Yüz Sarkması Nedir? Neden Olur? Nasıl Önlenir?

  27.08.2020
  4.366
  Yüz Sarkması Nedir? Neden Olur? Nasıl Önlenir?

  Makalede Neler Var

  Yüz Sarkması Nedir? Neden Olur? Nasıl Önlenir? Genetik etmenler, yanlış yaşam alışkanlıkları veya kötü beslenme derken zaman içinde sarkmalardan en çok nasibini alan bölgelerden biri yüz oluyor. Yüz sarkması nasıl engellenir ve yüz sarkması nasıl geciktirilir gibi soruların yanıtları ise sizler için bu yazımızda!

  Yüzde Sarkma Neden ve Nasıl Olur?

  Elbette yaşlanmak ve bunun belirtilerini göstermek son derece doğal bir süreç. Bu sürece ilişkin en belirgin görülen ve ilk ortaya çıkan belirtilerin başında ise yüzde veya boyun cildinde sarkmalar geliyor. Zamanla cildin elastikiyetini kaybetmesi, kolajen üretiminin azalmış olması ve yerçekimi etkisiyle cildin aşağı yönlü hareket etmesi bu durumun temel nedeni. Sarkmaların başladığına dair ilk belirtiler ise göz çevresinde görülüyor. Göz kapağında ve göz kenarlarındaki bölgeye verilen isim olan kaz ayağında düşüklük, yaşlanmanın en erken belirtilerinden sayılıyor.

  Daha önce de belirttiğimiz gibi yaşlanmak, doğal bir süreç. Bu esnada ciltte en fazla görülen yaşlılık belirtilerinden birini de yüz ve boyun sarkması oluşturuyor. Buna sebep olan da elbette ki zamanla ciltteki kolajen üretiminin azalması ve elastikiyet kaybı. İlk belirtiler ise kendini genellikle göz çevresi etrafında gösteriyor. Göz kapağı sarkması, kaz ayağı kırışıklıkları ile kaşlarda düşüklük, ilk sarkma belirtileri arasında gösteriliyor.

  Yüz Sarkması Nedenleri Nelerdir?

  Göz çevresi ve çeneyle başlayıp tüm yüz ve boyun çevresini etkileyebilen yüz sarkması dediğimiz genel durumun aslında nedeni yaşlılık olarak genellense de durumu hızlandıran ve tetikleyen farklı etmenler de mevcut. İşte yüzde sarkma nedenleri olarak bahsedebileceğimiz tetikleyici unsurlar:

  • Menopoz dönemine girmek
  • Yağlı, bol karbonhidratlı besinleri sık tüketmek
  • Genel olarak dengesiz ve hatalı beslenmek
  • Çok sık ve ani kilo alıp verme
  • Sigara ve alkol tüketme alışkanlığı
  • Bilinçsiz şekilde, korunmadan güneş ışığına maruz kalmak
  • Bronzlaşma için solaryuma gitmek
  • Stres ve yorgunluğun fazla olduğu yaşam tarzı
  • Genetik olarak meyilli olma
  • Cildi nemlendirici ile desteklememek
  • Uyku düzeninin bozuk olması
  • Solaryum ile bronzlaşma

  Yüzde sarkma cildinizin ne kadar dayanıklı olduğuna ve bahsedilen etmenlere ne yoğunlukta maruz kaldığınız ile ilgili bir durumdur. Genellikle 30-35 yaşın yukarısında sarkmaların başladığı söylense de bu inanış desteksiz bir şehir efsanesi olmaktadır. Özellikle çıkık elmacık kemiklerine sahip olan, kemikli yüz çerçevesine ve geniş bir çene yapısına sahip kişiler sarkmalara karşı daha dayanıklıdır. Yüzün kemikleri çıkık yapısı sayesinde yaşlanma belirtileri kendini belirgin şekilde göstermez ve yüz daha dinç görünür.

  Yüz Sarkması Nasıl Önlenir?

  Bahsedilen etmenlerden uzak durmak, yani cildi güneş ışığından, stresin etkisinden, yorgunluk veya kötü beslenmeden korumak sarkmaların önüne geçmek için birinci adımdır. Bu tetikleyici nedenlerin önüne geçmediğiniz sürece kullandığınız ürünlerin ya da gördüğünüz tedavilerin etkisi her zaman sınırlı kalacaktır. Elbette gündelik hayatta birkaç kurala dikkat etmek uzun vadede önemli olmaktadır.

  İşte yüz sarkmasını önlemek için bazı önemli ipuçları:

  • Gün içinde bol su tüketmek
  • Düzenli olarak spor yapmak
  • Cilt tipine uygun nemlendirici kullanmak
  • Yüz egzersizleri veya yüz yogası yapmak
  • Faydalı yağlar ve bol vitamin içeren beslenme programları oluşturmak

  Cildin sarkmasının önüne geçmek veya oluşan sarkmaları telafi etmek için genelde medikal estetik ameliyatlarının tek çıkar yol olduğu düşünülür. Oysa kolajen üretimini destekleyen kremler de estetikler kadar etkili olabilmektedir. Hyalüronik asit veya bu gibi cilt yenileyici bileşenlere sahip olan kremler yüzde sıkılaşma etkisi sağlarken erken dönemde kullanımla kırışıkları da önleyebilir. Ayrıca düzenli krem kullanımı daha dolgun ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlayarak gençlik etkisini arttıracaktır.

  Yine beslenme de genç görünümün son derece önemli bir sırrı olmakta, doğru besinlerle içeriden kolajen ve elastin takviyesi sağlanarak cildin yapısı zamana karşı savaşmaktadır. Antioksidan bakımından zengin içeriklere sahip besinleri tüketmek, taze sebzelere ve doğal bitki çaylarına hayatınızda daha çok yer açmak serbest radikalleri uzaklaştırarak cildin gevşek yapısını çok daha sıkı kılarken pek çok hastalığa karşı da uzun vadeli koruyuculuk sağlayacaktır.

  Siz de yüz yanak sarkması sorununu tetikleyen veya önüne geçen etmenleri öğrenmenizle birlikte artık cildinizi genç görünümünü çok daha iyi koruyabilir, genç yaşta cilt sarkması yaşamakla karşı karşıya kalmaktan kurtulabilirsiniz. Kendi gençleşme sürecinizle ilgili görüşlerinizi veya sorularınızı ise bizimle yorum olarak paylaşmayı unutmayın.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.