Tam Buğday Ekmeği Zayıflatır mı?

03.12.2019
1.116
Tam Buğday Ekmeği Zayıflatır mı?

Tam Buğday Ekmeği Zayıflatır mı? Türk mutfağı dendiği zaman akla hangi yemek gelirse gelsin, mutlaka yanında da ekmek geliyor. Ne çorbalar ne ana yemekler ekmeksiz olmuyor. Ancak kilo vermek isteyenlerin ekmeği hayatından çıkarması, onlar için beslenmeyi oldukça zorlaştırıyor. Oysa ekmeği hayatımızdan çıkarmak değil, tam buğday ekmeği gibi sağlıklı formlarına yönelmek gerekiyor. Uzmanların da önerdiği tam buğday ekmeği kalori ve besin değerleri ile bu yazımızda sizlerle.

Fırından yeni çıkmış sıcacık beyaz ekmeğe hayır demenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Ancak bu ekmeğin yüksek kalorisi yalnızca glisemik indeksi yükseltmekle kalmıyor, fazla kilodan sindirim sorunlarına kadar pek çok sağlıkla alakalı olumsuzluğu tetikliyor. O zaman akıllara ekmeğin en masum hali olan tam buğday ekmeği geliyor.

Doyurucu olduğu kadar günlük lif ihtiyacını karşılama konusunda yardımcı olmasıyla da sevilen tam buğday ekmeği faydaları ile beyaz ekmeği raflara kaldırıyor. Beyaz ekmek ve tam buğday ekmeği kalori olarak kıyaslandığında da fark oldukça belirgin. Siz de diyetinizde bu ekmeği kullanmak istiyorsanız gelelim bahsetmiş olduğumuz bu kalori ve besin değerlerine.

Tam Buğday Ekmeği Kaç Kalori?

Unun tam buğday formunda öğütülmesi ile yapılan bu ekmeğin hazırlandığı un, aynı zamanda, buğdayın üç ana bölümü olan kepek,  endosperm ve rüşeym kısımlarının tamamını barındırıyor. Bu nedenle beyaz unlu ekmekten çok daha fazla lif barındırıyor. Ancak bu faydalı yönü elbette onu kalorisiz de yapmıyor.

1 ince dilim tam buğday ekmeği: 64 kalori

1 orta kalın dilim tam buğday ekmeği: 103 kalori

1 kalın dilim tam buğday ekmeği: 128 kalori

2 dilim tam buğday ekmeği kalorisi: 205 kalori

150 gr. tam buğday ekmeği: 384 kalori

100 gr. tam buğday ekmeği: 256 kalori

300 gr. bütün bir tam buğday ekmeği: 769 kalori

1 adet tam buğday ekmeği ile yapılan tost: 254 kalori

Tam Buğday Ekmeği Besin Değeri

Bir besine diyetimizde yer vereceksek yalnızca kalorisi değil, gün içinde almamız gereken bileşenlerin ne kadar karşıladığını da düşünmemiz gerekiyor. O zaman tam buğday ekmeği besin değerleri tablosuna da bakalım hemen:

 • 65 gr. karbonhidrat
 • 41 gr. yağ
 • 96 gr. lif
 • 85 mg. potasyum
 • 01 gr. protein
 • 0.38 gr. sodyum

 Tam Buğday Ekmeği Faydaları Nelerdir?

Beslenmesinde beyaz ekmeğin yerine tam buğday unundan yapılan ekmeği tüketenler hali hazırda konuya hakim olabilir. Ancak bu ekmeğin sunduğu faydaları anlamak, onu daha bilinçli ve kendinize uygun şekilde tüketmeniz için önemlidir. Tam buğday ekmeği faydaları ile tüketicisine kendisini alması için pek çok neden sunuyor. Bu sağlıkla alakalı faydalara birlikte göz atalım:

