Tantuni Kilo Aldırır Mı? Kilo Yapar Mı?

  29.10.2023
  11.222
  Tantuni Kilo Aldırır Mı? Kilo Yapar Mı?

  Tantuni Kilo Aldırır Mı? Tantuni Zayıflatır Mı Mersin ilimize ait yöresel bir lezzet olan, her seferinde tadı damaklarımızda kalan tantuni; içerisinde yer alan kuşbaşı etleri ve çeşit çeşit baharatları ile enfes mi enfes bir yiyeceğimiz olma özelliği taşıyor.

  Bazen lavaşa sarılan bazen de somun ekmekleri ile servis edilen bu lezzetimiz, dünya çapında bir üne kavuşmuş olsa da maalesef ki yoğun kalorili yiyeceklerimizden biri olduğu için tantuniyi pek de sık aralıklarla tüketmememiz gerekiyor.

  Tantuni Nedir kaç kalori? başlıklı yazımızda kısaca tantuni besin değerlerine değinmek istiyoruz.

  İşte, tantuni besin değerlerine dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

  Tantuni Besin Değerleri

  100 gramında 168 kcal kalori içeren tantuninin bir porsiyonunda ortalama 381 kalori bulunuyor. Yani bir porsiyon tantuni, ortalama 226 grama tekabül ediyor.

  100 gramlık tantuni besin değerleri

  Kalori: 168 kcal

  Protein: 19.3 gram

  Karbonhidrat: 8,4 gram

  Yağ: 22,3 gram

  Lif: 3,1 gram

  Kalsiyum: 11,8 mg

  Potasyum: 160,6 mg

  Demir: 4,0 mg

  A vitamini:11048,9 IU

  C vitamini: 7,9 mg

  Kolesterol: 221,5 mg

  Yukarıda da belirttiğimiz gibi 100 gramlık tantuninin 22, 3 gram gibi büyük bir oranı yağdan oluşuyor. Günlük kalori ihtiyacımızın maksimum 2000 kalori olduğunu göz önünde bulundurursak, 100 gramlık tantuni ile bu ihtiyacımızın %8,4 gibi ciddi bir oranını karşıladığımızı ifade edebiliriz.

  1 porsiyon tantuni (226 gram) besin değerleri

  Kalori: 380,0 kcal

  Protein: 43,6 gram

  Karbonhidrat: 1,9 gram

  Yağ: 50,4 gram

  Lif: 6,9 gram

  Kalsiyum: 26,8 mg

  Potasyum:363,4 mg

  Demir: 9,0 mg

  A vitamini: 24992,6 IU

  C vitamini:17,8 mg

  Kolesterol: 22149,0 mg

  Tantuni Kilo Yapar Mı?

  Tantuni, genellikle dana eti ve bazen de kuzu etiyle hazırlanan bir yemektir. Tantuni, düzenli olarak tüketildiğinde, tüketilen kalori miktarına, porsiyon boyutlarına ve genel beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak kilo alımına katkıda bulunabilir. Tantuni, tipik olarak yağda kızartılarak hazırlandığı için yüksek yağ ve kalori içerebilir.

  Beslenme uzmanları, dengeli ve ölçülü bir şekilde tüketilen her türlü yiyeceğin kilo alımına katkıda bulunabileceğini belirtmektedir. Bu nedenle, tantuni gibi yağlı ve kalorili yiyeceklerin aşırı tüketiminden kaçınılması ve dengeli bir diyet ve sağlıklı yaşam tarzı benimsenmesi önerilir. Dengeli bir beslenme düzeni, çeşitli gıdaların yer aldığı ve ölçülü miktarda tüketildiği bir beslenme planı oluşturmak için önemlidir. Ayrıca düzenli egzersiz yapmak da sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak veya kilo vermek için önemlidir.

  Tantuni Zararları

  Tabi ki yukarıdaki değerler, yalnızca tantuni için geçerli. Yani tantuniyi lavaş arası tüketmek istediğinizde kalori miktarı da artmış oluyor. Yalnızca tek bir adet lavaş ile tüketilen tantuni, ortalama 400 kaloriye denk geliyor. Yani sadece bir adet lavaş bile 185 kaloriye tekabül ediyor.

  Çift lavaş tüketiminde bu miktar, neredeyse 600 kaloriye kadar çıkabiliyor. Yani öğle molanızı tantuni keyfi ile değerlendirdiğinizde günlük kalori ihtiyacınızın yaklaşık 3’te 1’ini karşılamış oluyorsunuz. Bu yüzden günün geri kalanında tükettiğiniz besinler konusunda oldukça dikkatli davranmanız, mümkünse en az bir saat yürüyerek, aldığınız kaloriyi yakmak için ciddi anlamda çaba sarf etmeniz gerekiyor.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.