Voltaren Emulgel Nedir? Voltaren Jel Ne İçin Kullanılır?

  20.08.2019
  2.293
  Voltaren Emulgel Nedir? Voltaren Jel Ne İçin Kullanılır?

  Voltaren Emulgel Nedir? Voltaren Jel Ne İçin Kullanılır? İçeriğinde oldukça etkili maddeler bulunan Voltaren Emulgel jel formunda bir üründür. Burkulma, incinme ya da minik kazalar için hemen her evde bulundurulması gereken Voltaren Emulgel oldukça yaygın bir kullanıma sahip, güvenilir kremlerdendir. Şimdi ürünün kullanım alanları, yan etkileri gibi bilmeniz gereken tüm detayları sizlerle paylaşıyoruz.

  Voltaren Emulgel Nedir?

  Jel formunda bir ürün olan Voltaren Emulgel 50 gr. tüpler içerisinde satılan bir kremdir. Etken madde olarak diklofenak dietilamonyum içermektedir. Non-streoid ve anti-inflamatuar özellikli bir jeldir.

  Jelin yaygın kullanım alanları arasında incinmeler, zedelenmeler, spor esnasında alınan darbeler, iltihaplanmalara bağlı şişmeler ve yumuşak doku hasarı yer alır. Bölgesel etki gösteren romatizmal hastalıkların belirtilerini hafifletmek için de jeli kullanabilirsiniz. Sürüldüğü takdirde hafif serinletici bir etki sağlayan jel, hafif şiddetli travmalar sonrasında hissedilen hassasiyet ve yangıyı da azaltacaktır.

  Voltaren ürün serisi içerisinde iğne ve oral hap gibi farklı çeşitler de mevcuttur. Bu nedenle bazen ürün isimleri arasında karışıklık oluşabilir. Ancak ürün formlarının her birinin farklı kullanım amaçlarına hitap ettiği unutulmamalı ve ilaç ya da iğne gibi formlar kesinlikle bilinçsizce kullanılmamalıdır.

  Voltaren Emulgel fiyatı ile de merak edilen bir kremdir. Ürünün faydaları ve pratikliği düşünüldüğünde pek çok kişi kullanımı acil olmasa dahi evinde bulundurmak için ürünü temin etmeyi istemektedir. Ürünün fiyatı dönem dönem güncellenmekle birlikte genelde 20 TL dolaylarında bir ücret karşılığında temin edilebilir. Jelin uygun fiyatı nedeniyle de tercih edilmesi mümkündür.

  Voltaren Emulgel Nasıl Kullanılır?

  Ürünü gün içerisinde 3 ila 4 defaya kadar, ihtiyacınıza bağlı olarak kullanabilirsiniz. Kremi uygularken tahriş edici hareketlerden kaçınmalısınız. Yavaşça ve dairesel hareketlerle jeli sürmeniz, etkilerini görmeniz için yeterli olacaktır.

  Jelden ne kadar kullanmanız gerektiği şikayetinizin yayılma alanına ve şiddetine bağlı olarak değişir. Örnek vermek gerekirse bir kiraz tanesi kadar yani 2 gr. kadar Voltaren Emulgel kullananlar, yaklaşık 400 cm.lik bir bölgeye uygulama yapabilir.

  Kişiler genelde jeli sürdükten sonra daha iyi korunması için ban, sargı gibi uygulamalarla hasarlı bölgeye destek çıkmaktadır. Ancak jelin tamamen emilmesini ve bölgenin kurumasını beklemek gerekir. Aksi halde jelin büyük kısmını sargılar emmekte ve ısınma etkisi yaranın kötüleşmesine yol açabilmektedir. Jeli dairesel hareketlerle bastırmadan uygulayın, sonrasında en az 1 saat emilmesi için bekleyin. Sargı gibi destekleyici uygulamalar için jelin rahatlatıcı etkilerinin tamamen geçmiş olması beklenmelidir. Sargının yanı sıra çorap giymek için de jelin sonrasında beklenilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

  Kas ve eklem birleşme yerlerindeki yumuşak doku hasarlarında ürünü kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ancak doktorunuz aksini önermediği sürece romatizma benzeri hastalığı olanların kremi yumuşak doku üzerinde 2 haftadan uzun süre kullanmaması gerekir. Artrit ağrısı için ise 3 haftadan, tendonitte 2 hatadan uzun süre kullanım önerilmez. Jeli kullanmanıza rağmen 1 hafta boyunca ağrınızda hiç azalma olmadıysa ya da ağrınız artıyorsa mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

  Voltaren ödem için kullanılabilen bir krem olmasına rağmen steroid içermez. Bu nedenle böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda doz ayarlanması gerekmez.

  Jelin çocuklarda kullanımı halinde ne gibi etkiler ortaya çıkabileceği henüz kanıtlanmamıştır. Bu nedenle jeli doktor izni olmaksızın 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmamak gerekmektedir. Ürünü daha büyük yaştakiler uygularken ise parmaklarında ve uygulama bölgesinde hafif bir serinlik hissedebilirsiniz ve bu normal bir durumdur.

  Voltaren Emulgel Yan Etkileri Nelerdir?

  Elbette oldukça güvenilir olduğu için olası yan etkiler beklenmeyen ürünün, hassas bünyelerde ya da alerjisi olanlarda bazı yan etkilere neden olması mümkündür. Voltaren Emulgel yan etkileri arasında sayılabilecek bu reaksiyon belirtileri halinde mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Yüzde, dilde, ağız ya da boğazda şişkinlik
  • Su dolu kabarcıklar ya da deri döküntüleri
  • Solup alıp vermede güçlük, ses çıkararak nefes alma ya da göğüs sıkışması
  • Uygulama bölgesinde kaşıntı, anormal kızarıklık, artan yanma hissi

  Bahsedilen bu etkiler normal şartlarda kesinlikle beklenmemektedir. Jeli kullandığınız takdirde böyle bir etki görmeniz, ciddi bir alerjiniz olduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda acil olarak ürünü kullanmayı bırakmalı ve bir uzmandan destek almalısınız. Ancak endişe etmeyin, bu reaksiyonları yaşayan kişi sayısı oldukça azdır.

  Kaşıntı, ışığa karşı duyarlılık, kızarıklıklar ise ciddi olmayan, hafif yan etkilerdir. Voltaren Emulgel kullananların yorumları incelendiğinde bu belirtilerin nispeten daha sık yaşandığı görülmektedir. Ancak panik yaratmaması gereken bu belirtiler kısa sürede geçmekte, geçmemesi halinde acil müdahaleye başvurmanız gerekmektedir. Dilerseniz ürünü  daha güvenli bir şekilde kullanmak için bildiğiniz alerjileriniz varsa, öncesinde ürünün içeriğini okuyarak teyit yapabilirsiniz.

  Voltaren Emulgel Muadilleri

  Ürünü evde bulundurmuyorsanız ve aynı amaçlarla kullanabileceğiniz benzer bir ürün arıyorsanız Voltaren Emulgel muadilleri hakkında bilgi sahibi olmanız faydalı olacaktır.

  • Afto jel
  • Albaren
  • Aklofen
  • Deflamat-Im
  • Cureflex
  • Clodifen
  • Cataflam
  • Arthrotec
  • Codefen
  • Clofast

  Ezilme, burkulma, incinme gibi yumuşak doku zedelenmeleri için jelin kullanımı oldukça faydalı ve güvenilir bulunmaktadır. Genelde evlerimizde acil durumlarda kullanmak ya da yüzeysel travmaları rahatlatmak amacıyla ürünün kullanımı yaygındır. Jelin özellikle sporcular için doktorlar tarafından da reçetelendirildiğini biliyoruz.

  Muadil ürünlere sahipseniz, yeni bir ürün almanıza gerek kalmadan acil ve hafif durumlarda bu ürünleri de uygulayabilirsiniz. Hepsi içerik ve uygulama açısından benzer özelliklere sahip olup, aynı amaçlarla güvenle kullanabilirsiniz. Yine de alerji varlığından emin olmadan geniş bölgelere uygulamadan ya da çocuklar için kullanımından kaçınmalısınız.

  Siz de Voltaren Emulgel kullanımı hakkındaki tüm görüşlerinizi ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.