Vişne Sapı Ne İşe Yarıyor? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır?

13.10.2020
1.015
Vişne Sapı Ne İşe Yarıyor? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır?

Vişne Sapı Ne İşe Yarıyor? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Ekşi tadı ile çok sevdiğimiz mevsim meyvelerinden biri olan vişne, yalnızca vitamin ve antioksidan kaynağı olmasıyla aynı zamanda kurtulmuş vişne sapı olarak tüketilmesi ile de şifa dağıtıyor. Sizler için hazırlanması da tüketilmesi de son derece pratik olan, romatizmadan kilo vermeye pek çok alanda hızlı etkiler sağlayan vişne sapı kurusu hakkında tüm merak edilenleri açıklıyoruz. Eminiz sizden vişne sapının faydaları hakkında edindiğimiz bilgilerden sonra bu bitkiyi bir çöp zannedip asla atmayacaksınız.

Vişne Sapının Faydaları Nelerdir?

Faydaları saymakla bitmeyen vişnenin tıpkı kendisi gibi son derece yararlı olan sapı, başta alerjik reaksiyonlar olmak üzere pek çok rahatsızlığa şifa oluyor. İçerisinde pek çok minerali ve vitamini doğal olarak bulunduran vişnenin yalnızca tatlılarda ve içeceklerde değil, pek çok medikal ilaçta da karşımıza çıkması elbette bir tesadüf değil.

Vişnenin etli kısmı gibi yoğun vitamin ve mineral oranına sahip olan sapların, su kaybederek kuruması ve bu özün tamamını demlendiği suya bırakması pek çok yararın küçük ölçeklerde dahi alınabilmesini sağlıyor. Gün içinde yalnızca bir kaşık kadar bu bitki sapından demlemek ve elde edilen bir fincan kadar çayı içmek kendinizi çok daha sağlıklı ve zinde hissetmek için yeterli olabiliyor.

Hafif ekşi ve mayhoş bir tada sahip olan vişnenin yapılan araştırmalar doğrultusunda faydalı bulunan sapının hangi rahatsızlık ve şikayetlere iyi geldiğini kısaca açıklayalım:

  • İçerisinde yararlı tuzlar ve yağlar bulunduğu için alerji ve iltihabı önleyen vişne sapı çayı hem antiseptik hem antiinflamatuar etkilere sahiptir.
  • İdrar yolu ve böbrek enfeksiyonları için oldukça yararlı olup böbrek taşını düşürmeye dahi etkisi bulunmaktadır.
  • Ürtiker ve astım gibi alerjik reaksiyonlarla ilişkili hastalıklarda tedavi edici etkisi bulunmaktadır.
  •  Düzenli olarak tüketilmesi halinde metabolizmayı canlandırır ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenlere yardımcı olur.
  • Cilt yüzeyindeki yağlanma ile ilgili selülit görünümünü yağları yakarak çözer.
  • Kanı temizlediği ve oksijenlenme seviyesini arttırdığı için hem sakinleştirir hem kolesterol seviyesini düşürür.
  • Eklem ağrıları ve romatizma belirtilerini ortadan kaldırır.
  • Tıpkı meyvesinin kendjsi gibi yüksek oranda antioksidan içeren kuru kiraz sapı çayı sayesinde bol miktarda A, C ve E vitamini ile kalsiyum, potasyum, sodyum ve fosfor alınmış olur.
  • Üst solunum yolları ve boğazdaki enfeksiyonları giderirken terleme etkisi sağlayarak genel olarak iltihabı ortadan kaldırır.
  • Karbonhidrat ve yağ değeri yüksek yiyecekler tüketildiği takdirde oluşan şişkinlik ve mide ağrısı sorununu giderir.

 

Vişne Sapı Çayı Kilo Verdirir mi?

Kilo vermek isterken aynı zamanda vücudu toksik etkili maddelerden ve fazla sudan arındırmak isteyenler eminiz bitki çaylarının faydalarına aşinadır. Ancak bu standart isteği karşılaşmasının yanı sıra hızlı yağ yakımını destekliyor olması kiraz sapı zayıflatır mı diyenleri eminiz oldukça memnun edecektir. Tek başına elbette herkes için istenen kiloyu sağlamakta yeterli olmasa da yapılan diyet ve spor programlarının etkisini arttırmasıyla bu doğal bitkinin son derece başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Vişne Sapı Nasıl Tüketilir?

Kendine has bir aroması olan ve ferahlatıcı bitki çayları arasında oldukça beğenilen vişne sapı çayı için öncelikle aldığınız vişnelerin saplarını kurutmanız gerekmektedir. Vişne saplarını temiz bir yüzey üzerine serip birkaç gün gölgede kalmaları halinde hemen kurumaları ve kullanıma hazır olmaları oldukça pratik olduğunu göstermektedir. Bir bardakta kaynar su içerisinde 10 dakika kadar beklettiğiniz vişne saplarını içebilir, bu hafif ekşi tropikal tadın keyfine varabilirsiniz.

Vişne Sapı Kurusu Saklanır mı?

Birkaç gün içinde hızlıca kurutulabildiği için saklanma koşulları konusunda kafa karışıklığı yaratabilen vişne sapı kurusu aslında tüketim bakımından da oldukça pratik. Bu sapları cam bir kavanoz içerisinde içeceğiniz zaman tüketmek üzere birkaç haftaya kadar saklayabilirsiniz.

Vişne Sapının Zararları Nelerdir?

İdrar söktürücü özelliği ön plana çıktığı için bazı kişilerde vücudun su kaybına bağlı olarak sorunlara neden olabilmekte, ishal gibi tansiyonun düşmesiyle su kaybının birbirine eşlik ettiği durumlar yaşayanların suyu atan bu çaya ara vermeleri gerekmektedir.

Genellikle tüm bitkisel tedavi seçeneklerinde geçerli olduğu üzere herhangi bir kür veya bitki çayı tedavisi uygulamadan önce uzman doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın. Özellikle vişne sapı kurusu çayı gibi direkt olarak vücuttan su atılmasıyla ilişkili olan bitki çaylarını uzman onayı akabinde tüketmeye başlayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet