Vazelinin Faydaları Nelerdir? İşte Vazelinin Faydaları ve Kullanım Alanları

26.08.2020
74.894
Vazelinin Faydaları Nelerdir? İşte Vazelinin Faydaları ve Kullanım Alanları

Vazelinin Faydaları Nelerdir? İşte Vazelinin Faydaları ve Kullanım Alanları Her ne kadar petrol bazlı olsa da pek çok cilt sorununa anında yanıt oluşturmasıyla beklenmedik faydalar gösteren vazelin, genel olarak yüz ve vücut cildinde kullanımıyla biliniyor. Keşfedildiği yerde çalışan işçilerin el ve ayak yaralarını mucizevi bir şekilde iyileştirmesiyle hayatımıza girmiş ilginç ürünlerden biri olan vazelinin kullanım alanları ve şekilleri ise yazımızda sizi bekliyor.

Güçlü nemlendirme özelliği sayesinde özellikle el ve ayak bakımının vazgeçilmezlerinden olan vazelinin keşfini yapan kimyagere bir servet kazandıracak kadar ünlü olması elbette boşuna değil. Kirpikten kaşa cilt tahrişinden kuruluğa pek çok kullanım alanı olan vazelini yakından tanıyalım.

Vazelinin Faydaları Nelerdir?

Robert Chesebrough, isimli bir Amerikan kimyager tarafından 1859 yılında petrol kuyularını inceleme görevi esnasında bulunan vazelinin bölgede çalışanların geçmediğini söylediği yaralarını geçirmesiyle bu mucize hayatlarımıza dahil oldu. Alınan örneğin petrolden arındırılması ve “petrol jeli” olarak tanıtılmasının üzerinden yıllar geçse de bu mucize kremin etkileri hala ününü korumaya devam ediyor.

Başlangıçta numune şeklinde ve ücretsiz olarak dağıtılan ancak günümüzde ürünle aynı adı taşıyan bir markaya dönüşen bu krem, cildin kurumasını önleyip çok daha yumuşak ve parlak olmasını sağlamasıyla ön plana çıkıyor.

Vazelinin yararları konusuna göz attığımızda ise pek çok farklı maddeden söz etmek mümkün:

 • Cildin kurumasından ileri gelen çatlakları önler.
 • Cildi besler ve daha parlak bir görünüm kazanmasını sağlar.
 • Masa başında çalışmanın etkisiyle oluşan dirsek kararmaları veya dizde oluşan kararmalar için kullanılabilir.
 • Zamanla oluşan topuk çatlakları veya kış soğuğu ile ortaya çıkan el derisi çatlakları için tedavi edicidir.
 • Güneşin etkilerine karşı koruyabilmektedir.
 • Tırnak bakımında kullanılması halinde daha güçlü ve ışıldayan tırnaklarınız olabilir, ayrıca manikür işlemi çok daha kolay bir hal alacaktır.
 • Az miktarda vazelini saçlarınıza parmak uçlarınız ile uygulayarak saçlarınızın kırılmasını veya elektriklenmesini önleyebilirsiniz.
 • Dudaklarınıza az miktarda uyguladığınızda gerçek bir lip balm etkisi yaratır.
 • Saçlarınızda bit sorunu yaşıyorsanız vazelini saçlara bir tarak yardımıyla sürüp 1 saat bekletmeniz yeterli olacaktır.
 • Cildi kızaran veya pişik olan bebeklerde az miktarda olmak kaydıyla vazelin kullanılabilir.
 • Göz altı kırışıklıklarını daha gergin bir ciltle değiştirmek için yine vazelinle ince bir katman halinde gece yatmadan önce uygulama yapabilirsiniz.
 • Kaş ve kirpik dökülmesi sorununa en iyi vazelin gelmekte, kirpiklere veya kaşa sürülen vazelinle birlikte kişinin çok daha gür kaşlara, dolgun ve uzun kirpiklere sahip olması mümkün olmaktadır.

 

Vazelin Ne İşe Yarar?

Pek çok kullanım alanına ve şekline sahip, pratik bir ürün olan vazelinin her evde, her çantada yer almasını tavsiye ederiz. Cildi nemlendirmesiyle ön plana çıkan vazelinin işinize yarayacağına emin olduğumuz bazı özel kullanım alanları ise şu şekilde:

 • Beyaz vazelin özellikle kozmetik dünyasının gözdeleri arasındadır. Saç, tırnak, el ve ayak bakımında kullanılabilir.
 • Parfümün daha kalıcı bir kokuya sahip olmasını isteyenler parfümü sıkmadan önce bilek ve dirsek içlerine, boynuna az miktarda vazelin uygulayıp üzerine parfümünü sıkmayı deneyebilir.
 • Rujunuzu daha çarpıcı bir renge sahip gibi göstermek ve daha çok parlaklık vermek için ruju sürmeden önce dudaklara vazelinden ince bir katman sürmenizi öneririz.
 • Yüze vazelin sürmek miktarı abartmadığınız ve bunu rutin şekilde yapmadığınız sürece sanılanın aksine sorun teşkil etmez. Hatta daha parlak görünen yanaklara sahip olmak için sahip olduğunuz toz allığı biraz vazelinle karıştırıp sürerek uygulamayı denemelisiniz.
 • Yaraya vazelin sürmek yine petrol bazlı bir ürün olduğu için pek çok kişinin çekimser yaklaştığı bir durum olsa da gerçek bu korkuyu haksız çıkarır, çünkü kabuk tutan ve kurumuş yaralara vazelinin sürülmesiyle daha hızlı iyileştiği ve acısının azaldığı bilinmektedir.
 • Piyasadaki en iyi vazelin hangisi konusu ürünün farklı markalar veya çeşitlerle piyasaya sürülmesinin ardından merak konusu olmuştur. İçeriği son derece benzer olan bu ürünler arasında hangisini tercih etmeniz gerektiği ise ihtiyacınıza bağlıdır. Örneğin güneş kremine ihtiyacınız varsa suda çözünmeyen vazelini tercih edebilirsiniz.
 • Saçlarınızı boyamadan önce alın üstü, kulak arkası gibi leke kalması olası yerlere vazelini uygulayarak boya sonrasında kalıntıları hızlıca silerek pratik bir şekilde yok edebilirsiniz.
 • Yalnızca kozmetikte değil gün içinde pek çok yerde kullanabileceğiniz vazelinin faydaları saymakla bitmez desek yeri. Öyle ki elektrikli süpürge gibi sıkışan ve parçalarına ayrılması gereken eşyaları vazelini sürerek çok daha rahat temizleyebilirsiniz.

Artık neredeyse tüm kullanım şekillerini bildiğiniz bu mucize ürüne evinizde ve hayatınızda daha çok yer vereceğinize şimdiden eminiz. Lütfen konuyla ilgili yorum ve sorularınızı diğer takipçilerimizle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet