Vücuttaki İltihapları Yok Eden Besinler

  08.01.2019
  12.053
  Vücuttaki İltihapları Yok Eden Besinler

  Vücuttaki İltihapları Yok Eden Besinler

  Bakteri, virüs, mantar gibi zararlı organizmaların vücudumuza sızması ve hücrelerimizde çoğalması, maalesef ki vücudumuzun belirli bölgelerinin iltihap kapmasına neden olabiliyor. Zamanında müdahale edilmeyen iltihaplanma ise tüm vücudumuza yayıldığında ciddi komplikasyonlara yol açabiliyor.

  Bu yüzden iltihap belirtileri ile karşılaşan kişilerin vakit kaybetmeksizin bir doktora görünmeleri sağlıkları açısından son derece önem arz ediyor.

  Doktorunuzun reçete ettiği iltihap söktürücü ilaçları düzenli olarak kullanmanın yanı sıra vücuttaki iltihapları yok eden besinleri, meyveleri ve bitkileri beslenme programınıza dahil ederek, hem iltihaplanmadan daha kısa bir sürede kurtulabilir hem de vücudunuzda iltihaplanma oluşumunu önleyebilirsiniz.

  Vücuttaki iltihapları yok eden besinler başlıklı bu yazımızda vücutta iltihap belirtileri ile ilgili olarak da sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

  İltihap Tedavisi

  Vücutta İltihap Belirtileri Nelerdir?

  Halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, eklem ve kas ağrıları, eklemlerde şişlik, vücudun çeşitli yerlerinde ağrı, kas sertleşmesi; vücudunuzda iltihap olduğunu gösteren en önemli belirtiler arasında yer alıyor.

  Özellikle bir süredir kas ve eklemlerinizde sebepsiz ağrılar hissediyor, sürekli olarak yorgun, halsiz ve bitkin olduğunuzu düşünüyorsanız; en kısa sürede bir doktora görünmenizi öneriyoruz.

  Vücut İltihaplarını Gideren Besinler:

  • Zeytinyağı:

  Doğal bir antibiyotik ve antioksidan olan zeytinyağı, vücudumuzu toksinlerden arındırmanın yanı sıra iltihaplanmanın de önüne geçiyor.

  Enfeksiyonlarla mücadelede kullanabileceğiniz zeytinyağını yemeklerinize, salatalarınıza ekleyerek, ya da zeytinyağı ile vücudunuza masaj yaparak, zeytinyağının iltihap giderici özelliğinden yararlanabilirsiniz.

  • Zerdeçal

  Özellikle kas ve kemik ağrılarını gidermede son derece etkili olan zerdeçal; iltihaplı romatizmanın tedavisinde oldukça işe yarıyor.

  Romatizmanın dışında hemen hemen bağırsak, karaciğer iltihaplanması, ödem vb. rahatsızlıkların tedavisinde de başarı gösteriyor.

  Zerdeçalın bileşenlerinde bulunan curcumin isimli madde ise güçlü bir ödem söktürücü olmanın yanı sıra doğal bir antioksidan olarak, vücudumuzu ve organlarımızı temizliyor.

  Zerdeçalla vücudunuzdaki iltihaplanmayı durdurmak adına eczanelerde satılan zerdeçal kapsüllerinden düzenli olarak kullanabilir ya da zerdeçal tozunu ılık su veya süt ile tüketerek birkaç hafta boyunca günde bir iki sefer olacak şekilde de içebilirsiniz.

  • Zencefil

  İltihap giderici bir diğer besin olan zencefil, bileşenlerinde bulunan gingerol isimli madde sayesinde iltihapları yok ediyor. Mevcut iltihapları iyileştirmenin yanı sıra yeni iltihap oluşumunu da engelleyerek, sağlıklı bir bedene sahip olabilmenize aracılık ediyor.

  Düzenli tüketildiğinde özellikle yaşlılığın yol açtığı kas-eklem ağrılarını, eklem şişliklerini gideriyor. İltihaplı romatizma, fibromiyaloji tedavisinde de yararlanabileceğiniz zencefil sayesinde iltihabın neden olduğu ağrı, ateş vb. semptomlardan kurtulabilirsiniz.

  Zencefil tozundan ya da kökünden çay demleyerek ya da eczanelerden satın alabileceğiniz zencefil haplarını düzenli olarak tüketerek, şifa bulabilirsiniz.

  • Sarımsak

  Kokusu pek çoğumuzun hoşuna gitmese de sağlığımıza faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla olan sarımsak; anti-inflamatuar etkisi sayesinde iltihabı kurutuyor.

  Sarımsağın mucizevi iltihap giderici özelliğini değerlendirmek adına bir diş sarımsağı rendeledikten sonra bol miktarda suyla yutabilir, kapsül formunda eczanelerde satışa sunulan sarımsak haplarını düzenli olarak tüketebilirsiniz.

  Ya da vücudunuzda iltihap olduğunu düşündüğünüz yerlere topikal olarak sarımsak yağı ile masaj yapabilirsiniz.

  • Ispanak

  E vitamini açısından son derece zengin bir besin olarak vücut hücrelerini yenileyen ve daha sağlıklı ve genç görünen bir cilde sahip olabilmemize olanak tanıyan ıspanak, ağrı ve iltihaplanmaları da gideriyor.

  Beslenme programınıza sık sık ıspanak yemeği ekleyerek, ya da haşlanmış ıspanağın suyunu süzüp günde bir bardak içerek, vücudunuzdaki enflamasyonla mücadele edebilirsiniz.

  • Isırgan otu

  Doğu Karadeniz bölgesinde yaşayan halkın aşina olduğu ısırgan otu, vücuttaki toksinlerin böbreklerimizden daha hızlı ve kolay bir şekilde atılabilmesini sağlıyor.

  Vücuttaki iltihabı atan ısırgan otu, ağrı ve acıyı da ciddi oranda dindiriyor. Beslenme programınıza ısırgan otu çorbası ekleyerek, vücudunuzda enflamasyona neden olan bakteri, mantar, virüs vb. etkenlerle savaşabilirsiniz.

  • Kırmızı pancar

   

  Hipertansiyonun tedavisinde yararlanabileceğiniz kırmızı pancar, kan basıncını düşürerek, dengelemenin yanı sıra etkili bir anti-inflamatuar olarak iltihapları kurutuyor.

  Periyodik olarak ayda birkaç sefer kırmızı pancar yemeği tüketerek ya da kırmızı pancarı salatalarınızda malzeme olarak kullanarak, iltihaplanmayı giderebilmeniz mümkün.

  İltihap Söktürücü Meyveler

  • Ananas:

  Eklem iltihaplanmalarını ve vücutta sıvı birikimini tedavi eden ananas, en güçlü iltihap söktürücü meyveler listesinde başı çekiyor.

  Özellikle aç karna tüketilen birkaç dilim ananas, vücuttaki su toplamalarını da iyileştiriyor.

  • Kiraz:

  İltihaplı romatizmanın tedavisinde yararlanabileceğiniz kiraz, bileşenlerindeki kuersetin isimli madde sayesinde eklem iltihaplanmaları başta olmak üzere tüm iltihaplanma çeşitlerini tedavi ediyor.

  • Elma:

  Kabuğu son derece şifalı olan elma, kalp sağlığını gözetmenin yanı sıra vücudumuzdaki her çeşit iltihaplanmaya da iyi geliyor.

  İltihaplanmanın ana nedenlerinden biri olan T hücrelerini yok edici enzimler içeren elmadaki pektin isimli bileşen, bütün enfeksiyon türleri ile savaşıyor.

  Elmanın iltihap giderici yönünü en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsanız; elmayı mutlaka kabuğu ile birlikte tüketmelisiniz.

  Her gün bir adet elma tükettiğiniz takdirde hem metabolizmanızı hızlandırarak, daha kolay bir şekilde zayıflayabilir hem de vücudunuzu iltihaplanmaya yol açan virüs, bakteri ve zararlı organizmalardan koruyabilirsiniz.

  Bu yazımızda kısaca vücuttaki iltihapları yok eden besinler nelerdir? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

  Yazımızın faydalı olması dileğimizle…

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.