Tam Buğday Unu Nedir? Beyaz Undan Farkı Nedir? Faydaları Nelerdir?

  15.09.2020
  913
  Tam Buğday Unu Nedir? Beyaz Undan Farkı Nedir? Faydaları Nelerdir?

  Tam Buğday Unu Nedir? Beyaz Undan Farkı Nedir? Faydaları Nelerdir? Dünya genelinde yetiştirilen tahıllar içerisinden mısırdan ve pirinçten sonra değer bakımından üçüncü sırada gelen buğday, içinde iyilik ve sağlık dolu bir besindir. Buğday özel olarak işlenmesiyle elde edilen tam buğday unu ise gün geçtikçe daha çok tüketmeye başladığımız, hatta tam buğday unu ekmeği olarak neredeyse sofralardan eksik etmediğimiz bir besindir.

  Buğday Nasıl Yetiştirilir?

  Sizin için tam buğday ununun farkını ve tam buğday unu ekmeği faydaları konularını mercek altına alıyor ve diyetisyenlerin yeni gözdesini yakından tanıtıyoruz.

  Anadolu’da ilk defa 10000 yıl kadar önce başladığı bilinen buğday tarımı, Türkiye’nin güneydoğusunda kapsayarak yayılmıştır. Bu bölgeyi kapsayarak kısa sürede Anadolu’ya dünya çapında bilinen ve asırlarca süren bereketini veren buğday, pek yok medeniyet için temel besin kaynağı halini almıştır.

  Kolay yetiştirilen ve deniz seviyesinden en tepelere kadar pek çok alanda kendine yer bulabilen buğday, yalnızca birkaç ay içerisinde hasada hazır hale gelebilir. Tohumlar ekildikten sonra başakların olgunlaşması ile birlikte arpa ve mısıra göre çok daha lezzetli ekmekler yapmak için toplanan buğdayın çeşitli türleri, kendiliğinden dahi yetişebilmektedir. Günümüz modern dünyasında buğdayın pek çok farklı türü olduğu gibi bu tür gıdalardan elde edilen sayısız tarif ve temel gıda bulunmaktadır.

  Tam Buğday Unu Nasıl Üretilir?

  Tek bir buğdayın yaklaşık %14’ü dış kabuklardan oluşmakta, kabuk kısmı öğütülme aşamasında kepek olarak ayrılmaktadır. Kabuk, bazı organik yapılardan ve nişasta hariciler karbonhidrat çok gruplarından oluşur ancak vitamin ve mineral bakımından en zengin kısım da budur. Kabuğunun hemen altında bir buğday tanesinin %83’lük kısmını oluşturan ve enerji deposu görevi gören endosperm katmanı bulunur. En iç kısmında ise ruşeym yani embriyo kısmı yer alır ve bu da tohumun %2’si kadardır. Bitkinin üremesinden sorumlu olan bu kısım hem protein ve yağlar hem de vitamin ve mineraller açısından son derece zengindir.

  Tek bir buğday tanesi her türlü besin öğesi bakımından son derece yeterli ve zengindir. Ancak buğdayın öğütülmesi ve beyaz un üretilmesi esnasında kepek ve embriyo kısımlarının ayrılması büyük oranda besin değerinin düşmesine neden olur. Buğday tanesinin korunduğu ve her bir katmanın öğütülmeye dahil edildiği tam buğday unu ise doğanın armağanı olan bu tahılın besin değerini korunmasını sağlar. 

  Yani özetle tam buğday ununun farkı daha yüksek ve zengin besin değeri, daha az işlenerek korunmuş tahıl tüketimi anlamına gelmektedir.

  Tam Buğday Ununun İçeriği Nedir?

  Enerjisi ve glisemik indeksi düşük olduğu için hem tokluk sağlayan hem de sağlıklı bir enerji kaynağı olan tam buğday ununun, karbonhidrat bakımından zengin olduğu kadar diyetlerde önem taşıyan lif bakımından da zengin olduğu unutulmamalıdır. Tam buğday unu besin değeri biyolojik bakımdan oldukça yüksek olup, içerisinde B ve E gibi önemli vitaminler ile demir, potasyum, selenyum, kalsiyum, magnezyum gibi pek çok önemli mineral bulunmaktadır.

  Tam Buğday Unu Tadı Nasıldır?

  Esmer yani koyu renkli olan tam buğday ununun  içerisinde kepek miktarı korunduğu için kendine has bir tat ve koku hissedilir. Tam buğday ekmeğinin ve tam buğday unundan yapılan hamur işlerinin beyaz buna göre daha hafif ve nispeten daha aromatik bir tadı vardır.

  Tam Buğday Unu Faydaları Nelerdir?

  Özellikle sindirim sistemi bakımından yararları çok konuşulan tam buğday ununun faydaları yüksek vitamin ve mineral içeriğinden ileri gelmektedir:

  • İçerisinde B1, B2, B3 ve B9 (folik asit) vitaminleri, ile E vitamini barındırmakla kalmayıp önemli fitokimyasallar da içerdiği için bağışıklığı destekler, hastalıklardan korur.
  • Tam buğday ekmeği faydaları arasında sindirimin kolaylaşması ve kabızlık gibi sorunların önlenmesi en çok dikkat çeken maddelerdendir.
  • Bağırsak kolonlarında yer alan keselerdeki iltihaplanma, ağrı gibi kanser öncülü durumlara karşı korur.
  • Yüksek kolesterolün düşürülmesine yardımcı olabilir, böylece kalp ve damar sağlığını da dolaylı olarak destekler.
  • Kolesterol, insülin ve trigliserid seviyesi tek düşürdükleri değildir, yüksek tansiyonu da düşürmek için bire birdir.

  Tam Buğday Unu Kilo Verdirir mi?

  Uzun süreli tok tutan lifli yapısı ve sindirimi düzenlemesi ile tam buğday unu diyet yapmak isteyen kişilerin de kullanımına uygun bir hal almaktadır. Karbonhidrat sınıfında olduğu için tüketimi halinde direkt kilo verdirmiyor olsa da ekmek veya hamur işi tüketimi zamanlarında beyaz un yerine sağlıklı tahıl ürünlerinden olan tam buğday ununu tercih etmek elbette çok daha mantıklı bir seçenek oluşturuyor.

  Siz de hayatınızda tam buğday unundan yapılan tariflere veya bu ekmek türlerine daha çok yer açabilir, şifa dolu bir beslenme programına dahil olabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.