 • İçerisinde bulunan mineraller sayesinde bu ekmeklerin bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği biliniyor.
 • İçerisinde bol miktarda lif bulunmasından dolayı bağırsak hareketliliğini ve sindirim sistemini düzenler.
 • Uzun süre boyunca verim ve enerjinizi korumak istiyorsanız bu ekmeği tercih edebilirsiniz.
 • İçerisindeki vitaminler sayesinde ağız ve diş sağlığını korur. Dişleri çürümeden önlemek için bu ekmeğin tüketilmesi önerilir.
 • Kabızlık, şişkinlik gibi sindirim sistemi kökenli sorunları ortadan kaldırır. Daha ciddi sindirim sorunlarından olan kolon kanseri riskini azaltır.
 • Astım gibi akut solunum yolu rahatsızlıklarında atakları önler, yani solunum sistemine de faydalıdır.
 • Kilo vermek ya da kilosunu korumak isteyenlere yardımcı olur.
 • Kal damar hastalıklarını önlediği gibi kalp krizi riskini minimuma indirir.
 • Şeker hastaları ekmek tüketmekte güçlük çekse de tam buğday ekmeği yiyenler uzun süre bu beslenmeye devam ettiğinde diyabet riskini büyük ölçüde azaltır.
 • Uzun süre tokluk hissi sağlamakta olan bu ekmekle birlikte daha az yemek yeme ihtiyacı duyarız. Ani açlık krizleri yaşamadığımız gibi kan şekeri de bu şekilde doğru ekmekle dengelenir.

Gluten alerjisi olanların tüketmesi önerilmeyen bu ürün, son dönemde diyetisyenlerin de gözdelerinden biri halini almıştır. Her ne kadar etkilerini daha iyi anlamak amacıyla üzerine yapılan çalışmalar devam etse de genel olarak bilim dünyası organik tam buğday ekmeği kalori ve besin değerlerini insan sağlığı için ideal olarak nitelendirmektedir.

 

Tam Buğday Ekmeği Zayıflatır Mı?

Ara öğünlerden kahvaltılara kadar günün pek çok saatinde tam buğday unuyla yapılan ürünleri tüketmemiz mümkün. Diyete devam edenler de öğünlerinin yanında tam buğdayı ekmek olarak yiyerek gün içinde açlık krizlerinin önüne geçebilir. Ancak bu noktada akıllara gelen ilk sorulardan biri tam buğday ekmeği kilo verdirir mi olur. O zaman haydi konuya açıklık getirelim:

İçerisinde bol miktarda lif bulunduran bu un türünden yapılan mamuller, bağırsakların daha hızlı ve daha çok çalışmasını tetikler. Ayrıca lif, metabolizmanın da doğru şekilde çalışması için önemli bir bileşendir ve kilo vermek için diyet yapan herkesin günlük lif oranına dikkat etmesi gerekir.

Bu şekilde metabolizmayı hızlandırmakla kalmayıp, aynı zamanda yağların yakılmasını kolaylaştıran tam buğdaydan yapılan ekmekler, normal ekmeğe kıyasla kilo vermede çok daha faydalıdır. Ayrıca kan şekeri üzerinde dengeleyici etkileri bulunduğundan açlık krizlerini önler ve diyetlerimizi bölen ani tatlı yeme isteğini ortadan kaldırır.

Tam Buğday Ekmeği Zararlı mıdır?

Tam buğdaydan üretilen ekmeği tüketmek özellikle glutene alerjisi olanlara önerilmemekte, bu kişilerde tüm tahıllı ürünler yan etki göstermektedir. Elbette pek çok faydası bulunmakta ancak yine de ekmek sınıfında yer aldığı için ekmeğin sınırlı tüketilmesine de dikkat edilmelidir. Gün içinde tüketilmesi gereken ideal miktar diyetisyene başvuran kişiler için kişiye özel olarak belirlenecektir. Ancak genel olarak gün içinde ortalama 1-2 dilim tam buğday ekmeğinin tüketilmesi uygun görülür. Elbette kişinin alması gereken besin değeri ve kalori kilosu ve yaşına bağlı olarak değiştiğinden tüketmesi gereken tam buğday ekmeği oranı da buna bağlı olarak değişecektir.

Siz de beslenmenize tam buğday ekmeği ve tam buğdayın ürünlerini dahil ederek çok daha fit ve sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz. Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum olarak iletmeyi unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet