Ton Balığının Faydaları Nelerdir

  26.10.2018
  1.625
  Ton Balığının Faydaları Nelerdir

  Ton Balığının Faydaları Nelerdir Ton balığı, diğer adıyla orkinos, uskumrugiller familyasına ait olan, boyu 5-6 metreye kadar uzayabilen, ağırlığı ise 900 kiloya kadar erişebilen bir balık çeşidi olarak, en sevdiğimiz balık türleri arasında bulunuyor.

  Etinden konserve üretiminde de yararlanılan tonbalığı, sağlımıza pek çok açıdan mucizevi katkılarda bulunuyor.

  Ton balığının faydaları nelerdir? başlıklı bu yazımızda ton balığının en önemli yararları ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmeyi amaçlıyoruz.

  Ton Balığının Faydaları Nelerdir

  İşte, sık sık ton balığı tüketmek istemenize neden olacak ton balığının faydaları listemiz

  • Protein ihtiyacınızın önemli bir bölümünü karşılar

  Tam anlamıyla bir protein deposu olan ton balığı, günlük protein ihtiyacınızın önemli bir bölümünü karşılar.

  Yalnızca 100 gramında 22,5 gram protein yer alan ton balığı, bileşenlerinde bulunan aminoasitler sayesinde doku onarımına katkıda bulunur. Vücut dokularının sağlığını ve bütünlüğünü korumanın yanı sıra protein açısından zengin olduğu için hafızayı güçlendirir, beyin sağlığınızı gözetir ve odaklanamama sorununuzu bir çözüme kavuşturur.

  • Kansere yakalanma ihtimalinizi azaltır

  Bileşenlerinde bulunan selenyum gibi antioksidan açısından güçlü olan mineraller içeren ton balığı, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve vücudunuzu toksinlerden arındırır.

  Vücudunuzun serbest radikallerle daha kolay bir şekilde savaşabilmesine aracılık eder. Yapılan pek çok bilimsel çalışmaya göre düzenli olarak ton balığı tüketenlerin meme ve böbrek kanseri başta olmak üzere pek çok kanser çeşidine yakalanma olasılıkları daha düşüktür.

  Ton balığında yüksek miktarda bulunan Omega 3 yağ asitleri ise kolon kanserine karşı koruma sağlar.

   

  • Anti-inflamatuvar bir etki göstererek, enfeksiyonlarla mücadele eder

  Vitamin ve mineral deposu olarak, kötü kolesterolü düşüren ton balığı, anti-inflamatuvar bir etki göstererek, artrit ve gut hastalığı gibi çoğu iltihaplı hastalıkları doğal bir şekilde tedavi eder.

  Vücutta inflamasyon oluşumuna zemin hazırlayan kimyasalların etkilerini yavaşlatır.

  • Kalp ve damar sağlığını gözetir

  Omega 3 yağ asitlerinin yanı sıra Omega 6 açısından da zengin bir kaynak olarak, kalp sağlığını gözetir. Damarlarda tıkanıklık ve pıhtı oluşum riskini en aza indirger.

  Arter duvarlarında kolesterol birikimini önler. Kısacası kalp ve damar sağlığını korur ve kalp krizine yakalanma ihtimalinizi azaltır.

  • Cilt sağlığına da katkıda bulunur

  Ton balığının yararları arasında cildin elastikiyetini arttırması, doku onarımına yardımcı olması da bulunur. Bu sayede ciltteki sarkmaların ve kırışıklıkların toparlanmasına katkıda bulunur.

  Cildin daha genç, sorunsuz ve parlak görünmesine aracılık eder. Ton balığının cilde faydaları arasında cildi yumuşatması da yer alır.

  • Kas ve kemikleri güçlendirir

  D vitamini açısından ideal bir kaynak olarak, kas ve kemiklerin daha güçlü ve sağlam olmasına öncülük eder.

  Bu yüzden sağlıklı bir kas-iskelet sistemine sahip olmak isteyen çocuklar, gençler ve 50 yaş üstü yaşlılar tarafından muhakkak tüketilmelidir.

  • Göz sağlığını da olumlu bir şekilde etkiler

  Ton balığı göze faydaları arasında özellikle 50 yaş üstü kişilerde görülen makula dejenerasyonundan kişiyi koruması, kuru göz sendromunu önlemesi ve kişinin miyopi, hipermetropi gibi göz hastalıklarına yakalanma olasılığını düşürmesi de yer alır.

  Keskin bir görüş, daha sağlıklı ve uzağı net bir şekilde görebilen gözler için erken yaşlarda ton balığı tüketme alışkanlığı kazanmanızı öneriyoruz.

  • Ruh halinizi iyileştirir

  Özellikle panik atak ve depresyon hastalarına düzenli bir şekilde ton balığı tüketmeleri önerilir. Kan akışını hızlandıran ve beyne daha çok oksijen iletimini sağlayan ton balığı, aynı zamanda kandaki serotonin miktarını da yükseltir. Kişinin ruhsal açıdan kendini daha huzurlu ve mutlu hissetmesini sağlar.

  Beyin fonksiyonları üzerinde belirleyici olan bazı hormonların daha fazla miktarda salgılanmasına da yardımcı olur. Stresle daha iyi bir şekilde mücadele edebilmenize aracılık eder.

  • Böbrek sağlığına iyi gelir

  Ton balığında bol miktarda bulunan potasyum ve sodyum mineralleri, böbrek sağlığına iyi gelir.

  Ton balığının faydaları arasında böbreklerin daha düzgün ve aktif bir şekilde çalışmasını uyarmak, kişiyi ciddi böbrek rahatsızlıklarıyla yüzleşmekten korumak da yer alır.

  Saç sağlığını olumlu bir şekilde etkiler

  Protein, omega 3 yağ asitleri, vitamin ve mineraller açısından zengin olan ton balığının saça faydalarını da ihmal etmemek gerekir.

  Saça doğal bir şekilde keratin yüklemesinde bulunan ton balığı, saçların daha canlı, sağlıklı ve güçlü olmasına yardımcı olur. Saç köklerini güçlendirmek, saç dökülmesini önlemek, özellikle erkeklerde kellik oluşum riskini azaltmak, ton balığının saça faydaları listesinde yer alır.

   

  Ton Balığı Diyeti

  • Kilo vermenizi kolaylaştırır

  Diyet listelerinize gönül rahatlığıyla ekleyebileceğiniz ton balığının kalori oranı da diğer et çeşitlerine göre oldukça düşüktür.

  Protein açısından zengin bir diyet sayesinde sağlıklı bir şekilde kilo vermek amacıyla ton balığı tüketme alışkanlığı kazanabilirsiniz.

  • Tip2 diyabetin olumsuz etkilerini azaltır

  Obeziteyi önlemede hayati bir rol üstlenen ton balığı, kandaki şeker miktarını dengeler. Bileşenlerinde yer alan Omega 3 yağ asitleri sayesinde vücudumuzdaki glikozun insüline duyarlı bir hale gelmesini sağlar. Yani ton balığının yararları arasında insülin direncinin kırılmasını kolaylaştırmak da bulunur.

  Sizde tip2 diyabet mevcutsa hastalık semptomlarını azaltmak amacıyla diyet programınıza ton balığı ilave edebilirsiniz.

  Ton Balığının Hamilelere Faydaları

  Normal şartlarda hamilelik boyunca anne adaylarına yüksek miktarda cıva içeren büyük balıklar tüketmeleri önerilmez. Ancak ton balığı büyük boyutlarda bir balık olmasına rağmen düşük oranda cıva içerir. Bu yüzden hamileler aşırıya kaçmayacak şekilde hamileliklerinde de ton balığı tüketebilirler.

  Hamileler, ton balığı tüketiminde haftada iki porsiyonu aşmamalıdırlar.

  Hamilelikte ton balığı tüketimi; bebeğin sağlıklı gelişimini destekler, daha güçlü kas ve iskelet sistemine sahip olmasını sağlar. Aynı zamanda anne adaylarının eskisinden daha çok olan stres seviyelerini de düşürür.

  UYARI:

  Hamileyseniz, tonbalığını ızgara ya da yağsız ve light kutu konserve şeklinde tüketmeli, yağlı ton balığı tüketiminden kaçınmalısınız!

  Ton Balığının Zararları:

  Özellikle konserve ton balıklarının aşırı tüketimi, birtakım yan etkilere maruz kalmanıza yol açabilir. Bu yüzden haftada iki konserveden daha fazlasını tüketmemeye özen göstermelisiniz.

  Aşırı ton balığı tüketiminin zararlarını ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Aşırı sodyum tüketimine bağlı olarak kan basıncında artış gözlemlenebilir. Özellikle kalp hastalarının ton balığı tüketirken, dikkatli davranmaları sağlıkları açısından önemlidir.
  • Çocuklarda aşırı ton balığı tüketimi, görme ve işitme kaybına neden olabilir. Bu durum, ton balığında yüksek oranda bulunan civanın sinir sistemi başta olmak üzere pek çok organa zarar vermesinden kaynaklanır.

  Bu yazımızda kısaca ton balığının faydaları nelerdir? sorusunu yanıtlamak, hamilelikte ton balığı tüketiminin nasıl olması gerektiğine değinmek ve aşırı ton balığı tüketiminin zararları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmek istedik.

  Yukarıdaki bilgileri göz önünde bulundurarak, sizler de en kısa sürede ton balığı tüketmeye başlayabilirsiniz.

  Sağlıklı bir yaşam sürmeniz dileğimizle…

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.