Tuzlu Ay Çekirdeği Kilo Yapar mı?

  06.02.2019
  8.733
  Tuzlu Ay Çekirdeği Kilo Yapar mı?

  Tuzlu Ay Çekirdeği Kilo Yapar mı? En sevdiğimiz kuruyemişler arasında yer alan ay çekirdeğinin, sağlığımıza ciddi ölçüde katkıda bulunduğunu ve kilo vermemize yardımcı olduğunu biliyor muydunuz?

  Ancak ay çekirdeğinin zayıflatıcı özelliğinden yararlanabilmeniz için özellikle yaz aylarında tükettiğimiz, arkadaşlarımızla sohbet ederken ya da sevgilimizle güzel bir film izlerken yemeyi tercih ettiğimiz ay çekirdeği tüketiminde aşırıya kaçmamamız gerekiyor.

  Yalnızca bir avuç tüketildiğinde metabolizmamızın daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayan ay çekirdeği; fazla miktarda tüketildiğinde ise kilo almamıza neden olabiliyor.

  Tuzlu ay çekirdeği kilo yapar mı? başlıklı bu yazımızda aynı zamanda tuzlu ay çekirdeği kaç kalori? sorusunu da yanıtlamak, ay çekirdeğinin en önemli faydalarına değinmek, ardından da bu sevdiğimiz kuruyemişin besin değerlerinden bahsederek yazımızı sonlandırmak istiyoruz.

  Tuzlu Ay Çekirdeği Kaç Kalori?

  Normal şartlarda lif açısından oldukça zengin bir besin olan ay çekirdeğinin tuzlu olanları, maalesef ki yüksek lif içeriklerini kaybederek, vücudumuzun su tutmasına, vücudumuzda iltihap oluşumuna, sonuç olarak da kendimizi daha şişkin ve kilolu hissetmemize yol açabiliyor.

  Tüm tuzlu yiyecekler gibi tuzlu ay çekirdeği de belirli bir süre sonra birtakım sağlık sorunları ile karşılaşmamızı beraberinde getiriyor.

  Bu yüzden sık sık tuzlu ay çekirdeği tüketmekten mutlaka kaçınmalı, az tuzlu ay çekirdeği tüketmelisiniz.

  Yaklaşık 200 grama tekabül eden tuzlu ay çekirdeğinin yalnızca 100 gramında bile 1056 kalori bulunuyor.1 avuç ay çekirdeği ise yaklaşık 200 kaloriye tekabül ediyor. Bu yüzden ille de tuzlu çekirdek tüketmek istiyorsanız, bunu belirli aralıklarla gerçekleştirmeli, her gün tuz tüketiminden kaçınmalısınız.

  Çiğ ve tuzsuz ay çekirdeğini ise diyet listenize gönül rahatlığıyla ilave edebilir, günde bir avuç olacak şekilde bu lezzetli kuruyemişten tüketebilirsiniz.

  Tuzlu Ay Çekirdeği Besin Değerleri:

  Yüksek oranda karbonhidrat ve yağ içeren bol tuzlu ay çekirdeğinde aynı zamanda önemli miktarda da protein yer alıyor.

  Çinko, magnezyum, selenyum, bakır, mangan, E vitamini, B vitamini gibi vitamin ve mineraller içeren ay çekirdeği; içeriğinde yer alan E vitamini sayesinde göz sağlığımızı gözetiyor.

  Bu lezzetli kuruyemişin 200 gramında 36.2 gram karbonhidrat, 54.8 gram protein, 78.6 gram yağ ve 23.2 gram lif bulunuyor. Tuzsuz ve çiğ ayçekirdeğine nazaran daha az lif içermesine rağmen aşırıya kaçılmadığı taktirde sindirimimizi hızlandırıyor.

  Ay çekirdeğinde yoğun miktarda yağ bulunsa da bu yağ, doymamış yağ olduğundan kalp sağlığımızı hiçbir şekilde olumsuz bir şekilde etkilemiyor. Aksine kalp ve damar sağlığımızı da olumlu bir şekilde gözetiyor.

  Tuzlu Ay Çekirdeği Nasıl Tüketilmeli?

  Lif içeriği yüksek olduğundan kişide tokluk hissi yaratan ay çekirdeğini öğünlerinizden yaklaşık birkaç saat önce yani ara öğün olarak tüketmelisiniz.

  Lakin her gün tuzlu versiyonunu tüketmekten kaçınmalı, mümkünse tuzsuz olan çeşidini tercih etmelisiniz.

  Böylelikle kendinizi gün boyunca tok hissedebilir, açlık hissinizi bastırabilir ve öğünlerinizde daha fazla yiyecek tüketmekten kaçınabilirsiniz.

  UYARI:

  Özellikle yüksek tansiyon hastalarının düzenli olarak tuzlu çekirdek tüketmeleri, sağlıklarını olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bu yüzden doktorunuz size tuzu yasakladıysa ne kadar severseniz sevin bu kuruyemişi tüketmemelisiniz!

  Kısacası tuzlu ay çekirdeği kilo yapar mı? sorusunu az miktarda ve dengeli tüketildiğinde ‘Hayır, yapmaz’ şeklinde yanıtlayabiliriz.

  Ancak her gün 100 gram çekirdek tüketerek, neredeyse ekstra 500 kalori alabileceğinizi de unutmamanız gerekiyor! Aşırı miktarda çekirdek tükettiğinizde kısa sürede şişmanlamanızın hiç de zor olmayacağının altını çizmek istiyoruz.

  Diyetinize çekirdek eklemeyi düşünüyorsanız, öğünlerinizde mümkün olduğunca kalorisi düşük besinler tüketmelisiniz.

  Aksi halde kalorisi yüksek besinlerle birlikte yalnızca keyif almak adına birkaç avuç çekirdek tüketerek, kısa sürede en az birkaç kilo alabilirsiniz!

  Vücudunuzda şişlik, ödem yani iltihaplanma ile karşılaşmamak adına aşırı tuzlu yiyecekleri tüketmemeye her daim özen göstermelisiniz.

  Ay Çekirdeğinin Faydaları:

  7’den 70’e hepimizin sevdiği, yaz aylarımızın olmazsa olmaz kuruyemişi olan ay çekirdeğinin en önemli faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Depresyonu önlüyor

  Güçlü bir antioksidan olan bu kuruyemiş, içerisinde yer alan vitaminler sayesinde beyin sağlığımızı güçlendiriyor.

  Beynimize oksijenin bol miktarda iletilmesini sağlayarak, beyin hücrelerimizin yaşlanmasını önlüyor. Alzheimer, Parkinson, unutkanlık, hafıza kaybı vb. beyin sağlığımızın çöktüğüne işaret eden hastalıklara yakalanma riskimizi en aza indirgiyor.

  • Kaslarımızı güçlendiriyor

  Kas erimesi, kaslarda zayıflık, kas ağrıları gibi kas sağlığını yakından ilgilendiren sağlık sorunlarının en önemli nedenlerinden biri olan magnezyum eksikliğini gideren ay çekirdeği, bileşenlerindeki magnezyum sayesinde kaslarımızı ve kemiklerimizi güçlendiriyor.

  • Kolesterole iyi geliyor

  Kolesterolün sağlıklı bir seviyede seyretmesine yardımcı olan ay çekirdeği, kötü kolesterolü düşürerek, dengeliyor.

  Bu yüzden de kolesterol hastalarına düzenli olarak tuzsuz ve çiğ ay çekirdeği tüketmeleri öneriliyor.

  • Vücut şişkinliklerini ve kızarıklıklarını iyileştiriyor

  Tuzsuz ay çekirdeğinde bol miktarda bulunan selenyum, doğal bir antioksidan olarak, vücudumuzu toksinlerden, bakterilerden arındırıyor.

  Şişkinliğin yanı sıra vücut kızarıklık ve şişliklerine iyi geliyor.

  Diyetisyenler ve uzmanlar tarafından eklem şişlik, vücut kızarıklığı ve ağrılardan şikayetçi olanlara düzenli olarak çekirdek tüketmeleri tavsiye ediliyor.

  Ay çekirdeğinde bulunan selenyum, bir yandan da tiroid hormonunun salgılanımını dengeleyerek, tiroid hormonunun aşırı ya da az miktarda salgılanmasının yol açabileceği ciddi sağlık sorunlarına karşı bizleri koruyor.

  Bu yazımızda kısaca tuzlu ay çekirdeği kilo yapar mı? sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Yazımın aydınlatıcı olması dileğimle…

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.