Tahinin Faydaları Nelerdir? Tahin Nasıl Tüketilir? Neye İyi Gelir?

  14.09.2020
  1.002
  Tahinin Faydaları Nelerdir? Tahin Nasıl Tüketilir? Neye İyi Gelir?

  Tahinin Faydaları Nelerdir? Tahin Nasıl Tüketilir? Neye İyi Gelir? Pek çok vitamini ve minerali barındırıyor olmasıyla sağlığına önem verenlerin değişmez kahvaltılığı olan tahinin faydaları her mevsim karşımıza çıkmaya devam ediyor. Son derece faydalı olup pek çok rahatsızlığı iyileştiren tahinin 7’den 70’e herkes tarafından tüketilmesi öneriliyor, elbette bazı durumlarda dikkatli olmak kaydıyla… Sizler için tahin neye iyi gelir veya nasıl tüketilmelidir gibi soruların tamamını yanıtlıyoruz.

  Tahinin Faydaları Nelerdir?

  Kalpten beyne, solunum yollarından kemik yoğunluğuna kadar pek çok yerde, pek çok rahatsızlıkta tahinin faydaları ile karşılaşmaktayız. Öyle ki susamın öğütülmesi ile yapılan bu muhteşem kahvaltılık için doğal bir şifa kaynağı denebilir. İşte düzenli tahin tüketmenin faydaları arasında ön plana çıkan bir kaç madde:

   

  • Zihinsel faaliyetleri korur, daha güçlü ve verimli bir beyin anlamına gelir. Bu anlamda özellikle yoğun çalışanlara veya sınav dönemi gibi yoğun zihinsel aktivitede olanlara tavsiye edilir.
  • Kalp ve damar sağlığını korumak için oldukça faydalıdır. Özellikle içerdiği faydalı yağlar damar sağlığı açısından önemlidir.
  • Genel olarak bağışıklığı yükseltmeye yarar, mevsimsel hastalıklara karşı bir koruyucu olarak kullanılabilir.
  • Solunum yolları için de oldukça faydalıdır, astım gibi kronik rahatsızlıklarda atakları önlemeye yardımcı olabilir.
  • iltihap oluşumunu ya da iltihaba bağlı şişkinlik ve ödemi önler.
  • İçerisinde bulunan kalsiyum, fosfor, bakır gibi değerli ve çeşitli mineraller sayesinde kemik sağlığını korur ve kemiğin yoğunluğunu arttırmaya yardımcı olur.
  • Gün içinde yoğun çalışan kişilerin enerjisini korumaya yardımcıdır, daha verimli, enerjik ve zinde hissettir, doğal bir enerji kaynağıdır.
  • Cinsel gücü arttırıcı etkisi olan tahinin enerji veren yapısı kendini hissettiren, güçlü etkilere sahiptir.
  • Düzenli tüketen kişinin cildinin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayan besinlerdendir.
  • Pekmezle birlikte tüketildiğinde boğaz enfeksiyonlarına karşı koruyucu olabilmekte, özellikle soğuk aylarda bağışıklık adına düzenli tüketimi önerilmektedir.

  Tahinin Mideye Faydaları Nelerdir?

  Mide ve sindirim dostu besinler arasında yer alan tahinin faydaları özellikle şişkinlik gibi sorunlara bire birdir. Midedeki rahatsızlık hissini önleyen tahinin yumuşak bir katman oluşturarak mideyi koruması, farklı hastalıkları önleyebilmektedir. Her ne kadar pek çok anlamda hatta hem güzellik hem sağlık konusunda karşımıza çıksa da tahinin mideye faydaları ayrı bir kategoride değerlendirilecek kadar etkilidir.

  Tahinin Kalorisi ve Besin Değeri

  Yoğun miktarda doğal yağ içerdiği için pek çok kişi tarafından tahinin kalorisi merak edilmektedir. Enerji bakımından yüksek bulunan tahinin 100 gramı 583 kalori kadardır. Son derece besleyici bir kahvaltılık olan tahin besin değeri ise 100 gr. için şu şekilde:

  21.2 g Karbonhidrat

  5.0 g Lif

  17.8 Protein

  48.0 Yağ

  Potasyum, demir ve kalsiyum mineralleri

  Tahinin Zararları Nelerdir?

  İdeal oranda tüketildiği takdirde tahinin zarar vermesi veya kişi da aksi bir durumda neden olması beklenmez. Acak günlük olarak tüketilmesi gereken tahin miktarını aşmak kişide alerjik reaksiyonlara ve beraberinde başka belirtilere neden olabilir. Ayrıca yüksek miktarda tüketilen tahin vücutta iltihaplanma benzeri sorunlara neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle  bu harika besin faydaları ile ön plana çıkıp gün içinde enerjimiz korumamıza yardımcı olsa da yine de ideal miktarın aşılmaması önemlidir.

  Tahinin direkt bir zararı olmasa da içerisindeki yağ miktarı yüksek olduğu için aşırı tüketimin fazla kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle kilo vermeye çalışan veya kilosunu korumaya çalışan kişilerin yine tükettiği tahin miktarına dikkat etmesi önerilir.

  Tahin Nasıl Tüketilir?

  Pek çok kişi için kahvaltının olmazsa olmazları arasında yer alan tahin, direkt olarak tüketime uygun bir besindir. Ek olarak tahinli tarifler içerisinde kurabiyeler, poğaçalar görmek mümkün olup, elbette en yaygın tüketim şekli ise tahin pekmez ikilisidir.

  Bazı dünya mutfağı tariflerinde sos olarak kullanılan tahinin, mezelerde süsleme ve tat verme amaçlarıyla ülkemizde de kullanımı yaygındır. Özellikle bal kabağı gibi tatlıların üzerinde tahini kullanmak damaklarda harika tat bırakır.

  Gün içinde tüketilen tahin miktarının bir yemek kaşığını geçmemesi, herhangi bir hassasiyete veya kilo alımına neden olmamak açısından ideal olacaktır.

  Siz de tahinin sağlığa faydaları edindiğiniz bilgiler sayesinde bu doğallık dolu şifa ve enerji deposunu daha uygun dozlarda ve daha düzenli tüketebilir, fikir ve görüşleriniz için yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.