun boğaz ve mide bölgelerinde yaratacağı rahatsızlık bir soruna dönüşebilecektir.

  Siz de daha çok su içerek yalnızca daha güzel bir cilde, daha verimli enerjiye, daha iyi bir bağışıklığa sahip olmakla kalmayıp daha hızlı kilo verebilir, hatta yalnızca su tüketimini arttırarak zayıflayabilirsiniz. Su tüketimiyle birlikte ne gibi değişimler yaşadığınızı hatta su içmenizle birlikte kilonuzda ne gibi değişimler yaşadığınızı ise bize yazmayı unutmayın.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.