Varisleri Yok Eden Doğal Yöntemler

  06.08.2020
  14.095
  Varisleri Yok Eden Doğal Yöntemler

  Varisleri Yok Eden Doğal Yöntemler Hareketsizliğin artmasına neden olan masa başı işler, yoğun stres veya uzun süre sabit şekilde ayakta beklemeye neden olan gündelik aktiviteler derken varislerin modern çağın en yaygın sorunlarından biri halini alması pek de şaşırtıcı olmuyor. Ancak varisleri yok eden doğal yöntemler sayesinde önlem almak veya başlangıç evresindeyken bu sorundan tamamen kurtulmak mümkün.

  Evde Varis Tedavisi Mümkün mü?

  Bacaklarda oluşan varisler, özellikle uzun süreli oturmak zorunda kalınan işlerde çalışan kişileri yakından etkiler. Ayrıca ara olmaksızın ve hareketsiz şekilde ayakta kaldığımız işler de varisin nedeni olabilir. Fazla kilo almaya bir de hareketsizlik eklendiği takdirde varisli görünüm kaçınılmaz sonuç olabilir.

  Varisler yalnızca estetik açıdan sorun yaratmakla kalmaz, ayrıca ağrı, şişkinlik gibi fonksiyonel etkileri olan sorunlara da neden olabilir. Ayrıca her ne kadar yalnızca kadınları etkiliyor gibi görünse de sorunun erkekler tarafından da sıkça dile getirildiğini duyabiliriz.

  Kılcal damarların koyu, kalın ve belirgin bir hal almasıyla karakterize olan varis için bitkisel çözüm önerilerine kulak vererek bölgesel dolaşımı arttırmak, şişlikleri ve ağrıları dindirmek ve oluşacak yeni varisli görünümü önlemek mümkün olabilmektedir.

  Varis Tedavisi Bitkisel Çözüm Önerileri Nelerdir?

  Damarlı görünümün hafifletilmesi için tek başına veya karışım olarak, kimisini dahili kimisini harici tüketebileceğiniz bitkilerden bazıları şu şekilde:

  Ekinezya

  Bağışıklık üzerinde olumlu etkileriyle tanıdığımız ekinezya, aynı zamanda varisten kurtulanlar tarafından, özellikle de ağrı etkisi için tüketimi önerilen bitkiler arasında yer alıyor.

  Guggul

  Adı her ne kadar sık duyulmamış olsa da kan dolaşımını tetikleyerek cilt güzelliğini desteklemesiyle adından daha sık söz edilmesini hak eden bir diğer bitki ise guggul.

  Maydanoz suyu

  Tüketmeniz gereken ve varise iyi gelen bitkiler arasında görmekten şaşırmayacağınız bir diğer seçenek de maydanoz. Maydanozu özellikle çay formunda tüketmeniz halinde sağladığı detoks etkisi ile sizi yalnızca varis etmenlerinden değil, pek çok toksinden arındıracak. Maydanoz saplarını, dilerseniz ek olarak yapraklarını kaynar suda 15 dakika demlemeniz bu vitamin ve mineral deposundan faydalanmanız için yeterli olacaktır.

  At kuyruğu çayı

  İdrar söktürme ve bu yolla iltihapları vücuttan uzaklaştırma konusunda oldukça değerli bileşenlere sahip olan at kuyruğu çayının kan dolaşımını arttırma etkisinden kılcal damarlı görünümü azaltmada yararlanılabilir. Bu çayı hazırlamak için bir bardak kaynar su ile bir yemek kaşığı bitkinin bir arada demlenmesi ve 10 dakika sonra süzülmesi yeterli olacaktır. Gün içinde bu çaydan 2 ila 3 bardak içilmesi halinde etkiler gözle görülür hal alabilir.

   

  At kestanesi

  Yine karşımıza iltihabı azaltma ve dolaşımı arttırma etkileri ile çıkan ve varis morlukları nasıl geçer sorusuna cevap olabilecek bir diğer bitki ise at kestanesi. At kestanesini bitki çayı şeklinde demledikten sonra dilerseniz içmeyi, dilerseniz de bölgesel olarak soğukken harici uygulama yapmayı tercih edebilirsiniz. Yalnızca varislerin keskinliğini azaltmakla kalmayıp aynı zamanda ağrıları da azaltan ve cilde güzellik veren bu bitkisel ürünü eğer içmeyi tercih ederseniz 2 hafta boyunca her gün tüketmenizi öneririz. Dileyenlerin piyasada at kestanesinden elde edilen krem veya hap benzeri pek çok yan ürünü de bulabileceğini hatırlatmak isteriz.

  Hamamelis

  Vücutta biriken ve atılamayan fazla sıvının uzaklaştırılmasına yardımcı olan bu bitki yalnızca fazla sıvıyı atmakla kalmaz, ayrıca damar yapısını güçlendirerek kanın hızlanmasını ve varislerin hafiflemesini sağlar. Bir bardak su içine bir çay kaşığı atılan hamamelisi 10-15 dakika dinlendirdikten sonra tam 3 hafta boyunca her gün, günde 2 kere tüketmenizi öneririz.

  Çoban püskülü

  İçerisinde ruskogenin adı verilen önemli bir yapı taşı içeren çoban püskülü, damarlardaki tıkanıklığı giderme konusunda etkili bir ürün olup etkisinden tam anlamıyla yararlanmak için gün içinde 100 gr. kadar tüketilmesi gerekmektedir.

  Evde varis tedavisi için tüm bitkisel önerilerimize ek olarak beslenmenizde flavonoid içeren yiyeceklere daha sık yer vermeniz önerilecektir. İnflamasyonu azaltmada yüksek etkilere sahip olan bu besinler gün içinde daha iyi hissedilmesine de yardımcıdır.

  Unutulmamalıdır ki düzenli beslenme ve varise iyi gelen egzersizler iyi desteklenmeyen hiçbir tedavi kendi başına yeterli etki sağlamayacaktır. Bu nedenle sağlıklı yaşam kurallarına uyarak şikayetinize neden olan etmenleri ortadan kaldırmadan önce sosyal medya ve internette karşınıza çıkan içeriği ve üretim yeri belirsiz krem gibi kozmetik ürünlere güvenmemenizi öneririz.

   

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.