Zeytinyağlı Sabun Saçı Beyazlatır mı? Zeytinyağlı Sabunla Boyalı Saç Yıkanır mı?

  25.12.2019
  4.880
  Zeytinyağlı Sabun Saçı Beyazlatır mı? Zeytinyağlı Sabunla Boyalı Saç Yıkanır mı?

  Zeytinyağlı Sabun Saçı Beyazlatır mı? Zeytinyağlı Sabunla Boyalı Saç Yıkanır mı? Doğal yollardan saç ve cilt bakımı dendiği zaman asırlardır akla ilk gelen seçenek olan zeytinyağı, özellikle sabun şeklindeki kullanımı ile pratiklik sağlıyor. Peki zeytinyağlı sabun saç beyazlatır mı? Zeytinyağı sabunu saç için kullananlar bu konuda ne diyor? Gelin zeytinyağı sabununun saça olan etkilerini birlikte öğrenelim.

  Yalnızca mutfakların değil, bakım dünyasının da gözdelerinden zeytinyağı, adeta olmazsa olmaz bir yere sahip. Zeytinyağının faydaları yüzyıllar öncesinden keşfedilmiş olsa da etkinliliği ve popülerliğinden hiçbir şey kaybetmeden hala her evde yeri alıyor. Özellikle zeytinyağı sabunu saç ve cilt bakımında sevilen bir yan ürün olarak yerini koruyor.

  Peki güzelliğimize güzellik katmak için kullandığımız bu sabun türü bizlere ne gibi faydalar sağlayabiliyor? Akdeniz’den doğan şifa ve güzellik kaynağı zeytinyağı sabununu özellikle saçları için kullananların, saçlarının sertleşmesi ya da beyazlaması gibi endişeleri olabiliyor. Ancak zeytinyağı sabununun sarsılmaz yeri işte tam da bu endişe duyulan konulara olan yararından ileri geliyor.

  Beyaz Saçlar için Zeytinyağı Sabunu İşe Yarar mı?

  Saçların maruz kaldığı çevresel etmenler, sık değiştirilen saç rengi, genetik yatkınlık ve ilerleyen yaş derken elbette ister istemez saçların beyazlaşması kaçınılmaz görünüyor. Saçların bu nihai sürecini yavaşlatmak yani beyazlamayı geciktirmek için ise yağlar kullanmak ve masaj hareketlerinden faydalanmak mümkün. Bahsedilen bu yağların arasında zeytinyağının başta geliyor olması ise bir tesadüf değil. Öyle ki zeytinyağı sabunu ile saç yıkayanlar, bu yağın saç bakımındaki faydalarının bir efsaneden ibaret olmadığını belirtiyor.

  Ürünün kullanıcıları arasında zeytinyağlı sabun saç rengini açar mı diye endişe edenler pek de az değil. Ancak doğal saç rengini koruyabilmek ve saçların kurumasını önlerken aynı zamanda da parlamasını sağlamak, bu sabunun pek çok faydasından yalnızca birkaçı. Zeytinyağının saç beyazlaması için bir düşman olduğunu ve saçların gençliğini koruduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

  Zeytinyağlı sabun kullanımı sayesinde yalnızca saçlar değil; kuruyan, hasar gören saç derisi de onarılır ve beslenir. Bu sayede kepek gibi saç derisi ile direkt ilişkili olan sorunlar çözüme ulaşabilir. Genç yaşlarda saç beyazlamasının en yaygın nedeninin kepek olduğunu bilmenizde fayda var. Çünkü kepeğin önlenmesi ile birlikte saçların kuruluğundan ileri gelecek diğer sorunlar önlenmekte ve saç beyazlaması ertelenmektedir.

  Güneş ışığı D vitamini sentezine yardımcı olmasıyla saçlara doğal bir güçlülük ve renk vermektedir. Ancak güneş ışığına uzun süre ve direkt olarak maruz kalınması halinde saçlar hasara uğrar ve erken beyazlama söz konusu olur. Çünkü güneş ışınları saçın nem kaynağının kurumasına yol açar ve saçın doğal renkliliği hasar görür. Ancak zeytinyağı sabunu saç için kullananlar saçlarının onarılmasını sağlar ve güneşten ileri gelen beyazlıkları önler.

  Saçların asit – baz yani pH dengesini de sağlamaya yardımcı olan zeytinyağının, saç temizlenmesi ve bakımında kullanımı sayesinde saçların doğal rengini koruma süremiz yine artabilir. Boyalı saçı sabunla yıkamak ayrı bir konu ancak saçlarında doğal rengi korumak ve beyazlıkları ertelemek isteyenler için saçın verimli bir şekilde melanin salgılaması gerekir. Zeytinyağı ise saçın Eumelanin ve Pheomelanin adı verilen iki önemli renk pigmentini salgılamaya devam etmesine yardımcı olur. Bu sayede saçların uzun süre kendi renginde kalması sağlanmaktadır.

  Saçları ısı üreten cihazlar ya da kimyasal içeren ürünler ile şekillendirmek, hassas ve hasarlı bir görünüme yol açabilir. Özellikle saç boyalarının kimyasal içeriği saçın kendi doğal renginin kaybolmasında büyük bir etmendir. Boyalı saçı sabunla yıkamak ise kullandığınız sabun iyi bir zeytinyağı sabunu ise saç köklerini besleyerek kimyasallara karşı gereken onarımı sağlar. Saçların kök kısmının beslenmesi sayesinde saç renginde değişiklik yapılsa dahi gri tellerin ortaya çıkması ertelenir.

   

  Zeytinyağlı Sabunla Saç Yıkamak Saç Boyasını Akıtır mı?

  İçerisinde zeytinyağı bulunan şampuan ya da saç kremi gibi bakım ürünleri bulmak oldukça kolaydır. Ancak zeytinyağlı sabunun geçmişten günümüze gelen güvenilir bir bakım ürünü olması nedeniyle bu konuda en çok tercih edilen ürün olduğunu söylemek mümkün. Saçı zeytinyağlı sabunla yıkamak ise sizlere kısaca şu faydaları sağlayabilir:

  • Saç ve kafa derisi daha çok nefes alır ve böylece daha sağlıklı olur.
  • Saçlar eskisinden daha güçlü ve gür şekilde uzar.
  • Kepek ve saç dökülmesi gibi yaygın sorunlar doğal yoldan tedavi edilebilir.
  • Saçların kendi rengi daha uzun süre korunur ve saç beyazlaması ertelenmiş olur.
  • Saçların mat ve soluk görünümü canlılık ve renk kazanır.

  Saçlarınızı sabunla yıkamanın doğal rengini korumaya yardımcı olduğundan bahsettik. Zeytinyağlı sabun saç boyasını akıtır mı sorusuna bakacak olursak da saçlarda kalan kimyasal boya artıklarını uzaklaştırma konusunda sabunun faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Zeytinyağı sabunu ile saçlarını yıkayanların saçını en son boyamış olduğu renk normal süresi boyunca saçlarda kalacaktır. Ancak saç boyasını yenilemeyenler zamanla alttan kendi saç renginin geri gelmeye başladığını ve artık saçların daha parlak bir renkte olduğunu görebilirler.

  Görüldüğü gibi içerisinde yoğun E vitamini barındırması ile saçlara çok daha gür ve canlı olmayı vaat eden zeytinyağlı sabunla saçları yıkamak, kimyasal formüllerden oluşan ürünleri tercih etmekten çok daha avantajlı ve mantıklı olacaktır.

  Zeytinyağlı Sabun Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

  Tüm faydalarından bahsetmiş olduğumuza göre, ürünü almak isteyenlere zeytinyağlı sabun fiyatı hakkında bilgi verebiliriz. 1 kiloluk paketi ortalama olarak 25-30 lira dolaylarında olan bu sabunu pek çok internet sitesi ve aktarda bulabilirsiniz. Ayrıca zeytinyağı firmaları da yan ürün olarak sabunlarının satışını yapmakta; özellikle Bursa, İzmir, Çanakkale illerinde bu sabunun en kalitelileri bulunabilmektedir.

  Sizler de zeytinyağı sabunu saçı beyazlatır mı sorusuna umarız yeterince faydalı yanıtlar almışsınızdır. Konuya dair diğer tüm sorularınızı ve görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.