Yetişkinler için Pişik Tedavisi Nasıldır?

11.06.2019
1.494
Yetişkinler için Pişik Tedavisi Nasıldır?

Yetişkinler için Pişik Tedavisi Nasıldır? Yetişkin bireyler için tıpkı bebeklerde olduğu gibi sıcak havanın ya da asitli beslenmenin etkisiyle pişik gibi bir sorunun yaşanması söz konusu olabilir. Farklı nedenlerden ileri gelen yetişkinlerde pişik tedavisi için ise farklı yöntemler denenebilir. Evde dahi kolaylıkla tedavi edilebilecek yetişkin bireylerde pişik sorunu hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Yetişkinlerde Pişik Tedavisi

Pişiğin yetişkinlerdeki versiyonu, öncelikle pişiğin nedenleri tespit edilerek tedavi edilmelidir. Hava koşulları ya da cildin maruz kaldığı etmenler düşünülerek sorunun nedeni ortadan kaldırılmalıdır. Bu şekilde bireyin maruz kaldığı tahriş unsurunun önüne geçilmeli ve cildi korunmalıdır.

Yetişkinlerde pişik hangi nedenden ileri geliyorsa, bu neden ortadan kaldırıldıktan sonra tedaviyi hızlandırmak için farklı yöntem ve ürünleri denemek mümkündür. Uygun pudra ya da kremler kullanmak en etkili ve pratik yöntem olacaktır. Pişiğe uygun ürünlerin ne olduğu ve kullanımı hakkındaki detayları ise bizimle öğrenebilirsiniz.

Pişik Hangi Bölgelerde Görülür?

Bebekler için genelde genital bölge ve çevresinde yaşandığı söylenebilen pişik, yetişkinler söz konusu olduğunda daha geniş bir alana yayılabilir. Yine genital bölgeyi etkilemesi mümkün olan pişik, ek olarak, bacaklar, kollar, boyun, koltuk altları, göğüslerin altı, diz arkası gibi bölgelerde de görülebilir. Bu bölgelerin tamamında vücudun neminin kurulanması öncelikle dikkat edilmesi gereken ilk kuraldır.

Yetişkinlerde Pişik Nedenleri Nelerdir?

İdrardan ya da dışkıdan etkilenen genital bölge başta olmak üzere, terleyen ya da asitten etkilenen bölgelerde beliren pişik, cildin nemlenmesiyle oluşmaktadır. Özellikle çamaşırları dar beden olanların, çamaşırın sürttüğü yerlerde bu rahatsız edici sorunu yaşaması yaygındır. Yetişkinlerde pişik tedavisi için öncelikle genital bölgelerin kuru tutulması gerekmektedir.

Terden ve idrarın neminden etkilenen genital bölgelerin iyi temizlenmemesi ya da nem kalması halinde cildin sürtünmesiyle tahriş olması oldukça normaldir. Çamaşırların yol açabileceği bu tahrişin önüne geçmenin ise en basit yolu asit içerikli pudralar kullanmaktır. Özellikle kol ve bacaklarında da terlediği zaman sürtünme sorunu yaşayan fazla kilolu kişiler için bu bölgelerdeki pişiği önlemek için düzenli olarak pudra kullanımı önerilir.

Fazla kilo ciltte sürtünmenin önemli bir nedeni olmakla birlikte, fazla kilosu olanlarda pişiği önlemenin bir diğer yolu da yağlardan yardım almaktır. Bebe yağı, zeytinyağı gibi farklı yağları çok küçük miktarlarda uygulayarak tahriş azaltılabilir.

Yaz aylarında yalnızca sıcak hava değil, deniz tuzu da yetişkinlerde pişik neden olur sorusunun yanıtlarından biri halini alır. Çünkü mayo gibi deniz giysilerini ıslakken uzun süre üzerinizde taşımak ya da tuzlu suyla uzun süre kalmak cildin kurumasına ve tahrişin artmasına yol açmaktadır. Normal zamanlarda kullandığınız giysi ve çamaşırların sentetik içerikli olmayan, yün ya da pamuk ağırlıklı kumaşlardan üretilmiş olduğuna dikkat etmeniz de bir diğer pişik önleme yoludur.

Yetişkinlerde Pişik Tedavisi Nasıldır?

Alınan önlemlere rağmen siz yine de pişik gibi bir sorunla karşı karşıyaysanız, bunun için etkili ürünleri kullanarak sorunu kolayca çözebilirsiniz. Pişik en kolay nasıl geçer sorusunun yanıtını sizler için açıkladığımız detaylı bilgiler aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Kremler

Bebeklerde sık yaşanan bir sorun olan pişik için genelde en etkili çözümlerden biri olarak akla ilk kremler gelmektedir. Bu kremlerin yumuşatan ve onaran içeriği sayesinde yetişkinlerde de güvenle kullanılması mümkündür. İçinde bulunan vitamin ve doğal yağlar sayesinde cildi pişiğe yol açan etmene karşı koruyan bu kremler, hücrelerin onarılmasına da yardımcı olmakta ve şikayetlerinizi azaltmaktadır.

Bitkisel Karışımlar

Dilerseniz pişik için medikal ürünlerin yerine kendi bitkisel karışımlarınızı da hazırlayarak deneyebilirsiniz. Yetişkinlerde pişik nasıl geçer evde çözülmesi gereken sorunlardan biri olabilir ve bunun doğal karışımlara güveniyor olabilirsiniz. Gelelim bu bitkisel karışımların neler olduğuna:

  • Lavanta yağı, şeftali çekirdeği yağı ve gül suyu karışımı
  • Zeytinyağı ve papatya suyu karışımı
  • Zeytinyağı, E vitamini kapsülü, jel aloe vera ve badem yağı karışımı
  • Menekşe çayı ve çay ağacı yağı karışımı

Dilerseniz bu bitkisel karışımları bölgeyi yumuşatmak ve tahrişten korumak için krem yerine kullanabileceğiniz gibi, yetişkin pişiği için pudra yerine de mısır nişastası kullanabilirsiniz.

Pudralar

Ciltteki asidik maddelerin alkaliye dönüşmesinden ileri gelen pişiğin neden olduğu tahrişi önlemek için özel pudralar kullanabilirsiniz. Undisilenik asit adı verilen bileşenleri içeren bu pudralar sayesinde olan pişiğin yayılmasını önleyebilir ya da pişik sorunu oluşmadan önleyebilirsiniz. Bu amaçla kullandığınızda pudrayı gün içinde birkaç defa yenilemeniz gerekebilir.

‘’Pişik Oldum Yürüyemiyorum’’ Diyorsanız…

Cildinizin pişikten etkilenmesine bağlı olarak siz de yürürken dahi rahatsızlık duyacak bir duruma gelmiş olabilirsiniz. Ancak sorun ne kadar ciddi olursa olsun oldukça yaygın ve geçici olduğu unutulmamalıdır. Özen göstererek düzenli şekilde uyguladığınız ürünlerin etkisini görmeniz 2 ila  3 haftayı bulabilir ancak önlem olarak cildinizi korumaya özen gösterdiğinizde bu sorunu tekrar yaşamak zorunda kalmazsınız.  Ayrıca tavsiye etmiş olduğumuz ürünlerin etkilerini, cildinize bağlı olarak hemen ertesi günü görmeniz de mümkün olabilir.

Pişik oldum yürüyemiyorum, diyorsanız ve acınızı hafifletecek bir ürüne ihtiyaç duyuyorsanız Anestol pomad gibi deriyi lokal olarak uyuşturan kremleri deneyebilirsiniz. Bu sayede şikayetlerinizi hafifleterek gündelik  yaşamda daha kolay hareket edebilirsiniz.

Pek çok kişi acı ve yanma şikayetleri halinde pişikli bölge üzerine su dökerek rahatlamaya çalışmakta ancak bölgeye su uygulamak yalnızca cildin tahrişini artırmaya yol açmaktadır. Cildi doğru ürünlerle nemlendirmek ve suyun kuruduğu zaman neden olacağı tahrişten korumak gerekmektedir. Bunun için pudralarla önlem almak ve krem ya da yağlarla yumuşatmak çok daha akıllıca olacaktır.

Siz de bahsetmiş olduğumuz yöntemleri terleyen ya da nemlenen bölgelerinizde düzenli olarak uygulayabilir ve sonuçlarını bizimle paylaşabilirsiniz. Kendiniz için en iyi pişik kremi tercihini yapma aşamasında eczanenize danışabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet