Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir?

15.06.2019
1.726
Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir?

Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir? Farklı etmenler nedeniyle tahriş olan cildimize doğru ürünleri uygulamak, sorunun ilerlemeden ve sizi rahatsız etmeden çözülmesi için önemlidir. Kızarıklıklarla görülebilen ve genelde yüzü etkileyen tahriş için kimyasal destek sağlayan kremlerin yanı sıra doğal ürünler ile güvenilir şekilde de cildiniz yatıştırılabilir. Tahriş olan cilde ne iyi gelir sorusunun yanıtını tüm detaylarıyla bizimle keşfedebilirsiniz.

Cilt Neden Tahriş Olur?

Cildin tahriş olmasının farklı nedenleri vardır ve genelde bu tahrişten en çok yüz derisi etkilenir. Dışarıdan maruz kaldığımız ve tahrişe neden olan farklı ajanlar, şu şekilde listelenebilir:

  • Güneşin zararlı ışınları
  • Kalitesiz ve teste tabi olmayan makyaj malzemeleri
  • Yanlış cilt bakım ürünleri
  • Cilt yenileyen ya da soyan sivilce ve leke kremleri
  • Parfüm içeren kozmetik ürünleri
  • Takıların sürtünmesi ya da imitasyon takılara alerji
  • Tıraş ya da epilasyon
  • Dar ve sentetik çamaşırlar

Cildin tahriş olması neticesinde kızarıklıklar, kabarıklıklar, soyulma, kaşıntı ve bazı zamanlarda pişiğe benzer deri yapısı görülür. Bahsedilen ajanlardan etkilenen cildin onarılması için dilerseniz doğal ve ev yapımı tariflerden, dilerseniz güvenilir markaların ürünlerinden destek alabilir ve cildi kısa sürede onarabilirsiniz.

Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir?

Cildin tahrişi genelde yüz ve buna ek olarak boyun, omuz, el, bacak ile göğüs çevresini tutmaktadır. Yüzüm tahriş oldu kızardı nasıl geçer gibi soruları hemen hepimiz farklı zamanlarda sorun edinebiliriz. Çünkü pek çok farklı nedenden ileri gelebilen cilt tahrişi oldukça yaygın ve sık görülen bir cilt problemidir. Telaşa gerek kalmadan yine aynı hızla düzelebilen bu sorun için kullanabileceğiniz bazı yöntemlerden sizlere bahsedeceğiz.

Tahriş için Kullanılabilecek Kremler

Cildi onarması ve koruması ile bildiğimiz, adına sıkça aşina olduğumuz pek çok krem bulunsa da bunların içerisinde en ünlüsü Hametan Krem olmaktadır. Bu krem ve bu alandaki diğer tüm kremleri hem kendiniz hem de çocuğunuz için güvenle kullanmanız mümkündür. Deriye zarar veren etmenleri uzaklaştıran ve iyileşme sürecini hızlandıran bu kremler, tahrişin yol açtığı rahatsızlığı da alarak cilidn yatışmasını destekleyecektir.

Tahriş gideren kremler arasında yine pişik sorununda sıkça kullanılan Bepanthol Sensiderm krem, Mustela krem, Oksizinc krem gibi ürünleri sayarak örneklendirme yapabiliriz. Bu ürünlerin yüz için kullanımının yanı sıra vücudun geneli için de kullanımının uygun olması oldukça büyük bir avantajdır. Bu sayede vücudun tüm derisi tek bir ambalaj pratikliğiyle korunabilir. Yine bu alanda etkili bir ürün arıyorsanız Teramisin merhem gibi onarıcı etkisi yüksek pomadları da önerebiliriz.

Cilt Tahrişi için Doğal Çözüm Önerileri

Eczaneden almış olduğunuz merhem ya da kremler oldukça etkili olsa da içeriğinde bulunan kimyasal maddeler sizi düşündürebilir. Bu nedenle tahriş için doğal çözüm yolları arayabilirsiniz. İçeriğinde parfüm ya da kimyasal madde bulunmayan doğal ürünleri evinizin rahatlığında ve düşük maliyetlerle hazırlayabilir, içiniz rahat bir şekilde tahrişten hızlıca kurtulabilirsiniz.

Gelelim deri alerjisi ve cilt tahrişi için ne gibi doğal ürünleri kullanabileceğimize:

Zeytinyağı

Vücudumuz için mucize faydaları bulunan zeytinyağı özellikle egzama gibi cildin tahrişine neden olan sorunlarda cildi besleyerek şikayetlerinizin hafiflemesine yardımcı olur. Cildi derin katmanlarına kadar besleyerek dolaşımı olumlu yönde etkileyen bu yağ kızarıklıkları hafifletirken hücrelerin onarılmasını ve hasarın giderilmesini sağlar.

Maden suyu

Ciltte meydana gelen kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunlar için bulabileceğiniz en önemli çözüm maden suyudur. Cilde ferahlık vererek rahatlatan bu basit ancak etkili ürünü bir pamuk yardımıyla cilde uygulamak iyileşme sürecini de hızlandıracaktır.

Vazelin

Piyasada nemlendirici ürün başlığında pek çok farklı seçeneğiniz bulunduğunu görebilirsiniz. Ancak bunların içerisinde en eskilerinden olan vazelin, cildin tahrişten muzdarip olduğunuz bölgelerini onarmak için birebirdir. Kurumanın yol açtığı irritasyonu engelleyen vazelin, özellikle dirsek, el gibi çok kuruyan bölgelerde düzenli kullanım için uygundur.

Badem Yağı

Zeytinyağı gibi cildi besleme etkilerine sahip olan bir diğer doğal yağ olan badem yağı, kirpikler ve kaşlar için kullanımının yanı sıra cildin yatışması için de kullanılması söz konusudur.

Kantaron Yağı

Hem sarı hem kırmızı çiçeklerden elde edilen farklı türleri bulunan kantaron yağı, cilt tahrişi için yağ arayanlar için etkili bir çözümdür. Kızarıklıkları iz kalmadan iyileştirmeye yardımcı olan bu yağın doğal olanı harika bir hücre yenileyicidir.

Domates

Yoğun miktarda A ve C vitamini barındıran domates, cilt için faydaları ispatlanan ve bu nedenle kozmetik dünyasının da ilgisini çeken doğal mucizelerden biridir. Tahrişten hasar gören cildin üzerine domates püresi uygulamak, sonrasında 15 dakika bekletip durulayabilir, bu sayede cildin en doğal yoldan onarılmasını sağlayabilirsiniz.

Aspirin

Başta böcek ısırıkları olmak üzere cilt tahrişi için ilaç arayanlara büyük faydalar sağlayan aspirin tam olarak doğal bir çözüm olarak adlandıramasak da en güvenilir çözümlerden biridir. Kabarıklık, kaşıntı ve ağrı gibi şikayetler için toz haline getirdiğiniz aspirini cilde uygulamak sandığınızdan daha şaşırtıcı faydalar sağlayabilir.

Zencefil

Toz halinde de satılan ve bu haliyle ev yapımı maske için kullandığımız zencefilin, bitkisel sabunlarda da sıkça kullanıldığını görebilirsiniz. Ciltte hasar gören bölgelere uygulayabileceğiniz zencefili direkt sabun olarak bulabilmeniz de bir diğer avantajıdır.

Yoğurt

Özellikle yanıklar için kullanımına aşina olduğumuz yoğurt, içerisinde bulunan yoğun besleyici bileşenler ile cildi korumak ve nemlendirmek için harika bir çözümdür.

Cildi zararlı etmenlerden korumamak ya da diş macunu, buhar banyosu gibi bilinçsizce uygulanan yöntemler nedeniyle tahrişin artması söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle cilt tahrişine ne iyi gelir sorusuna verdiğimiz yanıtlar içerisinden kendiniz için uygun olanı seçebilir ve cildinizi koruyarak 2 ila 4 gün arasında cildin iyileştiğini görebilirsiniz. Denediğiniz yöntemleri ve sonuçlarını bizimle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet