Zayıflamak İçin Detoks

  05.10.2018
  10.916
  Zayıflamak İçin Detoks

  Detoks Nedir?

  Tüketilen besinler ve yaşamın ilerlemesi ile vücutta toksin madde birikmesi söz konusu olmaktadır. Bu toksin maddeler ise metabolizmanın yavaşlamasına ve buna bağlı olarak ta kilo almaya eğilimin artmasına neden olmaktadır. Detoks ise vücutta biriken toksin maddelerin uzaklaştırılmasını ve dokuların canlanmasını sağlayan formüllerdir.

  Diyet programlarında detoksun çeşitli formüllerine yer verilmektedir. Burada amaç diyetin daha etkili bir şekilde sonuç vermesini sağlamaktır. Vücudu olumsuz etkileyen tüm gıda kalıntılarından arındırmak ise tüm organların maksimum düzeyde çalışmasına ve maksimum ölçüde enerji harcamasına neden olacaktır. Kısaca detoks vücudu arındırıp yenilerken sağlıklı bir şekilde ideal kiloya ulaşmaya da büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

  Detoks Nedir Ne İşe Yarar

  Zayıflamak ve hastalıklardan korunmak için yılda 1 ya da 2 kez detoks yapılmasını öneren beslenme uzmanları detoksun gerekliliğine dikkat çekmektedir. Bu yöntemler ile vücudun alışmış olduğu beslenme alışkanlığından uzaklaşması ve şaşkınlık yaşaması sağlanmaktadır. Bu durum özellikle yanlış beslenme alışkanlığı edinmiş olan kişilerde son derece etkili olmaktadır.

  Detoks Nedir Faydaları Nelerdir

  Doğru beslenme tarzına geçiş ve vücudun bu beslenme biçimine uyum sağlaması sürecinde büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Kısa sürede yapılan detoks ile kilo vermek te mümkün olmaktadır. Hem başarılı bir diyetin başlangıcı olmakta hem de ilk aşamada 1-5 kilo verdirerek yüksek motivasyon sağlamaktadır. Kilo vermek gibi bir sorunu olmayanlar için de sağlıklı bir bünyeye ve güçlü bir bağışıklılık sistemine sahip olma konusunda destek olmaktadır.

  Detoks Uygulamalarında Yapılması Gerekenler

  Diyet ve beslenme uzmanından destek alınarak kişinin vücuduna uygun olan sağlıklı bir detoks yönteminin seçilmesi oldukça önemlidir. Böylece herhangi bir sağlık sorunu yaşanmasının da önüne geçilecektir.

  Protein kaynağı olan gıdaları detoks programına dahil etmek gerekmektedir. Bu sayede enzimler ve aminoasitlerin işlevselliği artarak karaciğerde temizlenme süreci başlayacaktır.

  Çok miktarda su tüketmeye özellikle dikkat edilmelidir. Su tüketiminin arttırılması ile vücutta biriken toksin maddelerin terleme ya da idrar yolu ile uzaklaşması hızlanacaktır. Terleme ya da idrar yolu ile su atılımından daha çok su tüketimi ile vücudun su dengesini korumak çok önemlidir.

  Koyu renkli sebze ve meyveleri detoks programına eklemek gerekmektedir. Dengeli besin almak ve vücudu korumak mümkün olacaktır. Burada amaç yeterli derecede B12 vitamini alarak vücut direncini yüksek tutmaktır.

  Turp, karnabahar, lahana, brokoli gibi besinlere detoks programında mutlaka yer verilmelidir. Hem karaciğerin kendini temizlemesini sağlayacaktır hem de sağladığı iyot ile tiroit çalışmaması durumunu da tolöre edecektir.

  Detoks Kaç Gün Süre İle Yapılır?

  Detoksun vücudun arındırılması için gerekli olduğunu ve bu amaçla yapıldığını kesinlikle unutmamak gerekiyor. Çünkü bu süreç bir diyet süreci değil, vücudun diyete ya da yeni yaşam tarzına hazırlık sürecidir Sindirim ve dolaşım sistemini düzenlemek için dinlenme ve temizlenme süreci olan detoks 1-3 gün ya da en fazla 1 hafta olarak uygulanmalıdır. Aksi taktirde sağlık sorunu ile karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır. Dengeli beslenen kişiler için 1 günlük detoks programı yeterli olmaktadır.

  Detoks Diyetinde Sıvı Tüketimi

  Detoks vücudun arınıp yenilenmesidir. Vücutta birikmiş olan toksin ve bakterilerin dışarıya atılması ise su yolu ile olmaktadır. Terleme ve idrar ile toksinlerin uzakaştırılmasını kolaylaştırmak için bol su tüketimine özen gösterilmelidir. Detoks diyetlerinde de suyun ağırlıklı olarak yer alması tamamen bina bağlıdır. Ayrıca sadece sulu karışımlar ile detoks yapılması da detoksun etkisini arttırmaktadır. Detoks sularında mineral ve vitamin içeriği olan meyve ve sebzelerin suları kullanılmaktadır.

  Hızlı Kilo Verdiren Detoks Suyu Tarifi

  Elmalı Tarçınlı Detoks Suyu

  Malzemeler;

  Çubuk tarçın,

  2 adet elma,

  1 yemek kaşığı elma sirkesi,

  2 bardak ılık su

  Bu malzemeler kullanılarak son derece etkili bir şekilde zayıflama diğerlerini desteklemek mümkün olacaktır.

  Bu detoks suyunu hazırlanışı şu şekildedir; öncelikle elmaları 4 parçaya ya da isteğe göre daha fazla olacak şekilde doğramalısınız. Doğradığınız elmaları kabuk tarçın ve elma sirkesi ile birlikte bir kavanoza koyuyorsunuz. Üzerine ılık suyu ekleyerek denenmeye bırakıyorsunuz. Bu karışımı 30 dk dinlendikten sonra tüketebilirsiniz. Bu detoks suyu yemeklerden yarım saat önce aç karnına içebilirsiniz.

  Zengin İçerikli Detoks Suyu

  Malzemeler;

  1 paket yeşil çay,

  Bir miktar maydanoz sapı,

  2 adet salatalık,

  1 adet yeşil elma,

  1 adet limon,

  Bir parça taze zencefil,

  Birkaç yeşil nane sapı ve yaprakları,

  1 çay kaşığı tarçın,

  Yeşil elma, zencefil ve limon güzelce dilimleniyor. Tüm bu malzemeler büyükçe bir kavanoza eklenerek üzerine kaynamış su ekleniyor. Geceden hazırlanan bu karışım sabah son derece etkili ve zayıflamaya yardımcı bir detoks içeceğin dönüşüyor. Sabahları bu su ile güne başlayarak ve her yemekten 20 dk önce bu suyu tüketerek etkilerini görmek mümkün oluyor. 3 gün ya da 1 hafta bu detoksu yaparak etkililerini görmek mümkün olacaktır.

  Detoks Suyu Ne Sıklıkla İçilmeli

  Tüm detoks sularının diyet programlarına yardımcı olduğu ve vücudu yenileyerek kilo vermeyi hızlandırdığı bilinmektedir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve detoksun olumlu etkilerinden maksimum seviyede faydalanmak ta doğru kulamım ile yakından alakalıdır. En iyi sonucu almak için diyet programın ve kişinin vücuduna uygun olan detoks tarifini uygulaması gerekmektedir.

  Kronik hastalıklar, hamilelik, emzirme ve yaşlılık gibi özel durumlarda kesinlikle bir uzman ile görüşülerek onay alınması halinde uygulanmalıdır. Bu durumda onay verilen tarifler uygun ölçüde ve uygun aralıklarla uygulanmalıdır.

  Mutlaka yemeklerden en az 20 dk önce almaya özen gösterilmelidir. Böylece detoksun tokluk hissi vermesi ve metabolizmayı hızlandırması mümkün olacaktır.

  Sağlıklı ve uygun yöntemler ile uygulanan bu ve benzeri detoks uygulamaları kilo vermeyi büyük ölçüde hızlandıracaktır.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.