Zeytin Yaprağı Zayıflatır mı? Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

03.03.2019
1.176
Zeytin Yaprağı Zayıflatır mı? Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Zeytin Yaprağı Zayıflatır mı? Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır? Sabah kahvaltılarında tüketmekten büyük bir keyif aldığımız, poğaçalarımıza, böreklerimize hatta salatalarımıza bile eklediğimiz zeytinin yaprağını kullanarak demleyebileceğiniz lezzetli mi lezzetli bir çayla kısa bir sürede zayıflayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Akdeniz ve Ege Bölgelerinde yetişen zeytin ağaçlarından toplanan zeytin yaprakları, tıpkı zeytin gibi sağlığımıza pek çok açıdan mucizevi katkılarda bulunuyor.

Doğru mevsimde ve kaliteli ağaçlardan toplanan zeytin yapraklarıyla hazırlanan çay ise detoks etki göstererek, metabolizmamızı hızlandırıyor, vücudumuzu bakteri, mikrop ve enfeksiyonlardan arındırıyor.

Zeytin yaprağının faydalarından bahsetmek istediğim bu yazımda aynı zamanda eşsiz bir tadı bulunan zeytin yaprağı çayını nasıl demleyebileceğinize de değinmek istiyoruz.

Şayet, kısa bir sürede hızlı bir şekilde yağ yakmak ve fazlalıklarınızdan kurtulmak istiyorsanız, bu çay tarifimizi en kısa sürede denemenizi öneriyoruz.

Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları:

Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, kanser başta olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına karşı bünyemizi kuvvetlendiren ve hastalıklarla mücadele edebilme direncimizi arttıran bu harika çay; doğal bir antibiyotik olarak, hastalıkları tedavi edici bir vazife üstleniyor.

Prof. Dr. Canan Karatay’ın şiddetle önerdiği bu muazzam çayın en önemli faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Güçlü bir antiviral olarak, virüsleri yok ediyor

Antiviral yani bulaşıcı hastalıklardan korunmamızı sağlayan bu lezzetli çay; grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hapşırma ve öksürme yoluyla kış aylarında bizlere bulaşan üst solunum yolu enfeksiyonların tedavisinde etkili oluyor.

Kış aylarında vücudunuzu viral enfeksiyonlara karşı korumak adına günde bir iki bardak zeytin yaprağı çayı tüketebilirsiniz.

 • Sindirim sistemimizi olumlu yönde etkiliyor

Mide ve bağırsaklarımızdaki dost bakterilerin yani probiyotiklerin sayısını arttıran zeytin yaprağı çayı; gastrit, reflü, ülser, kabızlık, mide şişkinliği, gaz gibi sindirim sistemi sorunlarını tedavi ediyor.

Zararlı bakterileri yok ederek, bağırsaklarımızı ve midemizi bu bakterilerden temizliyor.

 • Karaciğerimizi koruyor

Düzensiz ve sağlıksız beslenmeden ilk etkilenen organımız olan karaciğeri koruyan zeytinyağı; besin artıklarının karaciğerimizde depolanmasının önüne geçiyor.

Yağ yakımını ve sindirimi hızlandırdığı için bu besinlerin vücudumuzdan daha rahat bir şekilde dışarı atılmasını sağlıyor.

Alkolün yol açtığı karaciğer yağlanmasını önlemede de zeytinyağı yaprağı çayı oldukça başarılı oluyor.

Karaciğer sağlığınızı gözetmek adına düzenli aralıklarla bu çaydan tüketmenizi öneriyoruz.

 • Kalp-damar sağlığına iyi geliyor

E ve C vitaminleri açısından son derece zengin olan bu çay; tıpkı zeytinyağı gibi kalp ve damar sağlığımızı koruyor.

Damar duvarlarına zararlı atıkların yapışmasını önlediğinden damar tıkanıklığı ve sertleşmesi riskini en aza indirgiyor.

Yani damar tıkanıklığının neden olduğu kalp krizi, felç ve inmeye karşı zamanında önlem alabilmemize olanak tanıyor.

Sigara ve alkol kullanıyorsanız; günde bir bardak zeytinyağı çayı yaprağı tüketerek, kalp ve damar sağlığınızı gözetebilirsiniz.

 • Kanseri önlüyor

Vitamin ve mineraller açısından ideal bir kaynak olan zeytin yaprağının faydaları arasında vücut hücrelerimizde tümör oluşumunu önlemek de bulunuyor.

Anti kanserojenik bir besin olarak; Hepatit B virüsüyle savaşıyor.

Hücrelerimizi serbest radikallerin etkilerine karşı koruyarak, kansere yakalanma olasılığımızı minimuma indiriyor.

 • Diyabeti tedavi ediyor

Sağlıksız beslenmenin yol açtığı bir diğer yaygın sağlık problemi olan diyabetin tedavisinde de yararlanabileceğiniz zeytin yaprağı çayı; kanımızdaki glikoz yani şeker miktarını dengeliyor.

Diyabet hastalığından korunmak adına günde bir bardak bu çaydan tüketmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

 • Yüksek tansiyonu düşürüyor

Kan şekerini düşürerek, dengeleyen yani diyabeti önleyen zeytin yaprağının bileşenlerinde bulunan oleurepoin isimli madde, tansiyonu düşürücü bir etki gösteriyor.

Zeytin Yaprağı Çayı Zayıflatır mı?

Doymamış yağ asitleri açısından zengin bir besin olan zeytin gibi zayıflatıcı bir yönü bulunan zeytin yaprağının çayı; metabolizmamızı hızlandırarak, kalori yakmamızı kolaylaştırıyor.

Midemize dolgunluk hissi vererek, uzun saatler boyunca tok kalmamızı sağlayan bu çay; detoks etki gösterdiğinden mutlaka diyet listemize eklememiz gereken bitkisel çaylar arasında bulunuyor.

Bol miktarda A,D,K,E vitaminleri, magnezyum, kalsiyum, fosfor içerdiğinden günlük vitamin ihtiyacımızın büyük bir bölümünü karşılıyor.

Zeytine göre kalorisi daha düşük olan zeytin yaprağı çayı; düzenli tüketim sonrasında birkaç ay içerisinde yaklaşık 3-4 kilo verebilmemize öncülük ediyor.

Ancak sade hali biraz ağır olan bu çayın tadımını hafifletmek ve güzelleştirmek için mutlaka çayınıza çubuk tarçın eklemenizi öneriyoruz.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Hazırlanması oldukça pratik ve kolay olan bu çayı sade olarak tüketebileceğiniz gibi çayınıza farklı tatlar ilave ederek de tüketebilirsiniz.

Zeytin Yaprağı Çayı Tarif 1:

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı zeytin yaprağı
 • 1 bardak klorsuz sıcak su

Hazırlanışı:

 • Öncelikle suyu iyice kaynatın. Ardından fincana aktarın.
 • Sıcak suyun üzerine zeytin yapraklarını ilave edin.
 • 3 dakikalık demlenme süresinin ardından çayınızı tüketebilirsiniz.

Zeytin Yaprağı Çay Tarifi 2:

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı kurutulmuş zeytin yaprağı
 • 2 bardak su

Hazırlanışı:

 • 2 bardak suda 2 çay kaşığı kurutulmuş zeytin yaprağını kaynatın.
 • Yaklaşık 30 dakika boyunca çayı kaynatmalısınız.
 • Ardından çayınızı 15 dakika demlenmeye bırakın.
 • Çayınızı afiyetle tüketebilirsiniz.

Çayınızı tatlandırmak için bal ve limon kullanabileceğiniz gibi çayınıza çubuk tarçın da ilave edebilirsiniz.

Bu çayı günde 2-3 bardaktan daha fazla tüketmemelisiniz.

UYARI:

Hamileyseniz, bebeğinizi emziriyorsanız, diyabet, tansiyon ya da kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız; bu çayı tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Çayın aşırı tüketiminden kaçınmalısınız.

6 yaş altı çocuklarınıza bu çaydan içirmemelisiniz.

Reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilaç kullanıyorsanız; bu çayı düzenli tüketmeniz, çayın ilaçlarınızda bulunan bazı maddelerle etkileşime girmesine neden olabilir.

Bu yüzden düzenli ilaç kullanıyorsanız, çayı doktorunuzun önerisi üzerine tüketmelisiniz.

Bu yazımızda zeytin yaprağının faydaları nelerdir? Zeytin yaprağı çayı ile zayıflamak mümkün mü? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

Yazımızın faydalı olması dileğimizle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet