Sünnet Sonrası Kullanılabilecek Kremler Nelerdir?

19.05.2019
13.749
Sünnet Sonrası Kullanılabilecek Kremler Nelerdir?

Sünnet Sonrası Kullanılabilecek Kremler Nelerdir? Sünnetten sonra sürülmesi gereken antibiyotik etkili kremler sayesinde sünnet sonrası iyileşme süreci desteklenebilir. Bu nedenle çocuğunu sünnet ettirmeden önce bu  süreci olabildiğince sağlıklı geçirmesi için pek çok ailenin merak konusu kullanabileceği kremlerdir. Piyasadaki çeşitlilik ve kulak dolma bilgilerin yaygınlığı düşünülürse sünnetten sonra sürülecek kremler konusunda kararsız kalmanız normaldir. Ancak siz de şimdi bizimle oğlunuz için en doğru ve sağlıklı kremi seçebilir, rehberimizde aradığınız tüm cevapları bulabilirsiniz.

Operasyondan sonra sürülecek kremler, pomadlar ve merhemler, hasar gören derinin en doğru şekilde tamir olması için önemlidir. Ayrıca bu bölgenin enfeksiyona ne kadar açık olduğunu düşünürsek, mikropları uzak tutmak için ayrı bir bakımın şart olduğunu anlamak zor değildir. Bu alanda adını en sık duyduğumuz ürünler Furacin ,Soluble Dressin, Hametan olurken, elbette diğer çeşitleri işin için katınca olay akıl karıştırıcı bir hal alabilir. Ayrıca hangi kremin sünnet önce hangisinin sonra kullanılması gerektiği ya da oral ilaçların bu konuda nasıl bir yere sahip olduğu ayrı bir konu başlığıdır. O zaman hemen şimdi birlikte bu ürünleri ve farklarını keşfetmeye başlayalım.

Sünnetten Sonra Sürülecek Kremler

Sünnetten sonra ilgili bölgenin iyileşmesi döneminde bakım uygulanması için tercih edilecek yöntem oldukça önemli. Hem bölgedeki yaranın hızlı iyileşmesi hem de hücrelerin tamamen yenilenmesi için dikiş izleri üzerine uygulanabilecek kremlerin başında Madecassol krem geliyor. Bu kreme ek olarak Hametan krem ve Fito Krem de adını duyduğumuz muadil ürünlerden. Ancak her ne olursa olsun bu kremleri doktor tavsiyesi olmaksızın kullanmamak gerekiyor. Yanlış bir ürün ya da uygulama, dikişlerin yanlış kaynaması ya da yara kapanmasının gecikmesi gibi acılı süreçlere yol açabiliyor.

Daha önceki dönemlerde eski usul sünnet işlemlerinde, derinin çıkarıldığı bölgedeki kesi yarasının hızlı iyileşmesi ve mikrop kapmaması adına pansuman yapılması gerekmekteydi. Ancak eskiye göre daha küçük ve belirsiz olan dikiş izlerini korumak daha kolay ve enfeksiyon riski nedeniyle yine pansuman yapılsa da artık yalnızca tek bir krem kullanımı dahi yeterli olabilir. Bazı doktorlar durumu garantilemek adına sünnetten sonra yine de pansuman işlemini uygun görse de son teknolojik uygulamalarda sünnette plastik bir araç kullanarak dikiş bölgesinin kapanması sağlandığından çoğu zaman bir krem uygulamasına gerek dahi duymayabilirsiniz.

Bahsettiğimiz bu plastik aparatın çıkarılacağı deri bölgesinin yumuşaması ve böylece aparatın daha kolay çıkması, çıkarken bir enfeksiyona yol açmaması gibi amaçlarla krem uygulamasını uygun görebiliriz. Bu amaçla Fucicort ya da Fucidin krem kullanılabilir. Topikal antibiyotik özellik gösteren bu kremlerin sanıldığı gibi sıklıkla değil, yalnızca 1 veya 2 kereliğine uygulanması yeterlidir. Yani sanıldığı gibi sünnet sonrası uzun dönem bir krem ya da hap uygulamasına gerek yoktur.

Sünnet yapılan deri bölgesinde işlemlerden sonraki birkaç gün boyunca fazla hareket etmek, bölgede ödem oluşumuna sebebiyet verebilir. Ayrıca bu hareketlilik şişmelere ve morluklara da yol açabilir. Bu gibi durumlar herhangi bir sünnet sonrası krem uygulaması gerektirmeyi çoğu zaman birkaç saatlik dinlenme ile kendi kendine kaybolmaktadır.

Birkaç saat sonrasında ortadan kalkması beklenen bu sorun, eğer çocuk hareketli ise geç iyileşebilir. Bu durumlarda destek amaçlı kremler kullanılabilir. Ancak sünnet derisine sürülecek kremler mutlaka içeriğinde steroid ve kortizon içermeyen kremler olmalıdır. Antienflamatuar etkili bu kremlerin mutlaka yine hekim önerisi ile kullanılması gerekmektedir.

Sünnetten Önce Sürülmesi Gereken Kremler

Sünnet yapılmadan öncesinde özellikle de lokal anestezi iğnesi uygulamadan önce, bölgenin uyuşturulması ve derinin hazırlanması için krem uygulamasına başvurulabilir. Sünnet öncesi sürülecek kremler sayesinde çocuklarda genital bölgede rahatlama, uyuşma ve serinlik hissi sağlanabilir.

Hem sünnet öncesi hem sonrasında derinin anestezik etkilerle rahatlamasını sağlamak için Anestol pomad gibi topikal merhemlerle uyuşturma etkisi sağlanabilir. Ayrıca oral yoldan alınan ilaçlarla da çocuğun ağrısı kontrol altına alınabilir.  İçeriğinde parasetamol bulunan ağrı kesici ya da ateş düşürücü şurupları reçete ile alabilir, bu alanda Calpol gibi şurupları tercih edebilir, böylece çocuğun şikayetlerini en aza indirebilirsiniz.

Sünnetten önce uygulanan krem ya da ilaçlar, henüz söz konusu operasyon uygulanmamışken kullanıldığından semptomları ve olası sorunları önleme konusunda sonradan kullanılan ilaçlara göre daha az riskli ve daha etkili olacaktır. Özellikle bölgenin uyuşturulması ile ağrı kesici alma ihtiyacı azalacak ve çocuk bu süreci daha rahat geçirecektir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken, uyuşma hissiyle acı hissetmeyen çocukların aynı hareketliliğe devam etmesini önlemek olacaktır. Uyuşturucu kremlerin fazla kullanımı halinde kendini acıyla koruma mekanizmasını kaybeden çocuklar, aynı oyun düzenine devam ederek fark etmeden bölgede morluk, şişme, ödem gibi sorunlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle anestezik ilaç ve krem kullanımının ardından çocuğun gözetimi önemli bir hal alır.

Sünnet Yarası Kalmaması için Kremler

Sünnet işleminden sonra deride kalacak yara izinden dolayı endişe edip bunu krem ile çözmek isteyenlerin öncelikle bu genç hücrelerin kendilerini yenileyeceğini bilmelerini isteriz. Yaşın küçük olması ve bahsedilen bölgedeki derinin kolay yenilenebilir olması itibariyle sünnet olan çocuklarda yara izi kalacağına dair endişeler duyulmamalı ve doktor tavsiye etmedikçe bilinçsiz bir şekilde asla krem kullanılmamalıdır. Bahsedilen işlem sonrasında erken yaşlarda derinin kolayca tamir edileceği ve ilerleyen yaşlarda iz kalmayacağı unutulmamalıdır.

Bazı aileler her ne kadar iz kalmayacağı konusunda uyarılsa da bu konudaki endişelerinden ileri gelen bir şekilde, hücrelerin yenilenmesi amacıyla pişik sorununda kullanılan kremlerden destek almaya çalışır. Ancak tekrar etmek gerekir ki doktorun yönlendirmesi olmaksızın kullanacağınız kremler fayda yerine istenmeyen enfeksiyon gibi durumlarla zarara yol açabilir. Bu nedenle krem seçeneklerinizi belirtmiş olsak da bu konuda en kesin tavsiyeleri yapacak kişi doktorunuz olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet