Ylang Ylang Yağı Nedir? Ylang Ylang Yağının Faydaları Nelerdir?

  21.11.2019
  1.256
  Ylang Ylang Yağı Nedir? Ylang Ylang Yağının Faydaları Nelerdir?

  Ylang Ylang Yağı Nedir? Ylang Ylang Yağının Faydaları Nelerdir? Saç ve cilt bakımının en doğal aracı olan ylang yağı faydaları sayesinde güzelliğinize güzellik katmaya geliyor. Ylang ylang yağı aslında Asya’da yüzyıllardır kadınların gençlik ve güzellik sırrı olarak biliniyor. Sen de Asya’nın uzak topraklarından gelen ylang ylang yağı faydaları hakkında tüm merak ettiklerini bizimle keşfetmeye hazır mısın?

  Ylang Ylang Yağı Nedir?

  İçerisinde pek çok vitamin ve mineral bulunan bu yağın asıl kaynağı Güney Asya’ya yetişmekte olan cananga odorato ağacıdır. 40 ve 60 metreye kadar çıkabilen boyları ile bu ağaçların çiçekleri oldukça hoş kokular yaymaktadır. Bu bahsettiğimiz kokulu çiçeklerin toplanması ve sonrasında buharla damıtılması sonucunda ise karşımıza ylang yağı çıkacaktır.

  Annonaceae ailesinin bir üyesi olan bu ağaç yani cananga odorato ağacı, uzun ve sarkık, yeşil ve sarı renkli çiçekleri ile göz doldurmakta, bazı çiçekleri ise pembe renkte açmaktadır. Bu çiçeklerin oldukça hoşa giden aroması, ağacı saç ve cilt bakım ürünlerinin gözdelerinden biri haline getirir. Parfüm sanayisinin de göz bebeği olan bu çiçekler, sanayi değerinden dolayı oldukça kıymetlidir. Ağacın hem yağı hem parfümü yapılabilmesinin yanında narin özleri baharat olarak dahi kullanılabilmekte, girdiği tariflere hafif tatlı bir aroma vermektedir. Bu gün kullandığımız pek çok krem, losyon ve spreyin içerisinde bu özleri görebilirsiniz.

  Yapılan bilimsel çalışmalara göre erkek parfümü içerisinde sıkça kullanılan ylang yağının kokusu, kokuyu alan karşı cinste afrodizyak etkiler sağlamaktadır. Bu aromalar kadınlarda flört ve birliktelik isteği yaratabilmektedir. Ayrıca saç bakım ürünlerinde de rastladığımız bu yağın, yine aynı etkileri bu şekilde göstermesi mümkün olmakta,  bu şekilde kullanıldığında ise saçlarda kökten uca yenilenme sağlamaktadır. Ylang yağının fiyatı 25 lira dolaylarında olup diğer yağlar ve losyonlar ile sizin tarafınızdan da karıştırılarak kullanımı mümkündür.

  Ylang Ylang Yağı Nasıl Kullanılır?

  Hem cilt hem de saç bakımı için kullanılmaya müsait bir ürün olan bu yağın, masaj yağı olarak da kullanılabilmesi oldukça rahatlatıcı etkiler sağlamaktadır. 10 ml. karışık masaj yağı içerisine 5 damla ylang ylang yağından ilave edilebilir ve bu şekilde daha etkili, daha rahatlatıcı bir masaj deneyimi sağlanabilir. Ayrıca masaj yağları gibi nemlendirici kremlere ve gündelik bakım rutininde kullanılan losyon benzeri ürünlere de bu yağdan birkaç damla eklemek akıllıca olacaktır.

  Cilt bakımında yağın kullanılabilmesi için normalde kullanılan ürünlerin içerisine 1-2 damla bu yağdan eklemek yeterlidir. Bu sayede cilt çok daha güzel ve sağlıklı olacağı gibi tıraş ve epilasyonun neden olduğu tahrişin de önüne geçilebilir. Ancak yağın herhangi bir seyreltici olmadan tek başına kullanılması büyük bir hatadır ve cildin hasar görmesine neden olabilir.

  Yağın sakinleştirme ve dingileştirme etkilerinden faydalanmanın bir diğer yolu da banyo esnasında kullanılan suyun içerisine eklenmesidir. Küvetin içerisini suyla doldurduktan sonra 10 damla ylang ylang yağı eklenerek banyo keyfi katlanabilir. Ancak tamamen bu yağdan içeren bir suyun içerisine girmeden önce cildin küçük bir bölgesinde yağın seyreltilerek denenmesi önerilir. Bu şekilde daha büyük ve daha ciddi bir alerjik reaksiyon baştan önlenebilir.

  Ylang Ylang Yağı Faydaları Nelerdir?

  Yağın düzenli kullanımı halinde görülebilecek genel faydalar şu şekilde listelenebilir:

  • Ylang ylang yağı saç uzatma konusunda işe yaradığı gibi saçları güzelleştirmek ve bakımını yapmak için de kullanılabilir.
  • Saçların kırıklı ve hasarlı kısımlarını onarır, böylece daha sağlıklı uzamasını sağlar.
  • Adet dönemi belirtilerinden olan gerginlik ve stresi azaltarak kadınların daha rahat bir regl dönemi geçirmesine yardımcı olabilir.
  • Dinginleştirici etkileri ruhsal sorunlar için kullanılabilir; uykusuzu ve kaygı bozukluğunu tedavi edebilir.
  • Cildin fazla yağ katmanı olan sebumu uzaklaştırır ve böylece akne, sivilce oluşumlarının önüne geçer.
  • Saçlarda kepek sorununa çözüm olabilir.
  • İçerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulundurur.
  • Sindirim sistemi sorunlarına çözüm olabilir. Sindirimle birlikte metabolizmayı da hızlandırdığından kilo vermeye yardımcıdır.
  • Yara ve enfeksiyonların daha hızlı tedavi olmasını sağlar.
  • Kan dolaşımını olumlu yönde etkiler ve arttırır.
  • Akne, sivilce gibi geçici sorunların yanı sıra egzama gibi kronik cilt rahatsızlıklarını da tedavi eder.

   

  Ylang Yağı İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

  Ürünün saç için kullanılabilmesi sayesinde çok daha gür ve sağlıklı saçlara sahip olunabilir. Ylang yağının saça faydaları sayesinde saçta kepek sorunu tedavi edilir ve daha sağlıklı uzama sağlanır.

  Ürünü kullanmak için diğer saç bakım ürünlerinin içine eklenmesi ya da şampuana ilave edilerek kullanılması mümkündür. Özellikle saçlarında çok kırığı olan, saçları kurumuş ve matlaşmış olanlar, düzenli kullanımla yağın sayesinde saçlarında canlılık sağlayabilir. Ylang ylang yağının en büyük avantajlarından biri de her saç tipi için uygun olmasıdır.

  Yağı kullanarak saç uzatan kür hazırlamak için susam ve badem yağından da yardım alınabilir. Bu 3 yağdan birer yemek kaşığı alıp bir kase içinde karıştırılır ve saçlara sürülen karışım 1 saat saçlarda bekletilir. Sonrasında ılık suyla durulanan saçlara, işe yaraması adına bu maskenin her hafta uygulanması gerekmektedir.

  Ürünün her ne kadar piyasada pek çok markanın ambalajıyla satıldığını görsek de sahte olanları oldukça fazladır. Bu nedenle ürünün orijinal ve organik olanı bulunmalı, yalnızca güvenilir marka ve aktarlardan alışveriş yapılmalıdır.

  Ylang Ylang Yağı İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

  Cildinde fazla yağlanma olmasından yana sorunlu olanlar için de ylang ylang yağı faydaları ile kurtarıcı olabilir. Bu yağlanmanın neden olduğu sivilce ve akne sorununa doğal bir çözüm olabilen yağımız, cilt tipi yağlı olanlarda parlama ve gözenek gibi ek sorunlarda da hafifleme sağlayabilir.

  Cildinde herhangi bir sorun olmamasına karşın gündük bakımı içerisine yağın kullanımı ekleyenler ise çok daha pürüzsüz ve aydınlık görünen bir cilde sahip olabilirler.

  Siz de ylang ylang yağının faydaları hakkındaki deneyim ve sorularınızı bizlere yazmayı unutmayın.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.