Yüz Temizleme Fırçası Nedir? Ne İşe Yarıyor? Nasıl Kullanılmalıdır?

  26.10.2020
  801
  Yüz Temizleme Fırçası Nedir? Ne İşe Yarıyor? Nasıl Kullanılmalıdır?

  Yüz Temizleme Fırçası Nedir? Ne İşe Yarıyor? Nasıl Kullanılmalıdır? Son dönemlerde pek çok influencer ve YouTuber’ın elinde görmeye alıştığımız cilt temizleme aletlerinin pek çok çeşidinin bulunduğu eminiz sizin de dikkatinizi çekmiştir. Elbette tüm yüz temizleme fırçası markalarının ve modellerinin arasından en doğrusunu seçmek zor, ancak sizin için bu fırçaların ne işe yaradığını ve vaat ettiği kadar etkili olup olmadığını araştırdık.

  Cilt Temizleme Neden Önemli?

  Cilt bakım rutinlerinin temelini oluşturan cilt temizleme işlemi, cildin arınarak farklı krem ve maskelere hazırlanmasının yanı sıra günün getirdiği tüm kir ve yağlardan kurtulması için de son derece önemli. Cildin daha genç, parlak ve canlı görünmesi için cilt temizliği en önemli basamağı oluştururken diğer kozmetik ürünlerin de hak ettiği gibi emilmesi için cildi hazırlamak gerekli. Bu nedenle cilt temizliğini asla es geçmemek ve cilt tipine uygun ürünlerle cildi temizlemek şart.

  Cilt Temizleme Aletleri Nelerdir?

  Cildi temizlemek için kullanılan kozmetik ürünler kadar yardımcı ekipmanlar da son zamanlarda çeşitlenmeye ve önem arz etmeye başladı. Yüz temizleme fırçası kategorisinde yer alan bazı aksesuarları sizler için tanıtmak istiyoruz:

  Pilli veya şarj edilebilir olan yüz fırçası modellerinin yanı sıra manuel şekilde kullanılan ve başlıkları standart birer fırça şeklinde olmasına rağmen kolay kullanım için sapı kısa tutulan fırçaları görebilirsiniz. Bu fırçaları almadan önce kıllarının cildi tahriş etmeyecek yumuşaklıkta olmasına dikkat etmek ve özellikle cildinin hassas ise en yumuşağını tercih etmek gerekiyor. Aksi halde cildi etkili şekilde temizlemek isterken koruyucu bariyeri geçerek cildin doğal yapısına ve pürüzsüzlüğüne zarar vermek mümkün olabiliyor.

  Yine popüler cilt temizleme fırçası seçeneklerinden biri olan silikon temizleyiciler ise cildi fırça ile temizlemekten çekinenler için cazip bir alternatif oluşturuyor. Bu aletlerin yine manuel veya şarjlı olmak üzere iki farklı versiyonu bulunurken cildi kalıntılardan ve kirlerden titreşimli yapısı ve tırtıklı yüzeyi sayesinde arındıran silikon temizleyiciler, aynı zamanda masaj etkisi de sağlıyor. Cilde masaj yaparak temizlenmeyle birlikte dolaşımın artması ve cildin kendini onarabilmesi gibi etkiler sağlanması da ekstra avantaj olarak görülüyor.

  yüz temizleme fırçası

  Titreşimli şekilde masaj yaparak cildi temizleyen fırça veya cihazlar kullanmak cildin manuel ürünlere göre daha etkili bir şekilde temizlenmesini sağlayabiliyor. Ayrıca cildi fırça kılları gibi yıpratıcı olma riskine sahip yöntemlerden ziyade silikon gibi yumuşak yapılı cihazlarla temizlemek çok daha güvenilir bulunuyor. Cildi hassas veya sorunlu olanlar için titreşimli yani masaj yapan cilt temizleme fırçaları çok daha ideal birer seçenek oluşturuyor.

  Deneyebileceğiniz bir diğer cilt temizleyici ürün de ucunda doğal taşlar bulunan cilt masajı aletleri. Yalnızca masaj yapma etkisine sahip olmakla kalmayıp cildin temizleyici köpük veya süt gibi ürünleri daha etkin şekilde absorbe etmesini sağlayan bu ürünler, ayrıca masaj etkisi sayesinde ödem, şişkinlik gibi şikayetleri de ortadan kaldırıyor.

  Yüz Temizleme Fırçası Ne İşe Yarıyor?

  Genel olarak daha canlı, parlak, pürüzsüz, siyah noktasız ve gergin bir cilt vaadiyle piyasada yer alsa da silikon yüz temizleme fırçası veya elektronik temizleyici gibi hangi ürünü tercih ettiğinize bağlı olarak göreceğiniz faydalar şu şekilde:

  • Cilde masaj yapılması sayesinde kan ve lenf dolaşımı artar, şişlik ve ödem azalır.
  • Cildin uyarılması sayesinde kendini onarma kabiliyeti artar ve sivilce, yara gibi problemler daha hızlı iyileşir.
  • Ciltteki kırışık bölgelerde uygulama yapılması halinde daha gergin ve elastik bir cilt kazanılabilir.
  • Tırtıklı yüzeyler veya fırça kılları sayesinde gözenekler çok daha iyi temizlenir, iyi temizlenen gözenek demek hava alan bir cilt demektir.
  • Temizleme işlemi sonrasında kullanılan maske, krem gibi diğer ürünler cilt tarafından daha etkin şekilde emilir.

  Cilt Temizleme Fırçaları İşe Yarıyor mu?

  Bahsetmiş olduğumuz tüm elektronik cilt temizleme fırçası veya manuel temizleyici ürünler tek başında değil, cilt tipine uygun bir kozmetik temizleyici ile kullanılması önerilen aksesuarlar olarak piyasada yerini alıyor. Kullandığınız ürünün tipine bağlı olarak köpüren veya köpürmeyen bir temizleyici tercih edebilir, hatta cihazla birlikte yanında temizleyicinin verildiği paketleri tercih edebilirsiniz. Uygun kimyasal ürün desteği ile kullanıldığı takdirde cihazların ve fırçaların asıl etkisini göstereceğinden emin olabilirsiniz.

  Siz de kendinize ve bütçenize uygun bir yüz temizleme aleti tercih ederek cilt bakımı rutininizi başka bir boyuta taşıyabilir, daha temiz ve aydınlık bir yüze sahip olabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.