Vajina Kokusu için Bitkisel Çözüm Önerileri Nelerdir?

  22.01.2020
  1.430
  Vajina Kokusu için Bitkisel Çözüm Önerileri Nelerdir?

  Vajina Kokusu için Bitkisel Çözüm Önerileri Nelerdir? İtiraf etmeye bazen çekinebiliyor olsak da aslında vajinal koku hemen her kadının yaşayabileceği kadar yaygın bir sorundur. Şiddetli ve ağır koku ise gündelik yaşamı gerçekten etkileyebilir ve hal böyle olunca imdadımıza vajinal koku için bitkisel çözümler yetişebilir. Sizler için derlediğimiz hem sağlıklı hem de doğal, vajina kokusu için çözüm önerilerimizi siz de bir an önce denemek isteyeceksiniz.

  Vajina her kadın için önemli ve hassas bir bölge. Hem nemli sıvılar hem de bakteri florası bakımından oldukça yoğun bir bölge olan vajina, haliyle bazen akıntılar da işin içine girdiğinde koku yayabilmektedir. Aşırı olmadığı sürece kokuyu normal karşılarız ancak vajinal mantar gibi tedavi gerektiren durumlarda anormal kokularla karşılaşabiliriz. Biz de sizler için bu rahatsız edici kokuları nasıl doğal olarak yok edebileceğinizi açıklıyoruz.

  Vajinal Koku Neden Olur?

  Vajinanın ve vajinadan salgılanan akıntıların kendine has bir kokusu vardır ve bu koku çevreye yayılmadığı ya da rahatsız edici olmadığı sürece elbette normaldir. Bakteriyel vajinoz ya da vajinal kandidiyazis, genelde kadınlarda vajinal kokuya neden olan sorunların başında gelir. Kadınların doğurgan olduğu dönemlerinde, yer yer bu sorunu yaşadığı görülmektedir.

  Elbette her zaman ve her kadında vajinal mantar ya da vajina kokusu nedeni aynı olmamaktadır. Vajinanın kendine has kokusunun haricinde, akıntının rahatsız eden ve hatta kadınların toplu ortamlarda utanmasına neden olabilecek kadar yoğun kokular da olabilir ve bu durum bir tür menstruasyon belirtisi olabilir. Yani kokunun size değişik gelmesinin sebebi yalnızca dönemsel hormon değişimleri de olabilir.

  Vajinal mantar sonucunda kötü koku şikayeti yaşayanlara genelde kokuyla birlikte kızarıklık, kaşınma, renkli akıntı gelmesi, yanma hissi ve cilt tahrişi gibi başka şikayetler de eşlik eder. Bu durumda vajinal koku, genelde balık kokusuna benzetilmektedir.

  Vajina kokusunun nedenleri incelenecek olursa, diğer yaygın nedenler şu şekilde listelenebilir:

  • Vajinada kuruluk
  • Hormonal değişiklikler
  • Fazla sık duş alıyor olmak
  • Vajinal hijyene ve temizliğe önem vermemek
  • Dar gelen kıyafetler veya ıslak kıyafetler giymek
  • Cinsel ilişki için bazı yan ürünler kullanıyor olmak
  • Kalitesiz ürünlerden üretilen ped ya da tampon kullanmak
  • Bazı zararlı yiyecekleri sık tüketmek
  • Vajinanın asitlik değeri üzerinde rol oynayan bakterilerin artması
  • Vajinal bölgede enfeksiyonlar
  • Rektovajinal fistül rahatsızlığı
  • Rahim ağzı kanseri ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklar

  Temelde tüm bu nedenlerin hepsi vajinada bulunan bakterilerin ya çok fazla ya da çok az olmasına neden olmaktadır. Haliyle vajinada anormal koku şikayetinin temelinde bakterilerinin sayısının yer aldığından bahsedebiliriz.

  Vajina Kokusu İçin Bitkisel Çözüm Önerileri Nelerdir?

  Eğer şikayetin nedeni ciddi ve sürekli bir sorun değilse, doğal çözümler yararlı olabilecek ve böylece şikayetiniz kontrol altına alınabilecektir. Vajina kokusuna bitkisel çözüm önerileri sayesinde pek çok kadın tamamen doğal yollardan vajinal bölgedeki bakteri florasını dengeleyebilmektedir.

  Yoğurt

  Vajinal bölgede üreyen mantar gibi enfeksiyona neden olan yapıların yok edilmesinde, yoğurt etkili bir ilaç olabilmektedir. Yoğurt bu etkisini faydalı bakteriler grubunda yer alan laktobasil isimli bir bakteri bakımından zengin olmasına borçludur. Bu sayede yoğurt ile vajinanın normal pH dengesi yeniden sağlanır ve kötü kokular otomatik olarak ortadan kaldırılır. Bu faydaları düşünüldüğünde, kadınlara günde iki kere birer kase yoğurt yemelerini önerebiliriz.

  Vajinal mantar tedavisi için yoğurdu yalnızca yiyerek tüketmek zorunda değilsiniz ve harici olarak da uygulayabilirsiniz. Bu uygulama için bir pamuk üzerine biraz yoğurt alın ve vajinal bölgeye yoğurdu yavaşça sürün. 10 dakika kadar beklettikten sonra yıkayarak bölgeyi temizleyin ve bu uygulamayı gün içinde 2-3 kere yineleyin. Ancak süt ve süt ürünlerine alerjisi bulunan kişilerin bu uygulamadan kaçınması gerektiğinin altını çizmek isteriz.

  Sarımsak

  Antibakteriyel bitkiler dendiği akla ilk gelen seçeneklerden olan sarımsak, vajina kokusu için fitil arayanlara, fitilden çok daha güvenilir etkiler görebilmesi adına önerebileceğimiz bir bitkidir. Zararlı bakterileri uzaklaştırmak isteyenlerin gün içinde daha sık sarımsak tüketmesi, hatta aç karna 1-2 diş sarımsağı suyla birlikte yutması önerilir.

   Elma sirkesi

  Yine mikrop ve mantarları uzaklaştırması nedeniyle kullanabileceğimiz bir diğer bitkisel ürün: elma sirkesi! Evet, elma sirkesini hemen her doğal tedavi yöntemi listesinde gördüğünüzü biliyoruz, ancak elma sirkesi öylesi doğal bir ilaç ki vajina gibi hassas bir bölgesinde bile güvenilir tedavi için kullanabiliyoruz.

  Vajinanın pH seviyesini ideal haline getirecek olan elma sirkesinden faydalanmak isteyenler, duş almadan önce küvetteki suya elma sirkesi ekleyebilir ve bunu şikayetinin şiddetine bağlı olarak haftada 4 kereye kadar uygulayabilirler.

  Dileyenler ya da küvete sahip olmayanlar elma sirkesini suyla seyrelttikten sonra bu suyla vajinayı tahriş etmemeye dikkat ederek yıkayabilirler. Yıkadıktan sonra yarım saat bekleyebilir ve sonrasında tamamen temiz suyla tüm sirkeyi durulayabilirsiniz.

  İçme suyunuza bir kaşık kadar elma sirkesi eklemek ve içmek de vücutta genel olarak mantarları uzaklaştırma etkisi sağlayabileceği gibi bağışıklık sisteminin de güçlenmesine yardımcı olabilecek bir diğer kullanım şekli olacaktır.

  Çay Ağacı Yağı

  Bilinen en etkili antiseptiklerden biri olan çay ağacı yağını bakterilerin ve mantarların neden olduğu hemen her sorunda kullanabilmeniz mümkündür.

  Çay ağacı yağı ile vajina kokusuna bitkisel çözüm bulmak isteyenler, tıpkı elma sirkesi yönteminde olduğu gibi küvetteki duş suyuna birkaç damla çay ağacı yağından ekleyebilirler. Bir diğer farklı kullanım şekli de yine benzer olarak bir kabın içinde suyla birlikte yağı seyreltebilir ve bu suyla genital bölgeyi yıkayabilirler. İşlemi haftada 2 ila 3 kez uygulamanız, sorunun çözülmesi için yeterli olacak bir uygulama sıklığıdır.

  Karbonat

  pH seviyesini ideal halinde dengelemeye yardımcı olan bir diğer ürün de karbonattır.

  1 bardak su içerisinde 1 çay kaşığı kadar karbonatı eritebilir, bu suyla genital bölgeyi yavaşça yıkayabilirsiniz. Dilerseniz tüm küveti suyla doldurduktan sonra içerisine 1 fincan kadar karbonat ekleyip bu suda 20 dakika kadar oturabilir ve yine vajinal koku için çözüm bulmuş olabilirsiniz.

  Vajinada Kötü Koku Nasıl Geçer?

  Vajinal bölgede genel olarak rahatsız edici bir koku aldığınızda, özel bir tedavi uygulamasanız dahi, bazı küçük sağlık ipuçlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Vajina kokusu için ilaç isimleri araştırmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken öneriler şu şekilde:

  • Günlük su içme oranını ve sıklığını arttırın.
  • Kafein içeren içeceklerden uzak durmaya çalışın.
  • Fazla baharat içeren ve nişastalı yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.
  • C vitamini içeren besinlere öğünlerinizde daha çok yer verin.
  • Cinsel ilişki esnasında mutlaka prezervatif kullanın.
  • İç çamaşırlarınızın pamuklu kumaştan olmasına dikkat edin.
  • Regl döneminde tampon ve pedinizi sık sık değiştirmeye özen gösterin.
  • Dar giysiler giymemeye çalışın.
  • Vajinayı özel olarak yıkamamaya çalışın ancak bol suyla ve sık duş alın.

  Sosyal hayatı etkileyebilen ve farklı sorunların işaretçisi olan vajinada kötü koku şikayetiniz için her zaman bahsetmiş olduğumuz önerileri deneyebilir ve sorularınızı bizlere yöneltebilirsiniz. Ancak geçmeyen ve ciddi boyuttaki sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.