Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir? Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

21.12.2019
22.902
Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir? Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir? Zencefil Çayı Nasıl Yapılır? Kış soğuğunun en büyük getirilerinden biri olan grip ve nezle gibi hastalıklara karşı doğal çözümler arıyor olabilirsiniz. Bu konuda en büyük yardımcılarınızdan biri olmaya aday zencefil çayı ise kış çaylarının öne çıkanlarındandır. Zencefil çayı faydaları ile kış aylarında bir kalkan gibi korurken, bu çayın kullanımını ise sizler için açıklıyoruz.

Zencefil Nedir?

Oldukça popüler bir bitki çayı olan zencefilin ana yurdu Hindistan ve Batı Afrika ülkeleridir. Buradan da anlaşılacağı üzere bitkimiz sulak ve nemli toprakları sevmekte, tropikal iklimde çok daha iyi yetişmektedir.

Ülkemiz topraklarında ne yazık ki elverişli olmadığından zencefil üretimi yapılamaz. Ancak bu bitkinin doğal bir antioksidan kaynağı olması onu yine de ülkemizin en çok sevilen ve en çok tercih edilen bitki çaylarından biri kılmaktadır. Ayrıca zencefili yalnızca zencefil çayı olarak değil, aynı zamanda toz bir baharat olarak yemek ve tatlılar içerisinde de tüketmek mümkündür. Hatta bazı özel maddelerle birleştirildiğinde kozmetik ürünleri içerisinde dahi bu bitkiye yer verilebilir.

Değişik aroması sayesinde verdiği tat, bu bitkinin tek avantajı ve tek kullanım nedeni değildir elbette. İçerisindeki sayısız faydalı bileşen ile kış aylarında bizleri bir kalkan gibi koruyan bu çayın uzmanlar tarafından da önerildiğini duymaktayız. Öyle ki zencefil çayı Ender Saraç tarafından zayıflatan çaylar arasında sayılmaktadır.

Lif bakımından zengin bir içeriği olan zencefilin aynı zamanda içerisinde manganez, fosfor, kalsiyum, demir ve potasyum gibi mineraller de bol miktarda bulunmaktadır. İçerisinde bakır, çinko ve sodyum mineralleri de bulundurmakta olan bu bitkinin E, C ve B6 vitaminleri bakımından da zengin olduğu bilinmektedir. Tüm bu mineral ve vitaminlerin bir araya gelmesi ise zencefil çayı için bahsedeceğimiz tüm faydaları kanıtlamaktadır.

Zencefil Çayı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Yüksek oranda antioksidan madde içermesi, zencefil çayını öncelikle enfeksiyonlara karşı bir ilaç olarak kullanmamızı sağlayabilir. Toksik maddeleri uzaklaştırmak ve istenmeyen enfeksiyon riski etmenlerini uzaklaştırmak için bu antioksidan bileşenler oldukça etkilidir.

 

Doğal bir ağrı kesici olarak bahsedebileceğimiz zencefil çayı faydaları ile özellikle soğuk algınlığı gibi hastalıkların neden olduğu ağrı ve halsizliği ortadan kaldırmaktadır. Boğaz ve baş ağrısı gibi hastalık belirtileri zencefil çayı tüketenler için çok daha kolayca tedavi edilebilir.

Zencefil çayının faydaları tek başına oldukça etkili olmakla birlikte, bu çayı limonla karıştırmak ise mide bulantılarına ve karın ağrısına iyi gelmektedir. Ayrıca bu şekilde tüketildiğinde balgam sökmeye yardımcı olmakta ve akciğerlerin daha rahat soluk alıp vermesine yardımcı olunmaktadır. Yani zencefil çayı öksürük kesmek için de etkili bir doğal ilaç olabilmektedir.

C vitamini açısından zengin bir içeriği olan zencefil çayının grip gibi hastalıklardan dönemsel olarak korumasının yanında, uzun vadede düzenli tüketim ile bağışıklığı genel olarak desteklemesi söz konusudur. Böylece daha ciddi ve daha kalıcı sorunlardan henüz başlamadan kurtulmak mümkün olacaktır.

Zencefil Çayı Zayıflatır Mı?

Çayı tüketmek isteyenlerin aklına gelen ilk sorulardan biri zencefil çayı kilo verdirir mi olmaktadır. Hemen hemen hiç kalorisi olmadığını söyleyebileceğimiz bu bitkinin metabolizma üzerinde hızlandırıcı etkilerinin bulunduğunu bilmenizde fayda var.

Çayın tek başına kilo verdirmesi mümkün olmasa da uygun bir diyetle birlikte tüketildiğinde kilo verme sürecini hızlandırır ve kolaylaştırır. Doğal bir yağ yakıcı olan bu çayın içilmesi diyet uygulayan kişilerde tokluk hissinin korunmasına yardımcı olur. Çalışmalar, düzenli olarak tüketenlerde bu çayın  daha az yiyerek doymayı sağladığını göstermektedir.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Yapımı oldukça kolay olan bu çayın hazırlanması için öncelikle zencefil bitkisinin kabuklarının iyice soyulması gerekmektedir. İnce halkalar şeklinde dilimlenen ya da rende kullanarak küçük parçalara ayrılan bitkinin demliğe konması gerekmektedir.

Zencefil çayının demlenmesi için öncelikle suyun kaynamaması gerektiği bilinmelidir. Su henüz kaynamamışken ocaktan alınır ve demlikteki zencefilin üzerine dökülür. Suyun kaynadıktan sonra zencefille birleşmesi, bahsedilen mineral ve vitaminin kaybolmasına neden olabilmektedir. Ancak sıcak suyla birlikte bitkinin özünün çıkarılması yeterli olacaktır.

Zencefil çayı İbrahim Saraçoğlu tarafından da önerilen çaylardan biri olup, Saraçoğlu ise demleme konusunda kullanılan malzemelerin önemine dikkat çeker. Bu çayı demlemek için kullanılan demliğin porselenden yapılması gerektiğinden ve demleme esnasında içerisine limon dilimleri ilave edilmesi gerektiğinden bahseder. Ayrıca çayın besin değerlerini kaybetmemesi için beklememesi, demlenir demlenmez tüketilmesi gerekmektedir.

Zencefil Çayı Ne Kadar İçilmeli?

Her bitki çayı gibi zencefil çayının da tam olarak etkisini görmek ve yan etki riskini en aza indirmek için mutlaka doğru miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Zencefil çayı ne kadar içilmeli sorusu kullanım amacına bağlı olarak da değişebilir. Düzenli olarak bu çaydan faydalanmak isteyenler her gün bir fincan kadar içebilir ancak miktar, var olan grip ve nezlenin tedavisi için gün içinde 2 kupaya kadar çıkarılabilir.

 

Çayın aç mı tok mu içilmesi gerektiği de merak edilen bir konu olup tercihen tok karna içilmesi önerilir. Böylece çayın kilo verdirme etkisi ve metabolizma hızlandırma etkisi çok daha iyi görülecektir. Hem de yemeklerin sindirimi kolaylaşacak ve besinlerle birlikte çayın içindeki faydalı bileşenler de emilmiş olacaktır. Ancak kişinin tok olmadığı zamanlarda da zencefil çayı tüketmesinin, önerilen miktar geçilmedikçe bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Zencefil Çayı Fiyatı Ne Kadar? Nereden Alınır?

Kış mevsiminin bu sevilen çayını çevrenizdeki hemen hemen her aktardan temin edebilmeniz mümkündür. Ayrıca online satış sitelerinden ve marketlerin ilgili reyonlarından da çayın farklı aromalarla zenginleştirilen türlerini temin edebilirsiniz. 100 gramlık bir paketi ise ortalama 7-8 TL civarında bir ücrete temin edebilmek mümkündür. Ancak çayın doğal ve katkısız olanlarının alınmasına dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Siz de zencefil çayının faydaları sayesinde artık çok daha güçlü ve dayanıklı bir bağışıklık sistemine sahip olabilirsiniz. Siz de konuya dair tüm yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet