Ütü Yanığına Ne İyi Gelir

  06.05.2019
  1.975
  Ütü Yanığına Ne İyi Gelir

  Ütü Yanığına Ne İyi Gelir Ev hanımları başta olmak üzere hepimizin başına gelebilen ve gündelik işlerden kaynaklı kazalardan en yaygınlarından olan ütü yanığı iz bırakarak can sıkabilir. Önce su toplayan sonrasında acı veren bu yaraların izlerinin kalmaması için önlem almak da mümkündür. Ütü yanığına ne sürülür sorusunun yanıtını bilmek hiç beklemediğiniz bir anda sizin için de kurtarıcı olabilir. Bu nedenle siz de hemen şimdi böyle bir sorun yaşadığınızda neler yapabileceğinizi ve bu yaraya hangi ürünleri uygulayabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Siz de yanık tedavisini hem doğal hem kimyasal yollarla nasıl destekleyebileceğinizi bizimle hemen şimdi öğrenin.

  Ütü Yanığına Ne İyi Gelir?

  Elinizde, kolunuzda ya da vücudunuzun herhangi başka bir kısmında yaşamanız muhtemel bir sorun olan ütü yanığı, hemen müdahale edilmesi gereken acı verici bir sorundur. İz bırakabilecek bir yaraya neden olan bu yanının yarattığı ağrı ve sızı için krem kullanılmasının yanında, iz kalmaması amacıyla hücreleri yenileyecek kremlerin de kullanılması gerekmektedir. Bu amaçla ütüden kaynaklı yanıklara sürülecek kremler hakkında sizlere hazırladığımız rehberi hemen şimdi okuyabilirsiniz.

  Sarı Kantaron Yağı

  Kantaron yağının hem sarı hem de kırmızı olanının yağı, yanıklar üzerinde oldukça etkilidir. Hatta bu konudaki en etkili bitkisel çözümlerden olan kantaron yağı, özellikle sarı olanıyla yanıklar için büyük faydalar sağlar. Kantaron yağını etkilerini daha yoğun alabilmek adına zeytinyağı ile birlikte kullanabilirsiniz. Eğer kokusundan hoşlanmıyor ya da bulmakta zorlanıyorsanız, kantaron yağına muadil olarak direkt zeytinyağını da yanık için kullanabilirsiniz.

  Yanık için bitkisel çözüm arayanların en sık tercihi olan kantaron yağını uygulamadan önce yanıklı bölgeyi bol suya tutun. Su altına sokarak yanık hissini aldığınız bölgeyi rahatladıktan sonra zeytinyağı ya da kantaron yağı ile hafifçe ovun. Bu şekilde yanığın yol açtığı nem kaybını cilde geri kazandırabilirsiniz.  Ancak kalıcı etki sağlamadığı için bu uygulamayı iyileşme tamamlanıncaya kadar devam ettirmeniz gerekecektir. Kantaron yağı sürmüş olduğunuz kısmın büzülmelerinin yağ sayesinde kaybettiği nemi geri kazanarak açılması mümkün olacaktır. Nemin kazanılması yaranın bulunduğu derinin kendini onarmasını kolaylaştıracak ve aynı anda acı azalırken hücresel onarımla iz kalma riski de düşecektir.

  Silverdin Krem

  Alanındaki en etkili kremlerden biri olan Silverdin, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yanıkların tedavi edilmesi için kullanılabilen güvenilir kremlerden biridir. Hücreler üzerinde yenileme ve yeni doku oluşumunu destekleme görevini üstlenerek etkili bir iyileşme sağlamaktadır. Acil müdahalenin yapıldığı yanığın üzerine tamamen iyileşme sağlanana kadar Silverdin krem uygulamanız ve böylece iz kalmadan bu durumu atlatmanız mümkündür.

  Kantaron yağı ile ilk müdahaleyi yaptığınız yanığın üzerine düzenli olarak Silverdin krem uygulayarak dokuların tamamen onarılmasını sağlamak mümkün olabilir. Ütü yanığına uyguladığınız kantaron yağının emilimi bittikten sonra kremle takviye yapmak bu konuda akıllıca olacaktır. Ağrısını almanın yanı sıra iyileşmeyi de hızlandırmasıyla avantaj sağlayan bu pomad, cilt tarafından emildikçe yenilenmesi gerekmektedir. Kremi bu nedenle gün içinde de yanınızda taşımanızı öneririz.

  Yanık kremleri olarak Silverdin yerine geçebilecek ve daha hafif etkileri olan kremler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Hametan Krem
  • Sudocrem
  • Bephanthene Plus

  Aloe vera jelini ya da yumurtanın akını da yine bu kremlerin yerine kullanabilmeniz mümkündür. Ütü yanığı eğer çok şiddetli ve büyük değilse bu gibi bitkisel yöntemlere de güvenmeyi tercih edebilirsiniz.

  Ütü Yanığı Acısı için Lokal Anestezik Kremler

  Yanığınızın ister ütü yanığı olsun, ister kaynar su yanığı gibi farklı nedenlerden, Anestol gibi anestezik kremler kullanarak ağrılarınızı dindirmeniz mümkün olmaktadır. Derinizi yerinden kaldırıp yanık oluşturan neden ne olursa olsun sonuç acı ve ağrı verici olacaktır. Bu nedenle yanık tedavisinin özellikle ilk evrelerinde ağrınızı dindirmek önemli bir adım olacaktır. Bu amaçla ağrı kesicileri ağız yoluyla almanız mümkün olabileceği gibi lokal bir uyuşturma sağlamak için lokal anestezik etkili kremlerden de destek alabilirsiniz.

  Anestol pomad gibi kremler sayesinde ütü yanığı ve çevresindeki sinirlerdeki ağrıyı hafifletebilir, bu bölgenin kullanımını rahatlatabilirsiniz.

  Ütü Yanığı İzi için Hücre Yenileyici Kremler

  Ütüden kaynaklanan yanıkların su toplaması ihtimali sona erdikten sonrasında iz kalmaması, pek çok kişi için öncelik halini alacaktır. Bu konuda hücre yenileyen ve izlerin tedavisi için kullanılan kremler fayda sağlamaktadır. Hücre yenileyen bu kremler arasında özel bir yeri olan Madecassol‘u düzenli kullanarak iz kalmadan yanık sorununu çözebilirsiniz.

  Yanık izlerinin ortadan kaldırılması için Madecassol’e alternatif pek çok hücre yenileyici yanık kremi bulabilir, kendiniz için uygun gördüğünüz herhangi birini kullanabilirsiniz.

  Hafif Yanıklar için Kremler

  Yaralanan hasarlı bölgeyi iyice dezenfekte ettikten sonra hücreleri yenileyen ve onaran kremlerle takviye sağlamak, iyileşmenin hızlanmasının yanında yaranın enfeksiyon riskinden de korunmasına yardımcı olacaktır. Yakıcı maddelerden ileri gelen her türlü yanık için Fito krem benzeri yanık iyileştiren krem kullanabilirsiniz. Bu kremler acil müdahale gerektiren ciddi yanıkların haricinde, hafif ve orta şiddetli tüm yanıklarda bölgeyi korumak için kullanılabilmektedir.

  Görüldüğü üzere yanık için yaygın şekilde kullanılan hem bitkisel hem kimyasal ürünlerle kendi kendiniz, cildinizin onarılmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde cildinizde herhangi bir yanık izi kalmaksızın hücrelerin onarılmasına yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda bölgenin enfeksiyona yol açacak türlü etmen ve mikroorganizmalardan korunmasını sağlayacak olan bu kremlerle yalnızca kendinizde değil çocuklarda da etkin korumayı sağlayabilirsiniz. Yanığın iyileşmesi evresinde kremlerin sağladığı ağrı alma özelliğini desteklemek amacıyla ek olarak oral ağrı kesicilerle de yanık bölgesini fonksiyonel hale getirebilirsiniz. Ütü yanığının genelde el ve kollarda oluşmasından dolayı kendinizi korumanız gerekebilir. Bu nedenle krem ya da yağ sürdüğünüz bölgeyi sargı ile sararak gerekli korumayı sağlayabilir ve yağın /kremin daha iyi emilmesini sağlayabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.