Zayıflamak için Ne Yemeliyiz

26.12.2018
1.414
Zayıflamak için Ne Yemeliyiz

Zayıflamak için Ne Yapmalıyız

Kısa bir süre önce aldığınız o en sevdiğiniz elbiseleri giyemiyor, artık kendinizi beğenmiyorsanız; hemen sağlam ve sıkı bir diyete başlayabilir, fazlalık yağlarınızdan kurtularak, vücudunuzun daha sıkı ve gergin görünmesini sağlayabilirsiniz.

Zayıflamak için ne yemeliyiz? başlıklı bu yazımızda hızlı ve kolay bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olacak önerilerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Zayıflamanın yollarına değineceğimiz bu yazımızda sizlerin bilgisine sunduğumuz önerleri dikkate aldığınız takdirde çekici, fit ve estetik bir görünüme kavuşabilmeniz mümkün!

İşte, sindirim sistemini hızlandıran ve yağ yakımını kolaylaştıran besinler listemiz:

 • Yoğurt

Kalorisi son derece düşük olan yoğurt, tüm diyet listelerinin olmazsa olmaz besinleri arasında yer alıyor.

Özellikle her gün ara öğünlerde tüketilen yağsız yoğurt, kişiyi tok tutmanın yanı sıra ana öğünlerde tüketilen besinlerin daha kolay bir şekilde, yağ şeklinde depolanmadan sindirilmesine de olanak tanıyor.

%61 gibi ciddi bir oranda yağ yakımını hızlandıran yoğurt, antioksidan açısından zengin bir besin olarak vücudumuzu mikrop ve toksinlerden de arındırıyor.

 • Yeşil çay

Çin başta olmak üzere pek çok Uzakdoğu ülkesinde ve Asya kültüründe özel bir yeri bulunan yeşil çay; zayıflatan bir içecek olarak, özellikle yemeklerden ortalama 1 saat sonra tüketildiğinde yağ yakımını uyarıyor.

Vücut direncini arttırarak, bağışıklık sistemini güçlendiren yani kişiyi hastalıklara karşı koruyan yeşil çayın vücuttaki kırışıklıkları ve ince selülitleri azaltıcı bir etkisi de bulunuyor.

Düzenli olarak tüketildiğinde bağırsakları da rahatlatan yeşil çayın zayıflatıcı etkisinden yararlanmak istiyorsanız, yemeklerinizden yaklaşık 1 saat sonra ara öğünlerde günde 2-3 bardağı aşmayacak şekilde bu çaydan tüketebilirsiniz.

 • Enginar

Ege ve Akdeniz bölgesine ait yöresel bir lezzet olan, Girit ve Yunan halkının daha genç ve güzel aynı zamanda sağlıklı olmasını sağlayan enginar; kötü kolesterolü de düşürerek, kalp ve damar sağlığını gözetiyor.

Karaciğer yağlanmasını da engelleyen enginar, yağ yakımını hızlandırarak, kilo kaybına öncülük ediyor.

Hızlı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız, enginarın yanı sıra zeytinyağlı yeşil fasülye, kereviz gibi Akdeniz’e özgü zeytinyağlı yemeklere de öğünlerinizde sıklıkla yer vermenizi öneriyoruz.

 • Yumurta

Harika bir protein kaynağı olan, düşük karbonhidrat içeriği ile vücudunuzda yağ depolanmasına neden olmayan yumurta, sabah kahvaltılarımızın olmazsa olmaz lezzetlerinden biri olarak, zayıflamanıza da yardımcı oluyor.

Özellikle sabah kahvaltılarında tüketilen haşlanmış yumurta, kişinin kendini saatler boyunca daha tok hissetmesine olanak tanıyor.

Ancak yumurtanın zayıflatıcı özelliğinden yararlanmanız için yumurtayı yağda pişirerek tüketmekten kaçınmanız gerekiyor.

 • Brokoli

Tam anlamıyla bir C vitamini deposu olan brokoli, bileşenlerinde yer alan yüksek orandaki kalsiyum sayesinde zayıflatıcı besinler listesinin en önemli üyelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Hazmı kolaylaştırarak, şişkinlik, gaz, kabızlık sorunlarını da en aza indirgeyen brokoli, daha güçlü kas ve kemik sistemine sahip olabilmenize de katkıda bulunuyor.

