Üzüm Sirkesinin Faydaları

11.06.2020
1.588
Üzüm Sirkesinin Faydaları

Üzüm Sirkesinin Faydaları En lezzetli ve en sağlıklı meyveler arasında yer alan üzümlerin önce fermantasyonu ardından da mayalanması sonrasında elde edilen, salatalarımızın olmazsa olmazları arasında yer alan üzüm sirkesinin tıpkı elma sirkesi gibi sağlığımıza pek çok katkısı olduğunu biliyor muydunuz?

Yalnızca genel sağlığımızı değil cilt ve saç sağlığımızı da gözeten üzüm sirkesinin saymakla bitmeyecek kadar çok faydası bulunuyor.

Etkili bir probiyotik olarak mide-bağırsak sağlımızı gözeten üzüm sirkesi, vitamin ve mineraller açısından son derece zengin bir besin olarak, bağışıklığımızı güçlendiriyor, hastalıklara karşı bizleri koruyor.

Güçlü bir antioksidan olarak, vücudumuzu toksinlerden ciddi anlamda arındırarak, daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmemize aracılık ediyor.

Üzüm sirkesinin faydaları başlıklı bu yazımızda üzüm sirkesinin en önemli yararlarına değinerek, sizleri bilinçlendirmeyi hedefliyoruz.

İşte, üzüm sirkesine dair bilmeniz gereken o ayrıntılar:

Üzüm Sirkesi Faydaları Nelerdir?

Salatalarımıza eşsiz bir tat katan, aynı zamanda bizleri pek çok hastalığa yakalanmaktan koruyan üzüm sirkesinin faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Mide-bağırsak sorunlarına iyi geliyor

Doğal bir probiyotik olan üzüm sirkesi, probiyotik besinlerin sahip olduğu tüm özellikleri bileşenlerinde barındırıyor.

Güçlü bir probiyotik olarak, bağırsaklarda yararlı bakterilerin üretimini teşvik ederek, besinlerin midemiz, bağırsaklarımız ve diğer sindirim organlarımız tarafından daha kolay bir şekilde sindirilmesine olanak tanıyor. Kabızlık, ishal, şişkinlik ve gaz gibi mide-bağırsak sorunlarını en aza indirgiyor.

 • Bağışıklığımızı güçlendiriyor

Doğal bir antioksidan olan üzüm sirkesinin faydaları arasında hastalıklarla savaşmakla sorumlu olan bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi de yer alıyor.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, kanser ve üst solunum yolu enfeksiyonları başta olmak üzere pek çok hastalığa yakalanma olasılığımızı düşürüyor. Vücut hücrelerimize zarar vererek, hastalanmamıza yol açan serbest radikallerin olumsuz etkilerine karşı vücudumuzu savunuyor.

Kısacası daha sağlam bir bünyeye sahip olabilmemizin yolunu açıyor.

 • Tokluk hissi uyandırıyor

Kandaki insülin miktarını düşürerek, dengeleyen üzüm sirkesi, bu özelliği sayesinde kişide tokluk hissi uyandırıyor. Yani stres vb. farklı etkenlere bağlı olarak kişide oluşabilecek aşırı yeme isteğini bastırıyor. Üzüm sirkesinde bulunan asetik asit, iştahı bastırarak, kişinin abur cubura yönelmesini engelliyor.

Bu yönüyle kişinin daha az yemek yemesini sağlıyor. Dolaylı olarak da kişinin zayıflamasına katkıda bulunuyor.

Aç kalmadan, sağlıklı bir şekilde zayıflamak adına üzüm sirkesinin bu özelliğini en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.

 • Mantarı doğal bir şekilde tedavi ediyor

Fiziksel sağlığımızı pek çok açıdan gözeten üzüm sirkesi, mantar başta olmak üzere çoğu cilt sorununu da gideriyor.

 • Kepek oluşumunu önlüyor

Yalnızca cilt sağlığına değil saç sağlığına da birçok açıdan katkıda bulunan üzüm sirkesi, saçlarda kepek oluşumunu önlüyor. Saçlardaki mevcut kepek sorununu bir çözüme kavuşturuyor.

Saç diplerindeki kaşıntıya iyi gelmenin yanı sıra mantarı tedavi ediyor. Saçtaki saçkıran oluşumunu da gidererek, kel bölgede yeni ve daha güçlü saç oluşumunu teşvik ediyor.

Özellikle yağlı bir saç tipine sahip olan bayanlar tarafından kullanıldığında saçtaki aşırı sebumu kontrol altına alıyor. Saçın nem dengesini gözeterek, aşırı yağlanmayı önlüyor.

 • Ağız ve diş sağlığını gözetiyor

Doğal bir antibiyotik ve anti bakteriyel olarak, diş ve ağız sağlığını da gözetiyor. Üzüm sirkesine bir miktar sarımsak eklenerek kaynatılan suyla gargara yapıldığında diş ağrıları kısa bir süre içerisinde kendiliğinden hafifliyor.

Üzüm sirkesi, aynı zamanda ağızdaki bakteri, mikrop ve iltihaplarla da savaşıyor.

 • Çatlak ve selülitlere iyi geliyor

Selülit ve cilt çatlaklarının doğal tedavisinde yararlanabileceğiniz üzüm sirkesinin cilde faydaları arasında cilt sarkmalarını toparlaması ve cildi gerginleştirmesi de bulunuyor.

Özellikle baldır, kalça ve bacak bölgesindeki çatlak ve selülitlerden üzüm sirkesi sayesinde kurtulabilirsiniz.

Selülit ve çatlak oluşumunu gidermek için öncelikle bir kahve fincanı üzüm sirkesi ile bir kahve fincanı üzüm pekmezini bir kasede iyice karıştırın. Ardından bu karışımı her akşam düzenli olarak için.

 • Saçtaki bitleri ve sirkeleri öldürüyor

Saç derisindeki kanı emerek beslenen bit ve sirkeleri öldürmenin yollarından biri şüphesiz ki saça üzüm sirkesi sürmekten geçiyor.

Uzun yıllardır geleneksel tıpta saçtaki bit ve sirkeyi yok etmek için tercih edilen üzüm sirkesi sayesinde sizler de hem kendinizi hem de çocuğunuzu bu dertten kurtarabilirsiniz.

Bit ve sirkeleri öldürmek için bir litre üzüm sirkesi ile bir kilo ılık suyu karıştırın. Ardından bu karışım ile saçlarınızı yıkayın. Bit tarağı ile saçlarınızı taradıktan sonra son aşamada saçlarınızı şampuanlayın ve durulayın. Bit sorununuzdan tamamen kurtulana dek bu işlemi her gün tekrarlayın.

 • Cildi derinlemesine temizliyor

Doğal bir peeling etkisi gösteren üzüm sirkesinin cilde faydaları arasında cildi derinlemesine temizlemesi, bakteri, kir ve kalıntılardan arındırması da bulunuyor.

Bir pamuğa damlatılarak cilde uygulandığında cildi temizliyor, sıkılaştırıyor ve makyaj kalıntılarından arındırıyor. Yağlı ciltlerdeki aşırı sebum üretimini dengelediğinden cilt parlamalarının da önüne geçiyor.

UYARI:

Üzüm sirkesinin cildi kurutucu ve tahriş edici bir yönü de olduğundan aşırı kuru, tahriş olmaya meyilli ya da hassas bir cilt yapısına sahip olanların üzüm sirkesi kullanımından kaçınmaları gerekiyor.

Üzüm sirkesinin cildinizi tahriş etmesini ve kurutmasını engellemek adına bir miktar sirkeyi en az iki katı suyla seyrelttikten sonra cildinize uygulayabilirsiniz.

Üzüm sirkesini en fazla 15-20 dakika cildinizde bekletmeli, ardından yüzünüzü bol suyla yıkamayı unutmamalısınız!

Üzüm Sirkesinin Cilde Faydaları

Üzüm sirkesinin cilde faydaları arasında ayak ve el parmaklarındaki mantarı tedavi etmesi de bulunuyor. Mantar tedavisinde üzüm sirkesini kullanmak istediğinizde bir miktar sirkeyi iki katı suyla karıştırabilir ve bu karışımı bir pamuk yardımıyla tırnaklarınıza düzenli olarak sürebilirsiniz.

Ancak sirkenin cildi tahriş eden bir yönü de bulunduğundan sirkeyi 20 dakikadan daha uzun bir süre için tırnaklarınızda bekletmemenizi öneriyoruz.

Üzüm Sirkesinin Saça Faydaları

Üzüm sirkesinin saça faydaları arasında saçların gürleşmesine yardımcı olması, saçlara canlılık ve parlaklık katması da bulunuyor.

Her duş sonrasında 1 çay bardağı sirke ve iki katı suyu karıştırdıktan sonra saçlarınızı bu suyla durulayarak, üzüm sirkesinin saça mucizevi katkılarından en iyi şekilde yararlanabilmeniz mümkün!

Üzüm Sirkesi İle Zayıflayanlar

Üzüm sirkesi ile zayıflamak istiyorsanız, öğünlerinizden yaklaşık birkaç saat öncesinde yani aç karnınıza bir yemek kaşığı üzüm sirkesi içebilirsiniz. Üzüm sirkesini tek başına içemiyorsanız, bir miktar suyla incelttikten sonra içmeyi deneyebilirsiniz.

 • Üzüm Sirkesi ile Zayıflamak:

Metabolizmayı hızlandırıcı bir özellik sergileyen üzüm sirkesinin aynı zamanda iştah kapatıcı bir besin de olduğuna yukarıda da değindik.

Üzüm Sirkesinin Kalorisi ve Besin Değeri

Üzüm sirkesi turşu ile bol bol tüketilmekte olan bir maddedir. Elbette diğer şekillerde de tüketilir. Üzüm sirkesinin 100 gramında 14 kcal kalori bulunmaktadır. Besin değerleri ise şu şekildedir:

 • Karbonhidrat 3.3
 • Protein 0.1

Üzüm Sirkesi ile Temizlik

Son derece etkili bir temizlik malzemesi olan üzüm sirkesi, tamamen doğal bir temizlik ürünü olduğundan da sağlığınızı diğer kimyasal içerikli temizlik malzemeleri gibi tehdit etmiyor.

Üzüm sirkesi ile yerleri, halıları, kıyafetlerinizdeki lekeleri hatta banyo fayanslarını bile silebilirsiniz.

Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır

Tamamen doğal ve sağlıklı, herhangi bir katkı maddesi içermeyen bir üzüm sirkesini kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

İşte, lezzetli mi lezzetli bir üzüm sirkesi tarifimiz:

 • Öncelikle üzümleri saplarıyla birlikte dilediğiniz büyüklükteki bir cam kavanoza koyun.
 • Ardından kavanozu su ile doldurun. Sirkenin lezzetli olması için kavanoza bir avuç içi kadar tuz serpiştirin.
 • Kavanozun ağzını ince bir tülbentle, ağzı hava almayacak şekilde sarın.
 • Hazırladığınız karışımı 10-15 gün serin ve güneş görmeyen bir ortamda bekletin.
 • 15 günün sonunda tülbent yardımıyla karışımın suyunu süzün.
 • Kavanozdaki karışıma yaklaşık bir dilim ekmek içi, bir avuç nohut ve bir tutam bulgur serpiştirin.
 • Sirkeyi 40 gün daha ağzı tülbentle sarılı olacak ve hava almayacak şekilde bekletin.
 • 40 günün sonunda sirkenizi tüketebilirsiniz.

Üzüm Sirkesinin Zararları

 • Çocukların kullanmamasına dikkat edilmeli mide ekşimesine neden olur.
 • Şeker hastası olanlar kullanmaması gerekir şekeri yükselmesine sebep olur.
 • Hamilelerin fazla tüketmesi alerjik ve reaksiyonlar görülür.
 • Deri üzerinde kaşıntı, kızarıklık gibi problemlere sebep olur.

Bu yazımızda üzüm sirkesi nasıl hazırlanır? Üzüm sirkesinin faydaları nelerdir? vb. üzüm sirkesine dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Yazımızın faydalı ve aydınlatıcı olması dileğimizle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet