Zencefilin Faydaları

20.03.2019
4.305
Zencefilin Faydaları

Zencefilin Faydaları Sağlığımız için son derece yararlı olan zencefili evinizden eksik etmemenizi tavsiye ediyoruz. Kadın ve Hayat ekibinin hazırladığı aşağıdaki yazımızı okuyunca siz de bize hak vereceksiniz…
Zencefil, toprağın 15–20 cm altında yetişen bir tür tropikal kök bitkisi. Dünya tarihinde 2500 yıldır vazgeçilmez bir ilaç olup birçok rahatsızlığı tedavide kullanılmıştır. Asya’da ise bu tarih 4500 yıl öncesine kadar gitmektedir.

Zencefilin Yararları

Zencefil, limon ve balla birleştiğinde grip ve solunum yolları enfeksiyonlarına iyi gelen şifa mucizesi bir içeceğe dönüşmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra kansere, mide bulantılarına, ishale de iyi gelmektedir. İltihaplı soğuk algınlıklarında ise iyi bir balgam sökücüdür.

Klinik Araştırmalar

Londra’da St. Bartholomew hastanesinde hastalar üzerinde yapılan bir klinik araştırmasında, anesteziden uyanan hastalardaki bulantı ve kusmayı bu amaçla kullanılan diğer ilaçlardan çok daha etkili bir şekilde kestiği belirlenmiştir.

Hamileler Nasıl Kullanmalı

Zencefilin kan söktürücü özelliği vardır ve regl dönemlerinde kanın vücuttan gerektiği hızda atılmasını sağlar. Hamilelerin mutlaka doktorlarına danışarak kullanmaları gerekmektedir. Hamileliğin ilk 2 ayındaki bulantılara ve kusmalara çok iyi geldiği bilinmektedir. Bin yıllardır belli gramajlarda ve kontrollü olarak hamilelerin bulantılarını kesen en bitkisel çözüm olmuştur.

 

Aşırı Doz Zararlı

zencefil-İki yaşından küçük çocukların zencefil kullanması zararlıdır. Yetişkinlerin günlük kullanımı da günlük 4 gramı geçmemelidir. Uzmanlar, gereğinden fazla kullanılan zencefilin iç kanamaya kadar varan rahatsızlıklara sebep olabileceği konusunda uyarıyorlar. Unutulmamalıdır ki, her ilaç gibi zencefilin de zamanını ve dozajını ayarlamak gereklidir. Zencefilin en sağlıklı tüketimi, taze ve yaş tüketmelidir.

Limonlu zencefil çayı tarifi:

Kaynamış bir büyük fincan suya 2 dilim taze zencefil ekleyin.

Üzerine yarım limon rendeleyin veya dilimleyerek çayınıza atın.

10 dakika kadar demlenmeye bıraktıktan sonra isteğe göre bal veya şeker ilave edebilirsiniz.

Eğer bal ilave edecekseniz mutlaka demlendikten sonra ilave edin. Sıcak suyla birleşen balın içerisindeki birçok değer yok olmaktadır.

Afiyet olsun…

bitki-cayi-hazirlarken-dikkat-edilmesi-gerekenler-1

Zencefil nelere iyi gelir?
1. İştah açar.

2. Antiseptik özelliği oldukça yüksektir.

3. Mideyi rahatlatır.

4. Mide bulantısını keser.

5. Hazımsızlıklara iyi gelir.

6. Bağırsaklardaki gazın hemen çıkmasını sağlar.

7. Solunum yollarındaki spazmlar hafifletir ve açar.

8. Kan damarlarını açar.

9. Kalp dostudur.

10. Kalp ritmini düzenler.

11. Baş ağrısı ve migrene birebirdir.

12. Aşırı uyku yapmaz fakat uyumayı kolaylaştırır.

13. Kandaki kolesterolü en iyi düşüren bitki unvanına sahiptir.

14. Sindirim bozukluklarını düzenler.

Ancak en başta yaptığımız uyarıyı önemine binaen tekrarlayalım: Her faydalı üründe olduğu gibi, zencefil de aşırı dozda kullanıldığı takdirde faydadan çok zarar verir. Bunun için kullanım miktarını ayarlama ve iki yaşından küçük çocuklara vermeme konusunda dikkatli olunması gerekiyor. Sağlıcakla kalın…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet