Tava Tencere Tabanını 5 Dakikada Parlatan Yöntem

18.09.2019
4.132
Tava Tencere Tabanını 5 Dakikada Parlatan Yöntem

Tava Tencere Tabanını 5 Dakikada Parlatan Yöntem Yemekle uğraşırken birden burnunuza yanık kokusu geldi ve bir baktınız ki tencerenizin dibi tutmuş. Endişelenmeyin çünkü siz pratik hanımlar ve beyler için harika püf noktalarından bahsedeceğiniz. Tencere tabanını parlatma yöntemi önerilerimizi öğrendikten sonra çok daha parlak tencerelere sahip olacaksınız. Ayrıca dibi tutan tava temizlemek de sandığınızdan çok daha kolay bir hal alacaktır.

Yemek yaparken hepimiz mutfakta yer yer küçük aksilikler yaşıyoruz. Özellikle yemeklerimizi yakmak ya da yemeğin dibini tutturmak hepimizin en az bir kere karşılaştığı bir sorun. Bazen en usta aşçılarımız bile tencerenin dibinin yanmasına izin verebiliyor. Peki 5 dakikada tava tencere dibi parlatma yöntemi gerçekten işe yarıyor mu? Gerçekten de 5 dakikada tencerenizi kurtarmak mümkün olabilir mi? Gelin birlikte hangi tencereyi hangi  farklı malzemelerle kurtarabileceğimizi birlikte öğrenelim.

Teflon Tencereyi Parlatma Yöntemi

Teflon zeminli tencerelerde bilindiği gibi sert tellerle ya da süngerlerle ovmak mümkün değildir. Çünkü kazıma işlemi bu tencerelerin kolayca sıyrılmasına neden olacaktır ve sıyrılan tencereler kullanılamaz olacaktır. Özenerek seçtiğiniz tencerelerinizi hasar vermeden ve ilk günkü gibi parlatarak temizlemek istiyorsanız, bu tencerelere uygun temizleme ve parlatma yöntemlerinden bahsetmeye başlayalım hemen.

İlk olarak tencerenin dibindeki yanan ve koyulaşan kısmı geçecek kadar, tencerenin dibine su koyun. Sonrasında içine biraz bulaşık deterjanı ekleyin. Son olarak 2 yemek kaşığı karbonat ekleyin ve tencereyi birkaç dakika ocakta alıp geri ısıtın. Isınan tencerenin altını tahta bir kaşık kullanarak hafif hafif kazımaya başlayın.

Yanıklar tamamen temizlenene kadar eğer birkaç dakikadan daha uzun zaman geçerse, süreyi kısaltmak ve daha pratik olmak için bir kaşık daha karbonat ekleyebilirsiniz. Son olarak sudan geçirdiğiniz tencerenin dibindeki tüm yanıklar kendiliğinden ısınan karbonat ve deterjanın sayesinde kalkacaktır. Eğer sen de teflon tencere nasıl temizlenir diyorsan, artık yalnızca dakikalar içinde ve birkaç malzemeyle bu işlemi halledebileceğini bilmelisin.

Çelik Tencereyi Parlatma Yöntemi

Çelik tencereler her ne kadar teflon kadar hassas olmasa da yine de kendine has bir temizleme yöntemi vardır. Çünkü bu tencerelerin de dibinin tutması ve yanması teflona göre daha kolaydır. Bu sebeple daha zor temizleneceğinden ve parlatılamayacağından endişe edebilirsin. Ancak çelik tencere nasıl temizlenir sorusuna vereceğimiz bu yanıtla siz de işin püf noktalarına hakim olacak, tüm temizleme işlemlerini şipşak halledebileceksiniz.

İşleme başlamadan önce çelik tencerelerin yapısına en uygun temizleme malzemesinin sirke olduğunu bilmenizde fayda vardır. Dibini tutturduğunuz çelik tencerenin içerisine 1 su bardağı sirkeyi koyun ve kapağını örtün. Bu şekilde birkaç dakika tencerenizi ocağa alıp ısıtın ve sonrasında ovma süngeriyle dibini hızlıca temizleyin.

Eğer tencereyi ısıtmakla uğraşmak istemiyorsanız akşamdan sirkeyi koyup, tencereyi kendi haline bırakıp sabah da hemen ovarak temizleyebilirsiniz.

Evinde sirke olmayanlar yine aynı asit etkisini yakalamak için karbonatlı suyu da aynı şekilde kullanabilirler. Çelik tencere temizliği için karbonatlı su hazırlayıp tencerenin dibine dökün ve birkaç dakika ısıtıp sonrasında suya tutup hemen temizleyin ve durulayın.

Emaye Tencereyi Parlatma Yöntemi

Emaye tencereler her ne kadar artık mutfaklarımızda çelik ya da teflon tencereler kadar sık kullanılmasa da hala pek çok mutfakta kendine yer bulabilmektedir. Ancak bu tencerelerin temizliğinden endişe ediyorsanız, size vereceğimiz püf noktalarından sonra siz de emaye tencere kullanmaya daha sıcak bakabilirsiniz.

Emaye tencere nasıl temizlenir diyip işleme başlamadan öncesinde bu tencerelerin soğumuş olması gerektiğini hatırlatarak işe başlayalım. Sonrasında biraz su ve bulaşık deterjanı döküp dibini köpürtün ve üzerine biraz karbonatla limon suyu ilave edin. Yalnızca 5 dakika bekleyin ve tel ya da süngerle dibini sıyırın. Tencerenizin dibinin tertemiz ve ilk günkü gibi parlak olduğunu görebilirsiniz.

Yanık çok fazlaysa ve temizliği zorlu görünüyorsa, yanık tava temizlemek için limon suyu eklerken limon dilimlerini de tencerenin dibine yerleştirebilirsiniz. Karbonat dökerken de biraz tuz ilave edebilir, her ne kadar karışık bir işlem gibi dursa da dakikalar içerisinde parıl parıl bir tencere elde edebilirsiniz.

Dökme Demir Tencereyi Parlatma Yöntemi

Dökme demirde yapılan yemeklerin ne kadar leziz, ne kadar farklı olduklarını biliyoruz. Ancak bu ağır malzemeli tencerenin temizliği bazen aşçılarımızın gözünde büyüyebiliyor. Oysa diğer tencerelerle benzer şekilde ve dakikalar içinde temizlenebilen tencerelerin, aslında ne kadar pratik bir kullanımı olduğunu gördükten sonra siz de fikrinizi değiştirebilirsiniz.

Su, karbonat ve deterjan üçlüsünün tencerelerin dibini temizlemede ne kadar etkili olduğundan bahsetmiş bulunuyoruz. Bu karışımı bir de tencerenin içine aldıktan sonra ısıttığınızda, eminiz tencerenin dibindeki yanık ne kadar zorlu olsa da bir spatula ile hemen kaldırılabilecektir. Dileyenler tencereyi ısıtıp dakikalar içinde temizliğini halledebilir, dileyenler ise bir gece tencereyi bahsettiğimiz karışımla bekletebilir.

Yanan Tava Dibi Nasıl Temizlenir?

Gelelim şimdi de farklı bir yönteme. Tüm bu tencereleri benzer şekilde hızlıca temizlemeyi sağlayacak bir sır verelim: Yumurta. Evet, yanlış okumadınız, yumurtanın kabukları iç yüzeyindeki kayganlığı sağlayan maddeler ve kendi içindeki sağlamlık sağlayan bileşenler sayesinde tencerenin temizlenmesine yardımcı olabiliyor.

Bahsettiğimiz işlemi yapabilmek için yediğiniz yumurtaların kabuklarını atmayın, blendırda ya da havanda küçük küçük parçalara ayırın. Sonrasında yanan tencerenin dibine alın ve üzerine bir parmak kaynar su ilave edin. Yalnızca birkaç dakika sonra dilediğiniz şekilde dibini sıyırabilir, tencerenizin çok daha parlak olduğunu görebilirsiniz.

Siz de artık yanan tava tencere temizlemek konusunda çok daha pratik olabilir, mutfaktaki yeteneklerinize bir yenisini katabilirsiniz. Yanmasa bile düzenli olarak bu yöntemlerle dibini parlattığınız tencerelerinizin çok daha uzun ömürlü ve hep yeni gibi olmasını sağlayabilirsiniz. Diğer soruları ve fikirlerinizi de mutlaka bizimle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet