Üzüm Sirkesinin Saça Faydaları

08.11.2018
36.349
Üzüm Sirkesinin Saça Faydaları

Üzüm Sirkesinin Saça Faydaları En çok sevdiğimiz meyvelerden biri olan, tam anlamıyla bir sağlık deposu olarak ifade edebileceğimiz, üzümlerin önce fermantasyonlanması sonra da mayalanması ile hazırlanan üzüm sirkesinin genel sağlığımızın yanı sıra saç sağlığımıza da pek çok açıdan katkısı olduğunu biliyor muydunuz?

Marketlerden kolaylıkla temin edebileceğiniz üzüm sirkesi, mide-bağırsak sağlığını gözetiyor, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, hastalıklara yakalanmamızın önüne geçiyor.

Üzüm sirkesinin az bir miktar sarımsakla kaynatılması sonrasında elde edilen su ile yapılan gargara, diş eti sağlığımızı gözetiyor, diş ağrılarımızı gideriyor.

Kısacası üzüm sirkesinin sağlığımıza saymakla bitmeyecek kadar çok faydası bulunuyor.

Üzüm sirkesinin saça faydaları başlıklı bu yazımızda üzüm sirkesinden saç bakımında nasıl yararlanabileceğinize kısaca değinmek, üzüm sirkesi saça nasıl uygulanır? sorusunu yanıtlamak istiyoruz.

İşte, üzüm sirkesinin saça faydalarına dair bilmeniz gerekenler:

Üzüm Sirkesi Biti Temizler Mi?

Üzüm sirkesi saç bitini öldürür mü ve üzüm sirkesi biti yok eder mi sorusu genelde çok sık sorulan sorulardan biridir. Üzüm sirkesi saçtaki bite karşı çok etkilidir.

Saçtaki bitleri yok etmek için üzüm sirkesi yerine elma sirkesi kullanılması önerilir. Banyo sonrası 2 çay bardağı suyu 1 çay bardağı elma sirkesi eklenir ve hazırlanan karışım direk saça uygulanır. Ortalama yarım saat kadar bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir.

Özellikle okul çağındaki çocuklarımızda sıklıkla gözlemlemek zorunda kaldığımız bir sorun olan saç bit ve sirkeleri, maalesef ki kısa bir sürede çocuklarımızdan önce bize sonra da evin diğer üyelerinin saçlarına geçebiliyor.

Bu durumda genellikle eczaneye giderek, bit ve sirke öldüren şampuanlardan satın almayı tercih etsek de bu şampuanlar, birkaç günlük kullanım sonrasında etkisini gösteriyor.

Üzüm sirkesi ile saçlarınızı bit şampuanı ile tahriş etmeye gerek kalmaksızın bitlerden kurtulmak için bir kilogram ılık suya bir litre üzüm sirkesi ilave edin. Ardından elde ettiğiniz bu su ile saçlarınızı yıkayın.

Bit tarağı ile saçlarınızı güzelce tarayın. Saçlarınızdaki bit ve sirkelerden tam anlamıyla kurtulana dek, her gün günde 2 sefer olacak şekilde bu işlemi tekrar edin.

Kepek Sorununuzdan Kurtulmanızı Sağlıyor

Kadın ya da erkek fark etmeksizin çoğumuzun ortak saç sorunları arasında yer alan kepek problemi, maalesef ki çekiciliğimizi yitirmemize ve kendimizi mutsuz hissetmemize neden olabiliyor.

Genellikle yanlış şampuan kullanımına ya da genetik faktörlere bağlı olarak gelişen kepek probleminizden en kısa sürede kurtulmak adına üzüm sirkesinden yararlanabilirsiniz.

Üzüm sirkesi ile saçlarınızdaki kepek problemine bir son vermek için 1 çay bardağı sirke ile 2 çay bardağı suyu iyice karıştırın. Banyo yaptıktan sonra bu suyla saçlarınızı durulayın. Kepek probleminizi giderene dek, bu işlemi her duş sonrasında tekrar edebilirsiniz.

Saç Derisindeki Kaşıntılara iyi Geliyor

Üzüm sirkesinin saça faydaları arasında saç derisindeki kaşıntıları gidererek, kaşıntıya iyi gelmesi de bulunuyor.

Saç köklerindeki rahatsız edici kaşıntılardan kurtulmanıza olanak tanıyan üzüm sirkesi, aynı zamanda yeni çıkan saçların daha canlı ve güçlü çıkmasına da olanak tanıyor.

Kaşıntı karşıtı üzüm sirkesinden faydalanabilmek için yarım su bardağı üzüm sirkesi ile iki su bardağı ılık suyu karıştırın. Ardından bu karışımla kafa derinize parmak uçlarınızla nazikçe masaj yapın. 30 dakikalık bekleme süresini tamamladığınızda saçlarınızı bol ılık suyla durulayın.

Kıvırcık ve Dalgalı Saçların Yardımına Koşuyor

Kıvırcık ve dalgalı saçlara sahip olan kadınların hayatını tam anlamıyla bir kabusa dönüştüren saç düğümlenmeleri ve dolanmalarının açılması, maalesef ki saatler alabiliyor.

Üstelik saçların açılması için gösterilen çaba ve uğraş, saçların hasar görmesini ve kırılmasını da beraberinde getiriyor.

Üzüm sirkesinin saça mucizevi faydaları arasında saçtaki düğümlenmeleri açması, saç dolanmalarını engellemesi de bulunuyor. Şayet kullandığınız onca saç bakım ürününe rağmen saçlarınızdaki tiftikleşme ve dolanmanın bir türlü önüne geçemiyorsanız; üzüm sirkesi ya da elma sirkesi küründen yararlanabilirsiniz.

Üzüm ya da elma sirkesi ile saç dolanmalarınızı kolaylıkla açabilmek adına bir su bardağı sirke ile iki su bardağı ılık suyu karıştırın. Bu karışım ile banyoda saçlarınızı yıkadıktan sonra saçlarınızı durulayın. Saçlarınızın çok uzun olması ve karışımın size yetersiz gelmesi durumunda kullandığınız su ve sirke miktarını arttırabilirsiniz.

Her defasında bir ölçek sirkeye iki ölçek ılık su ekleyerek, saçlarınızı yumuşatabilir, saçlarınızın daha kolay taranmasını sağlayabilir, saçlarınızdaki dolanma ve tiftiklenme kaynaklı saç kırılma ve dökülmelerini durdurabilirsiniz.

Saça Doğal Bir Parlaklık Veriyor

Yanlış şampuan ve saç bakım kremi kullanımı, soğuk, yağmur ve rüzgara maruz kalma vb. çevresel etkenler yüzünden iyiden iyiye yıpranan ve matlaşan saçlarımız, ister istemez parlaklığını ve canlılığını da yitiriyor.

Saçları besleyen ve saçlara kapsamlı bir bakım yapan üzüm sirkesi, saça eski doğal rengini, parlaklığını ve canlılığını geri kazandırıyor.

Röfle, maşa, boya vb. kimyasal birtakım işlemlere maruz kaldığı için yıpranan ve rengini kaybeden saçlarınıza tek bir dokunuşla ahenk katmak adına üzüm sirkesini kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Saçlarınıza parlaklık kazandırmak için yapmanız gereken tek şey sirkeli su ile her banyo yani şampuanlama işlemi sonrasında saçlarınızı durulamak!

Saçın Nem Dengesini Gözetiyor

Kozmetik ürün kullanımı, şampuanlar, saç bakım kremleri, saça ısı veren maşa ve fön makinesi kullanımı derken, nemini kaybeden ve iyiden iyiye kuruyan ve çatallaşan saçlarımız, saçlarımıza ne kadar özen gösterirsek gösterelim, saçlarımızın nemini kaybetmesine yani kuruyarak, çatallaşmasına yol açıyor.

Saçın nem dengesini gözeten ve kafa derisindeki Ph oranını dengeleyen üzüm sirkesi, saçlardaki kurumayı önlüyor.

Şayet kuru ve yıpranmaya son derece meyilli bir saç yapınız bulunuyorsa, saçınıza ekstra nem ve hacim kazandırmak adına üzüm sirkeli suyla saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Haftada 2-3 kez durulama işlemini tekrarladığınız takdirde harika saçlarınıza en kısa sürede kavuşabilirsiniz.

Güçlü bir anti-bakteriyel olarak saç derisindeki iltihaplanmaları tedavi ediyor

Saç foliküllerini mikrop ve bakterilere karşı koruyan sirke, bu sayede saç dökülmelerinin de önüne geçiyor.

Aynı zamanda saç kıran olarak bilinen saçlardaki bölgesel kelliği de önlüyor.

Sirke ile saç kıranı tedavi etmek adına bir miktar sirkeyi iki katı ılık su ile karıştırdıktan sonra saçlarınızdaki kel bölgeye sürün.

1 saat bekledikten sonra saçlarınızı ılık suyla durulayın. Gözle görülür bir sonuç elde edene dek, bu işlemi tekrar edebilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca üzüm sirkesi saça sürülür mü? Üzüm sirkesinin saça faydaları nelerdir? vb. en çok merak edilen soruları cevaplandırmaya çalıştık.

Yazımızın faydalı olması dileğimizle…

YORUMLAR

  1. melek dedi ki:

    saclari uzatirmi

  2. Canan dedi ki:

    Kesinlikle uzatıyor ve saç derisini ferahlatıyor.

  3. gunay dedi ki:

    insallah dediyiniz kimi olar

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet