Tırnak Batması için Antibiyotikli Krem Kullanımı

28.08.2019
30.222
Tırnak Batması için Antibiyotikli Krem Kullanımı

Tırnak Batması için Antibiyotikli Krem Kullanımı Genelde el tırnakları yerine ayak tırnaklarında daha çok görülen ve oldukça can yakan bir sağlık sorunu olan tırnak batması, enfeksiyona açık bir bölge oluşturur. Haliyle temiz tutulması ve bir an önce iyileştirilmesi önemli olan bu sağlık sorunu için ne gibi önlemler alabileceğiniz, hangi ürünleri kullanabileceğiniz önemlidir. Tırnak batması kremle geçer mi ya da hangi kremler iyi gelir gibi sorularınız varsa, bu soruların hepsini sizler için derlediğimiz yazımızda bulabilirsiniz.

Tırnak Batması için Krem Kullanılır mı?

Ayak tırnaklarını daha çok etkileyen bir sorun olan tırnak batmasında tedavi amacıyla kremin kullanılmasından önce, doktor tarafından ön müdahalede bulunulmalıdır. Batan tırnağın etin içerisinden alanında uzman bir manikürcü tarafından çıkarılması gerekmektedir. Eğer batık fazla derindeyse bu işlemi uzman doktorun yapması sağlığınız için daha güvenli olacaktır. İşlemin ardından bu hassas bölgenin enfeksiyon kapmaması ve iyileşmenin hızlandırılması için bölge ve çevresine krem uygulaması yapılabilir.

Tırnak batması iltihabı olduğunu anlamak oldukça basittir. Batığın alındığı bölgede geçmeyen ağrı ve acı, sürekli kızarıklık, irinli görünüm ve his, batığın enfeksiyon kaptığının en belirgin belirtileridir.  Bu belirtilerin çok şiddetli olması halinde işlemi uygulayan doktorla görüşülmesi gerekir. Ancak hafif şiddetli şikayetler için tırnak batığı kremi ya da bitkisel tedavilerle evde de derinizi onarabilirsiniz.

Siz de bu gibi hassas bir bölgenin korunması adına tırnak batması için krem isimleri hakkında bilgi sahibi olarak cildinizi olası sorunlardan koruyabilirsiniz. Kremi uygulamanın yanında tırnağı fazla uzatmamak, ayağın hava almasını sağlamak ve fazla dar olmayan ayakkabılar tercih etmek gibi, ayak sağlığını genel olarak korumanızı sağlayacak bakım önerilerine de dikkat etmelisiniz.

Tırnak Batması için Kullanılabilecek Antibiyotikli Kremler

Tırnak batığı yaşanan deri bölgesinde herhangi bir enfeksiyon meydana gelmişse, öncelikle bu soruna neden olan etmenin tespit edilmesi için doktorunuz kültür örneği almalıdır. Bu şekilde soruna neden olan mikroorganizmaya yönelik tedavi uygulanabilir. Eğer doktora gidilmesini zorunlu kılacak kadar büyük bir şikayetiniz yoksa kendiniz de antibiyotikli kremler sayesinde bu cilt bölgesini onarabilirsiniz.

Tırnak batmasına sürülecek krem isimleri arasından en güvenilir ve sık tercih edilenlerden bazılarını sizler için bir araya getirdik:

 • Fucidin Krem
 • Bactrobran Krem
 • Dextrocin Krem
 • Fucicort Krem
 • Furacin Solubale Dressing Merhem
 • Balaban Pomad
 • Bacoderm Krem
 • Stafine Cort Krem

Bu kremlere ek olarak bakterilerden cildi koruyan ve cildi onaran kremler hakkında doktorunuzdan ya da eczanenizden detaylı bilgileri de almanız mümkündür.

Kremlerin uygulanmasının ardından daha iyi emmesi için ayağınızı sarmayı ya da çorap giymeyi deniyor olabilirsiniz. Ancak enfekte bölgelerin iyileşmesinde, derinin hava almasının önemi unutulmamalı ve ayağın krem sürdüğünüzde açıkta kalmasını sağlamalısınız. Bu nedenle krem  sürme işlemini dilerseniz evde istirahat halindeyken yapmanız daha uygun olacaktır.

Batan tırnağın çıkarılmasının ardından krem uygulamak kadar bölgenin doğru ayak bakımıyla korunması da, sorunun tekrarlamasını önlemek açısından önemlidir. Bu nedenle tırnağın aşırı uzamasına izin vermeden kesmeli, kestikten sonra törpüleyerek takılmasını önlemelisiniz. Çok sıkı ayakkabılar, özellikle ayak tırnaklarına baskı yapan topuklu ayakkabılar da uzak durmanız gereken seçimlerdendir. Ayrıca ayaklarınızı gündelik bakımında da bol bol nemlendirmeli, bunun için aloe vera ya da E vitamini gibi cildi besleyen bileşenler içeren ürünler tercih etmelisiniz.

Tırnak Batması için Krem Nasıl Kullanılır?

Tırnağın batık olduğu ayak tırnağı ve çevresine ilgili müdahalenin yapılmasıyla tedavi sağlanmalıdır. Yani batan tırnağın deriden çıkarılması gerekir. Sonrasında eğer müdahale nedeniyle kanama olduysa temiz ve ıslatılmış bir pamuk ile kanlı bölge temizlenmelidir. Sonrasında bu bölgeyi bir mendille kurulayabilirsiniz. Tırnak batması iltihabı kurutmak ya da önlemek için tüm bu temizleme işlemlerinden sonra krem uygulanması uygundur. Gün içinde maksimum 2 kere olmak kaydıyla kremi enfekte olan bölge üzerine uygun miktarda sürebilirsiniz. Kremi uygularken bölgeyi tahriş etmemeye, fazla bastırmamaya özen göstermeli, enfeksiyon tamamen iyileşene kadar düzenli uygulamaya devam etmelisiniz.

Tırnak Batması için Bitkisel Çözümler

Tırnak batmasına krem uygulaması ile enfeksiyonu tedavi etmeniz mümkün olduğu gibi, kimyasal ürünler yerine bitkisel çözümlerle de bölgeyi temiz tutabilirsiniz. İçerisinde doğal antibiyotik içeren bazı bitkiler sayesinde içiniz rahat bir şekilde enfeksiyonu önleyebilir ya da durdurabilirsiniz. Tırnak batması için bitkisel çözüm arayanların direkt olarak uygulayabileceği bitkisel ürünlerden bazıları şu şekildedir:

 • Zerdeçal
 • Limon Tuzu
 • Kekik Çayı
 • Hidrojen Peroksit
 • Çay Ağacı Yağı
 • Havuç Lapası
 • Soğan Lapası
 • Yumurta Akı
 • Elma Sirkesi
 • Epsom Tuzu

Bahsetmiş olduğumuz bu ürünleri yine tırnağın battığı bölgeyi temizleyip dezenfekte ettikten sonra bir pamuk ya da peçete yardımıyla bastırmadan uygulayabilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken nokta, bu ürünlerin bilinçsiz kullanılması halinde enfeksiyonunun iyileşmek bir yana, daha kötüye gideceğidir.  Bu nedenle bitkisel yöntemler ne kadar güvenilir olsa da uzman bir doktorun görüşünü almadan uygulanmamasını tavsiye ederiz.

Tırnak batığının alınmasının ardından dikkat edilmesi gereken ve tırnak batması için doğal çözüm kategorisinde belirtmemiz gereken bir diğer kural da ayakkabı seçimidir. İşlemlerin ardından bölgenin sıkışmaması, hava alması ve tahrip olmaması adına kesinlikle geniş ya da önü açık ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayağın uzun süre ayakkabı ya da çorap içinde kalmamasına, sık sık havalandırılmasına özen gösterilmelidir. Pek çok kişi uzun süre ayakkabı giymesi gereken durumlarda bu nedenle ayakkabı içini steril hale getiren spreylerden yardım almaktadır.

Siz de tırnak batması için krem ya da bitkisel çözümler içerisinden kendinize uygun gelenleri deneyebilir ve sonuçlarını bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet