Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Kullanım Alanları ve Yan Etkileri

05.11.2018
6.295
Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Kullanım Alanları ve Yan Etkileri

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Kullanım Alanları ve Yan Etkileri Zencefilgiller familyasının en sevilen üyelerinden biri olan zerdeçal(curcumin), büyük yaprakları ve sarı renkli çiçekleri ile çok yıllık otsu bir bitki olarak, sağlığımıza pek çok açıdan katkıda bulunuyor.

Hindistan başta olmak üzere Güney Asya topraklarında yetişen bu şifalı bitkiden elde edilen zerdeçal tozu, yemeklerimizde baharat olarak kullanılırken, zerdeçal tozunun demlenmesiyle elde edilen zerdeçal çayı; yağ yakımını hızlandırmaktan tutun da grip, nezle ve soğuk algınlığına iyi gelme gibi pek çok önemli faydaları ile ön plana çıkıyor.

Özellikle tavuk yemeklerinin olmazsa olmaz baharatlarından biri olan zerdeçal, köri sosunun temel malzemelerinden biri olarak, bu sosa eşsiz bir tat katıyor.

Zerdeçalın faydaları başlıklı bu yazımızda zerdeçalın cilde faydaları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmek, zerdeçalın kullanım alanlarına değinmek istiyoruz.

İşte, bu mucizevi bitkiye dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Zerdeçal Nedir?

Çin, Bangladeş, Pakistan, Hindistan gibi Güney Asya’nın tropik bölgelerinde yetişen zerdeçal bitkisinin kurutulmuş ve öğütülmüş kök saplarından elde edilen zerdeçal tozu, baharat olarak balık çorbası, tavuk sote, salata vb. pek çok yemeğimizde kullanılıyor.

Geleneksel tıpta uzun yıllar boyunca kullanılan bir bitki olan zerdeçal; anti kanserojen, antienflamatuvar, antiaerojenik özellikleri ile biliniyor.

Beyin sağlığını da gözeten zerdeçal; piyasada toz formunda ya da parmak şeklinde satışa sunuluyor.

Aktarlarda bulabileceğiniz zerdeçal tozunu ve bitkisini dilerseniz internet ortamında şifalı bitki satışı gerçekleştiren sitelerden de satın alabilirsiniz.

Zerdeçal Ne İşe Yarar?

Kalp ve damar sağlığını gözeten zerdeçal, besinlerimize tat katan son derece özel bir baharat olarak kabul ediliyor. Özellikle ülkemizde bayanlar tarafından bu baharat yoğun bir ilgi görüyor.

Besin değerleri yüksek olan zerdeçal, vitamin ve mineraller açısından da zengin bir besin olarak biliniyor.

Lifli bir besin olması, kilo kontrolünde bu bitkiden yararlanılmasını da sağlıyor.

 

Zerdeçalın Faydaları

 • Kanseri doğal bir şekilde tedavi ediyor

Yapılan pek çok çalışmada zerdeçalın anti kanserojen bir özelliğinin bulunduğu tespit edilmiştir.

Kanserli tümör hücrelerinin daha geniş alanlara yayılmasını önleyen zerdeçal bitkisi, aynı zamanda tümörün küçülmesini de sağlıyor. Başta prostat, meme ve kolon kanseri olmak üzere pek çok kanser çeşidine yakalanmaktan sizleri ciddi ölçüde koruyor.

Aynı zamanda mevcut kanser hücrelerini yok ederek, kanseri doğal ve etkili bir şekilde tedavi ediyor.

Kanserden korunmak adına düzenli olarak yemeklerinizde baharat olarak zerdeçal tozu kullanabilirsiniz. Günde 1-2 bardak zerdeçal çayı tüketmeniz de kansere karşı korunmanıza katkıda bulunabilir.

 • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Antioksidan bir özelliği sahip olan zerdeçal bitkisi, bakteri, mikrop ve serbest radikallerle savaşarak, bu zararlı maddelerin vücut hücrelerimizi tahrip etmesinin önüne geçiyor.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, vücudunuzun hastalıklarla daha etkili bir şekilde savaşabilmesine olanak tanıyor.

Soğuk algınlığı, grip, nezle vb. üst solunum yolu enfeksiyonlarından birine yakalandığınızda hastalığınızı daha kolay bir şekilde atlatmak adına birkaç fincan zerdeçal çayı tüketebilirsiniz.

 • Beyin sağlığını güçlendiriyor

Zerdeçal(curcumin); vücudumuzdaki organlar arasında oksijen iletimini kolaylaştırarak, beynimize daha fazla miktarda oksijen gitmesini sağlıyor.

Beyin hücrelerinin yaşlanmasını durdurarak, beyin sağlımızı önemli ölçüde güçlendiriyor. Hafızamızın daha iyi çalışmasına katkıda bulunan zerdeçal bitkisi; Alzheimer ve Parkinson gibi hafıza kaybı ve unutkanlık ile yakından ilişkili hastalıklarla karşılaşma riskimizi düşürüyor.

 • Sindirim sistemi sağlığımızı gözetiyor

Özellikle safra kesesi sağlığını gözeten zerdeçal, şişkinlik ve mide gazı sorunlarına son derece iyi geliyor. Sindirim sistemimizin daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlayarak, sindirimi kolaylaştırıyor.

Yemeklerden birkaç saat sonra bir fincan zerdeçal çayı tüketimi, besinlerin daha rahat bir şekilde öğütülmesine aracılık ediyor.

 • Böbrek ve karaciğer sağlığımızı koruyor

Sindirim sistemimizin yanı sıra böbrek ve karaciğer sağlığımızı da koruyan zerdeçal çayı, kan dolaşımımızı hızlandırarak, karaciğerimizi ve böbreklerimizi toksinlerden arındırıyor.

 • Diyabete iyi geliyor

Kandaki glikoz miktarını dengeleyen ve insülin üretimini teşvik eden zerdeçal, şeker hastalığını doğal bir şekilde kontrol altında tutmanıza yardımcı oluyor. İnsülin direncinin kırılmasına katkıda bulunarak, vücudunuzdaki insülinin daha etkin bir şekilde hareket etmesini sağlıyor.

Ancak zerdeçal çayının kan şekerini düşüren diğer ilaçlarla kullanımı birtakım yan etkiler doğurabileceğinden tip1 ya da tip2 diyabet hastalarının bu çayı tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları ve doktor kontrolünde bu çayı içmeleri gerekiyor.

Zerdeçal Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Daha çok et yemeklerinde kullanılan zerdeçal, aynı zamanda salatalarımıza da baharat olarak serpiştirilebilir. Sebzeli balığa, tavuk soteye, etli biber dolmasına hatta ev usulü kebaba bile bu lezzetli baharattan ilave edebilirsiniz.

Sebze ve balık çorbasına ekleyebileceğiniz toz zerdeçalı, sahanda yumurtaya bile serpiştirerek, yemeğinize eşsiz bir tat verebilirsiniz.

Makarna salatası, patates salatası, kısır ve yumurta salatasında da zerdeçal kullanabilirsiniz.

Kuru fasülye, taze yeşil fasülye ve mantar soteyi zerdeçal baharatıyla tatlandırabileceğiniz diğer yemeklere örnek olarak gösterebiliriz.

 

Zerdeçal Çayının Faydaları

Tıpkı zerdeçal tozu ve bitkisi gibi zerdeçal çayı da sağlığımızı pek çok açıdan gözetiyor. Düzenli olarak zerdeçal tüketimi, özellikle kış aylarında nezle ve gripten bizleri koruyor.

Zerdeçalın en önemli faydalarını ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Güçlü bir iltihap sökücü olarak, kalp ve damar hastalıklarına yakalanmanızı önlüyor.
 • Kötü kolesterolü düşüren ve dengeleyen zerdeçal çayının faydaları arasında kalp krizi ve inme riskini en aza indirgemesi de yer alıyor.
 • Romatizmal ağrıları, eklem ve kas ağrılarını gidererek, kişinin rahatlamasını sağlıyor. Özellikle romatoid artrit ve fibromiyoloji hastalarına zerdeçal çayı tüketmeleri öneriliyor.
 • Hazımsızlık ve şişkinlik sorunlarına iyi gelen zerdeçal çayı tüketimi, kabızlığı da gideriyor. Mide asit seviyesini dengelediğinden gastrit ve reflü semptomlarını da hafifletiyor.
 • Zerdeçalda bol miktarda yer alan safra sıvısı, yağ yakımını teşvik ediyor. Metabolizmamızı hızlandırarak, daha kolay ve sağlıklı bir şekilde zayıflamamızı sağlıyor. Diyet programınıza günde birkaç bardak zerdeçal çayı ekleyerek, daha hızlı bir şekilde kilo verebilmeniz mümkün.

Kimler Zerdeçal Kullanmamalı?

Birtakım sağlık sorunları bulunan kişilerin zerdeçal tüketmeleri, zerdeçalın yan etkilerine maruz kalmalarına yol açabilir.

 • Aspirin vb. kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız,
 • Sizde safra taşı sorunu mevcutsa,
 • Hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız,
 • Sindirim organlarınızda herhangi bir iltihap bulunuyorsa,

zerdeçal tozu ya da çayı tüketmekten kaçınmalısınız.

Herhangi bir reçeteli ya da reçetesiz ilaç kullanıyorsanız; kullandığınız ilaçlara dair olarak doktorunuza bilgi vermeli, doktorunuzun onayı olmadan bu çayı tüketmemelisiniz.

Zerdeçal Çayı Nasıl Yapılır

Zerdeçal çayını hazırlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • 2 bardak suyu bir demlikte kaynatın.
 • 1 çay kaşığı zerdeçal kökünü ya da tozunu çayınızı demlemek için çaydanlığa koyun.
 • Çayınızın 10 dakika demlenmesini bekleyin. Dilerseniz zerdeçal çayının faydalarını arttırmak adına çaya bir çay kaşığı zencefil de ilave edebilirsiniz.
 • Çayınızı demledikten sonra süzün. Çayınızı tatlandırmak için çaya bir çay kaşığı bal ya da limon suyu da ilave edebilirsiniz.

Hamilelikte Zerdeçal Yenilebilir mi?

Zerdeçalın rahim kaslarında uyarılmaya neden olması, hamilelik döneminde zerdeçal tüketiminin düşük ya da erken doğum ile sonuçlanmasına yol açabiliyor.

Bu yüzden pek çok doktor tarafından hamilelere zerdeçal tüketmemeleri öneriliyor.

Bununla birlikte günde 1 bardağı aşmayacak şekilde zerdeçal çayı tüketiminin anne adayının bağışıklık sistemini güçlendirme, mide ve şişkinlik sorunlarına iyi gelme, stres ve gerginliğini alma vb. olumlu katkıları da bulunuyor.

Zerdeçalın yan etkileri ile karşılaşmamak adına hamilelikte zerdeçal çayı tüketip tüketemeyeceğinize dair olarak doktorunuza danıştıktan sonra hareket edebilirsiniz.

Zencefil Zerdeçal Tarçın Yoğurt Karışımı

Özellikle karın ve bel bölgenizde aşırı yağlanma söz konusuysa en yakın zamanda zencefil-zerdeçal-tarçın-yoğurt karışımı tüketmeye başlayarak, fazlalık yağlarınızdan kurtulabilir, daha sağlıklı ve çekici görünen bir fiziğe kavuşabilirsiniz.

 • Zencefil-Zerdeçal-Tarçın-Yoğurt Karışımı Nasıl Tüketilir?

Malzemeler:

 • 5 yemek kaşığı light yoğurt
 • Birer çay kaşığı zencefil ve zerdeçal bitkisi tohumu
 • 1 çay kaşığı toz tarçın
 • 1 çay kaşığı saf zeytinyağı

Hazırlanışı:

 • İlk olarak uygun bir kaseye öncelikle light yoğurdu ilave edin. Zayıflamak adına yağlı yoğurt tüketiminden kaçınmalısınız.
 • Ardından diğer tüm malzemeleri yoğurda ilave edin ve tüm malzemeleri karıştırın.
 • Bu kürü sabah, öğle ve akşam yemeklerinden yaklaşık 1-2 saat önce her gün düzenli olarak tüketin.
 • Dilediğiniz kiloya ulaşana dek bu kürü tüketebilirsiniz.

Zerdeçal Suyunun Faydaları

Zerdeçal tozu ve çayı gibi son derece faydalı bir besin olan zerdeçal suyunun düzenli tüketimi, daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilmenizin yolunu açıyor.

Zerdeçaldaki curcumin isimli bileşen, yaşlanma karşıtı özellikleriyle hücre yaşlanmasını geciktiriyor. Güçlü bir antioksidan olan zerdeçal suyu, anti inflamatuar özelliği sayesinde ciltteki iltihapları yok ediyor.

Zerdeçal Suyu Nasıl Hazırlanır?

Bir bardak ılık suya, önce bir çay kaşığı zerdeçal tozu ardından da bir tutam karabiber ilave edin. Karışımı iyice karıştırın. Sabahları aç karnınıza bu suyu için.

Bu kürü her sabah düzenli olarak tükettiğiniz takdirde zerdeçal suyunun faydalarından maksimum seviyede yararlanabilirsiniz.

 

Zerdeçal Cilde Faydaları

Cilt bakımında kullanılan zerdeçal suyu, sivilce ve akneleri doğal bir şekilde tedavi ediyor.

Zerdeçal maskeleri ise cildi nemlendirmenin ve beslemenin yanı sıra cildi güzelleştiriyor ve cildimizin daha güzel ve parlak görünmesini sağlıyor.

Zerdeçalın cilde olağanüstü faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Bileşenlerinde yer alan kalsiyum sayesinde kuru ciltleri nemlendiriyor ve cildin nem dengesini gözetiyor.
 • Kolajen üretimini teşvik ederek, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlıyor.
 • Magnezyum açısından zengin bir besin olarak, yaşlanma karşıtı etki göstererek, ciltteki ince çizgiler ve kırışıklıklar ile savaşıyor.
 • Ciltteki güneş lekelerine ve koyu kahve lekelere iyi geliyor.
 • Sivilce ve aknelerin kötü görünümünü hafifletiyor.
 • Zerdeçalın cilde faydaları arasında doğal bir tonik gibi hareket ederek, cildi kir, toksin ve kalıntılardan arındırmak da yer alıyor.
 • E vitamin deposu olarak, iyileştirici özelliği sayesinde göz altı morluklarına son derece iyi geliyor.
 • Zerdeçalın cilde faydaları arasında cildin elastikiyetini arttırması ve cilt sarkmalarını toparlaması da bulunuyor.

Cildi Beyazlatan Zerdeçal, Limon ve Bal Maskesi:

Cildinizi en az birkaç ton açmak, cildinizde nem dengesini gözetmek, yaşlanmanın olumsuz etkileriyle savaşmak adına cildi beyazlatan zerdeçal, limon ve bal maskesini hemen denemenizi öneriyoruz.

Malzemeler:

 • Çeyrek çay kaşığı zerdeçal tozu
 • Yarım çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu
 • Bir yemek kaşığı çiçek balı

Hazırlanışı:

 • Bir kapta tüm malzemeleri iyice karıştırın. Parmak uçlarınız yardımıyla karışımı tüm yüzünüze sürün. Dilerseniz, boyun bölgenize de sürebilirsiniz.
 • 15 dakika maskenin yüzünüzde kurumasını bekleyin.
 • Maske cildinizde kuruduğunda cildinizi bol ılık suyla yıkayarak, durulayın.

UYARI: Zerdeçal maskesi hassas ciltlerde tahrişe ve kızarıklığa neden olabilir. Bu yüzden bu maskeyi cildinize sürmeden önce boyun bölgenizde test etmenizi öneriyoruz.

Zerdeçalın Zararları

Zerdeçalın günde 2 bardaktan daha fazla tüketimi, bir takım yan etkileri doğurabiliyor. Bu yüzden bu çayı tüketirken, oldukça dikkatli davranmanız gerekiyor.

Zerdeçalın en yaygın yan etkilerini ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Mide bulantısı, kusma, ishal vb. birtakım sindirim sistemi sorunları
 • Kurdeşen, kaşıntı vb. birtakım alerjik reaksiyonlar
 • Safra kesesi sorunları
 • Sarılık ve hazımsızlık vb. karaciğer problemleri

UYARI:

Zerdeçalın içeriğinde bulunan bazı maddelere karşı aşırı duyarlılığı bulunan kişiler, yukarıdaki yan etkilere maruz kalabilirler. Bu yüzden yukarıdaki yan etkilerden biri ile karşılaşmanız durumunda zerdeçal tüketim sıklığını azaltmalı ya da tamamen bırakmalısınız.

Ciddi yan etkilerle karşılaşmanız durumunda doktora görünmeyi asla ihmal etmemelisiniz.

Bu yazımızda zerdeçalın faydaları nelerdir? Zerdeçal çayı zayıflatır mı? vb. zerdeçala ve zerdeçal kullanımına dair merak ettiğiniz soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de zerdeçal tüketimine engel olan herhangi bir sağlık sorununuz bulunmuyorsa zerdeçal tüketerek, zerdeçalın faydalarından yararlanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet