Zencefil Çayı Faydaları Ve Zararları

  01.12.2018
  5.751
  Zencefil Çayı Faydaları Ve Zararları

  Zencefil Çayı Faydaları Ve Zararları Zencefil bitkisi hem yeşil iken, hem de kurutularak kullanılabilen, çiçeğinden, yaprağından, sapından ve kökünden faydalanılan bir bitki türüdür. Kanser, şeker, soğuk algınlığına karşı iyi gelen bu bitkinin bir çok faydası bulunmaktadır. Zencefilin yararları ve zararları nelerdir? Zencefil çayı nasıl yapılır? Nerede üretilir? Bunlarla ilgili tüm sorular yazımızda

  Zencefil Nedir?

  Yüksek vitamin ve besin değerine sahip bir bitkidir. Zencefilin %3’ü uçucu yağlardan oluşur. Tadını phenylpropanoid adındaki maddelerden alır. Bunun dışında zengin bir B3, B6, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum minerallerini içermektedir. Ayrıca zencefil, leysin, treonin, triptofan, valin, fenilalanin gibi amino asitler içermektedir.

  Zencefil Çayı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

  Özellikle son yıllarda Amerika Birleşik Devletlerinde sıkça kullanılmaya başlanılan ve eczanelerdeki yerini alan zencefil genel manada gebelik bulantılarında, narkoz sonrasında oluşan bulantı ve kusmalarda, kanser tedavisine yardımcı olmak amaçlı olarak, nefes darlığı ve bronşit gibi hastalıklarda, mide ve bağırsak gazlarında ve daha birçok şikâyette koruyucu, tedavi edici veya tedaviye yardımcı bir rol üstlenmektedir.

  Yüksek antioksidan içeriği ile ön plana çıkan zencefil çayı neye yarar? Zencefil çayı toksin maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar ve enfeksiyonlara karşı vücudu korur.

  Doğal bir ağrı kesici olan zencefil çayı soğuk algınlığı semptomlarının tedavisinde etkindir. Ayrıca zencefil çayı boğaz ağrısı, baş ağrısı gibi ağrıları azaltıcı etkiye sahiptir.

  Limon ile karıştırılan zencefil limon çayı neye iyi gelir? Zencefilli limon çayı özellikle mide bulantıları ve karın ağrısını keser.

  Zencefil çayı ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de zencefil çayı öksürüğe iyi gelir mi sorusudur? Balgam söktürücü etkiye sahip olan zencefil çayı akciğerlerin rahatlamasını destekleyerek öksürüğün azalmasını sağlar.

  C vitamini açısından zengin bir bitki olan zencefil çayı gribe iyi gelir mi? Vücudun bağışıklık sistemini destekleyerek gribal enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırır.

   

  Zencefil Çayı Zayıflatır mı?

  Zencefilden yapılan bitkisel çaylar ise içerine katılan diğer bitkilere göre birçok rahatsızlık açısından iyileştirici rol oynayabilmektedir. Özellikle son yıllarda tüm hastalıkların çaresinin doğada olduğu inancının yaygınlaşması ve alternatif tıbbın ilerlemesi bu tarz bitkisel çaylara olan rağbeti de arttırmış durumdadır.

  Zencefil çayı kullanımı ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de zencefil çayı kilo verdirir mi sorusudur. Neredeyse 0 kaloriye sahip olan zencefil çayı vücut ısısını yükselterek metabolizmayı hızlandırır.

  Zencefil çayı ile zayıflama hedeflerine daha kolay ulaşılabilir. Doğal bir yağ yakıcı olan zencefil, kan şekerini düzenleyerek uzun süre tokluk hissi sağlar. İştah kesici özelliğinden dolayı diyetleri ile birlikte zencefil çayıyla zayıflayanlar açlık hissetmediklerini belirtmektedir.

  Aşağıda sizlere birkaç çeşit zencefil çayı hakkında bilgi verecek ve çayların hazırlanışı hakkında detaylı bir açıklama yapacağız. Dilerseniz tariflere geçelim.

  Zencefil Çayı Tarifi 

  Değirmende iyice inceltilmiş halde bulunan yarım tatlı kaşığı kadar zencefili bir bardak dolusu soğuk su içerisine ekleyiniz. Bu su ve zencefil karışımını bir demlik ya da cezve içerisinde orta ateşte bekletiniz ve 5-6 dakika kaynamasına müsaade ediniz. Sonrasında bir çay süzgeci ile süzerek taze şekilde sıcak sıcak tüketiniz. Bekletilmesi ya da soğuk bir şekle sokulması önerilmemektedir. İçerisine bal atarak tatlandırma imkânına sahipsiniz.

  Zencefil Çayı Hazırlanışı 

  Bir çaydanlık içerisinde kaynar halde bulunan 4 fincan kadar su içerisine bir tutam taze zencefil yaprağı yada 1-2 tane kadar kurutulmuş zencefil kökü atınız.

  Yaklaşık 30 cm uzunluğundaki bir tarçını, 4 kakule tanesini, 3 diş kadar karanfili, 1-2 yaprak miktarınca tane naneyi bu zencefilli su içerisine eklemeniz gerekecektir.

  Karışım zaten kaynar halde bulunan bir su içerisinde olmasından dolayı kısık ateşe alınmalı ve yaklaşık 15 dakika kadar kısık ateşte kaynayarak demlenmesi beklenmelidir.

  Sonrasında sizin tercihlerine bağlı olarak 2 yemek kaşığı kadar siyah çay ya da 1 tatlı kaşığı kadar yeşil çay eklemesi yaparak 5 dakika dinlenmeye ve soğumaya bırakabilirsiniz.

  Sonrasında karışımı süzerek esmer şeker veya bal ile tatlandırabilirsiniz. Eğer tatlandırma işlemini bal ile yapacaksanız çayın bir miktar soğumasını beklemenizde fayda vardır. Çünkü sıcak gıdaların içerisine bal atmak sağlık açısından önerilen bir olay değildir.

  Zencefil Çayı Nerede Satılır? Fiyatı Nedir?

  Özellikle kış mevsimin aranılan çay çeşitlerinden biri olan zencefil çayı nerede satılır? Hemen hemen tüm aktarlarda, büyük alışveriş marketlerinin bitki çayı reyonlarında, organik ürün satan dükkânlarda ve internet üzerinden satış yapan mağazalarda zencefil çayı satışı yapılır. 100 gramlık paketlerde satışa sunulan zencefil çayı fiyatları 5 lira ile 9 lira arasında değişiklik göstermektedir.

  Zencefilin zararları

  Zencefil, her ne kadar yukarıda gördüğümüz gibi sayısız faydası olan bir bitki olsa da dikkatsiz ve ölçüsüz kullanımı zararlı olabilir.

  Alerjik tepkimelere yol açabilir, kurdeşene sebep olabilir.

  Bilhassa toz halinde alındığında mide ekşimesine yol açabilir.

  Çiğnenmeden yutulmuş zencefil, bağırsak tıkanıklığına sebep olur.

  Ülser hastaları, iltihaplı bağırsak hastaları ve bağırsak tıkanıklığı hastaları, fazla taze zencefil tüketimine olumsuz tepki gösterebilirler.

  Safra taşına sahip bireylerde de olumsuz etki gösterebilir.

  Fazla kullanılması durumunda ritim bozukluklarına yol açabilir.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.