Yüz Gözenekleri Nasıl Kapanır? Ciltteki Gözenekler ve Burun Üstündeki Gözenekler Nasıl Kapanır?

  13.11.2020
  7.368
  Yüz Gözenekleri Nasıl Kapanır? Ciltteki Gözenekler ve Burun Üstündeki Gözenekler Nasıl Kapanır?

  Yüz Gözenekleri Nasıl Kapanır? Ciltteki Gözenekler ve Burun Üstündeki Gözenekler Nasıl Kapanır? Özellikle burun kenarı ve çene üstünde yoğunlaşabilen gözenekli görünüm, bazen son derece can sıkıcı bir hal alabilir ve gözenekler nasıl kapanır merak edebiliriz. Sizler için hem yüzdeki delikler nasıl kapanır sorusuna verdiğimiz yanıtlar hem de yüzdeki gözenekleri temiz tutmak için vereceğimiz önemli önerilerle güzelliğinize güzellik katmanıza yardımcı oluyoruz.

  Burun kenarındaki belirgin gözenekler artık canını mı sıkmaya başladı? Gözeneklerden neden bu kadar nefret ettiğini anlıyoruz ama aslında gözeneklerin cildimiz için çok faydalılar. Gözenekler cildimizin nefes almasını sağlayan ve cilt sağlığımız için oldukça önemli dokular. Gözenekler sayesinde cildimiz parlar, nemlenir ve ışıltılı görünür. Fakat ya gözeneklerin tıkalıysa? İşte o zaman gözenekler büyür, dışarı doğru açılır ve belirginleşir. Belirgin ve büyük gözenekleri kimse sevmez. Şimdi sana gözenek bakımını detaylıca anlatıyoruz. Gözeneklerini nasıl sıkılaştırabilirsin? Gözenek kapatıcı ürünler ve dahasını öğrenmek için yazının devamına bekleniyorsun.

   

  Yüzdeki Gözenekler Nedir ve Nasıl Olur?

  Gözenekler aslında cildin hava almasını sağlamak için tüm vücut yüzeyinde yer alan deliklerdir. Bu delikler cildin geneline yayılırken cildin nefes almasını sağlar ve olmazsa olmaz bir öneme sahiptirler.

  Ancak bazen bu var olan delikler normalden büyük görünür ve rahatsız edici bir hal alır. Gün içinde yağlanan veya çevresel etmenlere maruz kalan bu delikler tıkanabilir ve daha büyük, kirli görünebilirler. Yani yüzdeki delikler neden kapanır dediğimizde aslında hem çevresel etmenler ve kirden hem de bunları etkin şekilde temizlenememesinden bahsedilebilir. Sebumun, kirin, makyajın ve tozun ciltten etkin şekilde temizlenememesi aslında gözenek oluşumuna değil, bu yanlış algının aksine var olan gözeneklerin büyümesine ve belirginleşmesine neden olur. Estetik olarak son derece rahatsız edici bu görünüm cildin sağlığı için de riskli olup pek çok cilt problemi beraberinde getirmektedir. Bu da gözenek küçültmek için ne yapmalı sorusunu gündeme getirmektedir.

  Gözenekleri Küçültmek Mümkün müdür?

  Gözenekleri doğru bakım yöntemleri ve etkili bir cilt temizliği ile küçültmek ve sıkılaştırmak mümkün. Bunun için elbette düzenli temizlik kadar gün içinde su tüketimi veya kaliteli kozmetik kullanımı gibi dikkat edilmesi gereken bazı temel cilt bakımı kurallarını da unutmamak gerekiyor.

  Gözenekleri temizlemek ayrıca sivilce ve akne oluşumunu da engellediği için cilt bakımında son derece önemli bir yere sahip olmakta, gözenek sıkılaştırmak için ne yapmalı sorusunu bilmek aslında gözenekli görünüme ek pek çok cilt problemini önlemektedir.

  Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Ne Yapılmalıdır?

  Öncelikle cilt bakımın ilk aşaması olan cildi etkin temizlemeye özen göstermeli, aslında basit gibi görünse de bu adımın olmazsa olmaz öneme sahip olduğunu unutmamalı. Makyaj yaptıktan veya günün kir, toz ve diğer etmenlerine maruz kaldıktan sonra her gün, özellikle akşam saatlerinde etkili bir cilt temizliği yapılması asla unutulmamalıdır.

  Cildinizi etkin şekilde temizlemek ve gözenekleri küçültmek için cilt tipinize uygun bir yüz temizleme jeli edinerek işe başlayabilirsiniz. Özellikle gün sonunda yüzünde fazla sebum biriktiğini hisseden ve yağlı bir cilt tipine sahip olup gözeneklerinin akneye meyilli olduğunu gözlemleyenler için arındırıcı ve yağlı ciltlere özel temizleme jelleri son derece faydalı olmaktadır.

  Cildi temizlemek için yalnızca jel kullanımı yeterli olmayabilir ve cilde zarar vermeyen mikro partiküllere sahip peeling ürünlerini de düzenli olarak kullanmanız gerekli olabilir. Tıkanan gözenekleri arındırmak için oldukça etkili olan kahve telvesi gibi pek çok etkili doğal ve uygun fiyatlı ürün mevcut olsa da cildinizi ilk başta onarana kadar kimyasal içerikli ve güvenilir hazır peelinglerden de yararlanabilirsiniz.

  Ciltteki Gözenekleri Küçültmek İçin Ne Yapmalı?

  Cilt için jel ve peeling benzeri ürünlerle genel bir temizleme ve arındırma sağladıktan sonra cilt bakımını daha etkili kılmak adına her gün tonik kullanmanız ve düzenli aralıklarla uygun özellikte maske uygulamanız önerilir.

  Ciltteki delikler nasıl küçülür diyenlerdenseniz gözenekli yapının nedeni belki de cilt bakım rutininizi yarıda bırakmanız olabilir ve tam anlamıyla arınmış bir cilt için likit formdaki toniklerle son bir arındırma sağlamanız gerekiyor olabilir. Cilt sıkılaştırma ve gözenek arındırma etkisi vaat eden pek çok cilt toniği bulabilir, bunlardan bütçenize uygun olanı tercih edebilirsiniz. Söz konusu maske adımına geldiğinde ise gözenekleri küçülten maske yapımı için pek çok doğal malzeme bulabilir, dilerseniz kil gibi doğal içeriklerden dahi basit ve etkili maskeler yapabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.