Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

  08.11.2020
  991
  Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

  Yoğurdun Faydaları Nelerdir? Bağırsak sağlığı açısından bilinen en önemli bileşenlerden biri olan probiyotiklerin ne kadar önemli olduğunu eminiz siz de sık sık duymuşsunuzdur. Bu faydalı bakteri grubu kadar suyundan yağına kadar her bileşeniyle son derece sağlıklı olduğu bilinen yoğurt faydalı mı sorusu sizin de aklınıza gelmiş ve bu besini tüketmenin size ne kattığını merak etmiş olabilirsiniz. İşte sizin duyduğunuzda hemen daha çok yoğurt tüketmeye başlamanızı sağlayacak yoğurdun faydaları listemiz!

  Günde Ne Kadar Yoğurt Tüketmek Gerekir?

  Faydalarından bahsetmeden öncesinde yoğurdun gün içinde ne kadar tüketilmesinin önerildiğinden bahsetmek gerekebilir. Yetişkinlerin günde 1 kase, çocukların ise 6 yemek kaşığı kadar tüketmesini önerilen yoğurdu, özellikle ev yapımı olanlarını tercih ederek sağlığınıza sağlık katmak için alabilirsiniz. Kalsiyumdan proteine kadar pek çok eşsiz ve önemli bileşeni barındıran yoğurdu, ev ortamında mayalandırarak elde etmek çok daha faydalı olmasını sağlayabilmektedir.

  Ev Yoğurdu Daha Faydalı mı?

  İçerisinde katkı maddesi bulunmaksızın hazırlanan yoğurdun her türünün bağırsak dostu besinler arasında başı çektiğini biliyoruz. Ancak siz de daha faydalı bir beslenme ve gönül rahatlığı ile ailenize de sunabileceğiniz yoğurtlar tüketmek için evde hemen kendi yoğurdunuzu mayalandırmaya başlayabilirsiniz. Taze yoğurdun faydaları marka fark etmeksizin geçerli olsa da kabızlık, ishal gibi sindirim sorunlarına karşı daha çok probiyotik alınması gerekmekte, bu da ev yapımı yoğurtta çok daha yoğun şekilde bulunmaktadır.

   

  Yoğurt Kilo Verdirir mi?

  İçerisindeki kalsiyum oranı sayesinde özellikle de alt karın bölgesindeki fazla yağlanmanın önüne geçen yoğurt kilo verdirir mi sorusunun yanıtı aslında dolaylı olarak olumlu olmaktadır. Çünkü araştırmalar düzenli yoğurt tüketiminin sindirimi düzenleyerek kilo kontrolüne yardımcı olduğunu göstermekte, tüketmeyen bireylerde ise diyetlerin daha yavaş sonuç verdiğini ortaya koymaktadır.

  Kaymaksız şekilde tüketilen doğal yoğurdun yapılan araştırmalara göre kandaki kolesterol seviyesini düşürdüğü de bilinmektedir. Bu şekilde villus adı verilen bağırsak duvarı sillerini koruyan, yararlı bakteriler aracılığıyla zararlı yağları uzaklaştıran ve dışkı yoluyla fazlalığın atılmasını sağlayan yoğurt hem kolesterolü düşürerek kalp ve damar sağlığını korumakta hem kilo kontrolüne yardımcı olmaktadır.

  İster ev yapımı ister hazır yoğurdun faydaları söz konusu olsun, aroması ve ferahlatan özel yapısı ile yoğurdun açlık veya tatlı krizlerini de önlediği bilinmektedir. İçerisine zencefil veya tarçın gibi baharatlar eklenerek tüketildiğinde hem yağ yıkımını destekleyen hem de aynı esnada tatlı yeme isteğinin önüne geçen yoğurdun bu şekilde de diyetlere katkı sağladığı biliniyor.

  Yoğurt Tüketmek Bağışıklığı Arttırır mı?

  Bağışıklığı desteklediği bilinen yoğurdun sağlığa faydaları özellikle enfeksiyon gibi hastalıklar üzerinde görülmekte, T hücreleri olarak adlandırılan bağışıklık hücrelerini aktive eden yoğurt vücudu farklı hastalıklara karşı daha dirençli kılmaktadır. Ayrıca içeriğinde immunoglobulin A adlı bir diğer bağışıklık savaşçısı da bulunan yoğurdun, bağırsak sağlığı için adeta bir kalkan olduğu bilinmektedir.

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal “İçerdiği kalsiyum sayesinde çocuklarda diş ve kemik oluşumunu destekleyen yoğurt, yetişkinlerde de özellikle yaşın ilerlemesiyle beraber oluşan osteoporoz, kemik yoğunluğunda azalma gibi hastalıkların önüne geçiyor. Bu yüzden her gün üç porsiyon süt ve süt ürünü tüketilmesi ihmal edilmemeli” diyor.

   

  Yoğurdun Cilde Faydaları Nelerdir?

  Sivilce gibi kızarık bir cilt görünüme neden olan aktif cilt problemleri üzerinde tedavi edici etkileri bulunan yoğurdun cilde faydaları hem harici uygulama hem besin olarak tüketimle kendini gösterebilmektedir. Yoğurdun pek çok ev yapımı cilt maskesinde kullanılması son derece yararlı olabilmekte, daha düzenli yoğurt tüketimi ile cildin güzelleşmesinin desteklendiği de bilinmektedir.

  Yoğurdun Kas ve Kemik İçin Faydaları Nelerdir?

  Yaşlılar ve çocuklar başta olmak üzere kemik yoğunluğu ve gelişimi bakımından önem arz eden tüm yaş gruplarına önerilen yoğurdun kemik gelişimine faydaları sanıyoruz ki herkesçe bilinmekte. Ancak unutulmaması gereken bir diğer fayda da kas gelişimi üzerine olmakta, özellikle sporla ilgilenen ve kas kütlesini korumaya ya da arttırmaya çalışan herkesin protein kaynağı olarak yoğurda daha çok şans vermesi gerekmektedir.

  Sizler için günde ne kadar yoğurt tüketilmeli gibi merak edilen soruları yanıtlamış ve aç karna yoğurt tüketmenin faydaları gibi bilmeniz gereken önemli beslenme ipuçlarını açıklamış bulunuyoruz. Siz de bu bilgiler dahilinde artık daha çok yoğurt tüketebilir ve hayatınıza sağlık katabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.