 • Yulaf

Demir, E vitamini, manganez, çinko, B vitamin grupları açısından zengin olan yulaf, kanserden koruma sunmanın yanı sıra harika bir lif kaynağı olarak uzun süreli tokluk hissetmenizi sağlıyor.

Sabah kahvaltılarında ya da öğünlerde tüketilen yulaf ekmeği, beyaz ekmeğin aksine içeriğindeki posa sayesinde mideden daha geç bir zamanda terk ediliyor. Yani bu durumda kısa bir süre sonra tekrar acıkmanızın önüne geçiyor.

 • Kivi

Sindirimi rahatlatıcı bir yönü bulunan kivi, ara öğünlerde tüketildiğinde iştahı keserek, abur cubura yönelmenizi önlüyor.

Mükemmel bir zayıflatıcı meyve olan kivi, tıpkı elma gibi hazmı kolaylaştırarak, mide-bağırsak sorunlarını da doğal bir şekilde iyileştiriyor.

1 adetinde yalnızca 46 kalori içermesi de kivinin kilo aldırmayan bir ara öğün olmasını sağlıyor.

 • Nar

Sonbaharın en sevdiğimiz meyveleri arasında yer alan nar, güçlü bir antioksidan olarak, virüs, bakteri ve mikropları yok etmenin yanı sıra kilo kontrolüne de katkıda bulunuyor.

Kalp sağlığını koruyan, tansiyonu düşürerek dengeleyen nar, diş eti kanamalarını da durduruyor.

Zayıflatan meyveler listesinde zirveyi kimseye kaptırmayan narı diyet listenize eklemeyi ihmal etmemelisiniz.

 • Yağsız balık

Somon, uskumru ve ton balığı gibi birtakım yağlı balıkların dışında kalan hemen hemen tüm balık çeşitleri, hızlıca kilo vermenizi sağlamanın yanı sıra Omega-3 açısından zengin bir besin olarak, beyin ve sinir sistemi sağlığınızı da gözetiyor.

Ancak balık tüketerek zayıflamak için balığı mısır unuyla ve kızartarak tüketmekten kaçınmalı, ızgarada yağsız ya da fırında sebzeli bir şekilde pişirmelisiniz.

Haftada iki kez balık tükettiğiniz takdirde beyinde yer alan hücrelerin yaşlanmasından ya da tahrip olmasından kaynaklanan unutkanlık, hafıza kaybı, depresyon, anksiyete vb. birtakım rahatsızlıklardan korunabilirsiniz.

 • Kepekli makarna

100 gramında yaklaşık 130 kalori yer alan makarna, özellikle haşlanmış yeşil mercimek ve taze yeşilliklerle karıştırılarak, tüketildiğinde kişiyi tok tutarak, hızlıca zayıflamanızı sağlıyor.

Ancak makarnanın kilo alımına yol açamaması için sossuz bir şekilde tüketilmesi gerekiyor. Aksi halde makarnada yer alan sos, kısa sürede vücutta yağ olarak depolanıyor.

 • Salata

Hemen hemen tüm diyet listelerinin vazgeçilmezi olan salata, düşük kalorisi ve içerisinde yer alan yeşillikler sayesinde zayıflamanıza aracılık ediyor.

Özellikle ara öğünlerde tüketildiğinde kişiyi tok tutarak, kişinin ana öğünlerde aşırı besin tüketmesini engelliyor.

Ancak salataya aşırı miktarda yağ eklemekten kaçınmalı, salatada kullandığınız malzeme ve sos seçiminde dikkatli davranmalısınız. Aksi halde salataya eklediğiniz soslar yüzünden kilo alabilmeniz mümkün.

Bu yazımızda kısaca zayıflamak için ne yemeliyiz? sorusunu yanıtlamaya, en zayıflatıcı besinleri sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Kısa sürede dilediğiniz kiloya düşebilmeniz dileğimizle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet