Zona Ağrısı Nasıl Geçer? Zona için Hangi Ağrı Kesici İlaçlar Kullanılır?

20.08.2019
1.057
Zona Ağrısı Nasıl Geçer? Zona için Hangi Ağrı Kesici İlaçlar Kullanılır?

Zona Ağrısı Nasıl Geçer? Zona için Hangi Ağrı Kesici İlaçlar Kullanılır? Varisella Zoster ismi verilen bir virüs nedeniyle ortaya çıkan ve cilt yüzeyinde hoş olmayan görüntülere yol açabilen zona hastalığının bir diğer önemli sonucu da neden olduğu ağrılardır. Elbette bu semptomu yenmek için farklı yöntemler vardır. Dilerseniz zona ağrısı için ağrı kesici ilaçlar ya da bitkisel tedavi yöntemleri ile büyük faydalar görebilirsiniz. Siz de bu ağrıdan muzdaripseniz gelin birlikte ağrınıza ne gibi çözümler getirebileceğimizi keşfedelim.

Virüs nedeniyle yaşanan zona hastalığı, ne yazık ki stresin yol açtığı ağrılı bir deri hastalığıdır. Bu rahatsızlığı yaşayanların şikayetlerinin başında kızaran, kabaran ve dökülen acılı yaralar gelmektedir. Eğer sizin de deri döküntüleriniz acı ve kaşıntıya neden oluyorsa bu sorunu kesmek için hafifletici yöntemleri deneyebilirsiniz. Geçmeyen zona ağrısı için neler deneyebileceğiniz hakkındaki bu rehberin işinize yarayacak bilgilerle dolu olduğuna emin olabilirsiniz.

Zona Ağrısı Nasıl Geçer?

Farklı belirtileri olan zona hastalığı belirgin ve gündelik hayatı etkileyebilecek kadar şiddetli ağrılara yol açabilir. Siz de bu ağrının geçmemesinden dolayı sorun yaşıyorsanız bitkisel ya da doğal olarak nitelendirebileceğimiz farklı çözümlerden kendiniz için uygun olanları deneyebilirsiniz.

Zona ağrısı nasıl geçer sorusunun farklı yanıtları şu şekilde listelenebilir:

Zonanın neden olduğu ağrının dinmesi için ilgili bölge üzerine lokal anestezi etkisi sağlayan ağrı kesici kremler sürebilirsiniz.

Ağrıya ek olarak kaşıntı sorunu da yaşıyorsanız yine krem uygulaması ile fayda görebilirsiniz. Bunun için kaşıntı ihtiyacını azaltan anti-histaminik özellikli kremlere başvurabilirsiniz. Kaşınmanın engellenmesi ile tahriş sorununuz da eminiz azalacaktır.

Derinin döküntüden etkilenen bölgelerinin tahriş olmaması ve hava alması konforunuz için önemlidir. Bu enfeksiyonun daha da rahatsız edici olmaması için bol, ince ve dökümlü kıyafetleri tercih etmeye çalışmalısınız.

Zonanın neden olduğu kaşıntılar ve döküntüler sizde o bölgeyi sürekli kontrol etme isteği yaratabilir. Ancak viral kökenli olan bu hastalığın ilerlememesi ve enfeksiyonlu bölgenin korunması için deriyle oynamaktan, hırpalamaktan, kaşımaktan kaçınmalısınız.

En iyi zona kremi uygulamasından sonra dahi bu bölgenin korunması ve enfeksiyonun yayılmamasını sağlamak gerekir. Bu nedenle eliniz dahil, enfekte bölgenin herhangi başka bir deriyle temas etmediğinden emin olmalısınız.

Ağrılarınız arttığı zamanlarda soğuk kompres uygulaması yapmak faydalı olabilir. Ağrılarınızı dindirmek adına havluyu buza sararak ağrılı bölgeye uygulayabilirsiniz.

Ağrıların arttığı zamanlarda deneyebileceğiniz bir diğer yöntem de duştur. Zona ağrısı için doğal çözüm arayanların tercih edebileceği en pratik yöntem ılık bir duş almak olacaktır.

Duş almak için ya da buz uygulaması için fırsatınız olmasa dahi gün içinde kaşıntılı ve ağrılı bölgeye su uygulamak şikayetlerinizi azaltacaktır. Bir pamuk ya da mendil yardımıyla uygulayabileceğiniz hafif ılık su bile, gün içinde daha rahat hareket etmenize yardımcı olacak, aynı zamanda bölgenin az da olsa temizlenmesini sağlayacaktır.

Neden olduğu yanık görünümü nedeniyle gece yanığı olarak da adlandırıldığını görebileceğiniz zona, ciltte tahrişlere yol açabilir. Siz de bu hastalığın neden olduğu tahrip ve tahrişlerin üzerine cildi yumuşatan kremler uygulayabilirsiniz. Tahriş için en sık kullandığımız Hametan gibi ünlü ürünler, zona belirtileri kontrolü için oldukça faydalı olabilir.

Zona Ağrısı için Ağrı Kesici İlaçlar Nelerdir?

Zonanın neden olduğu ağrıların hafifletilmesi için farklı yöntemler denemiş ancak sonuç alamamış olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda zona ağrısı için en iyi krem hangisi bularak, krem takviyesi ile büyük faydalar görebilirsiniz. Basit ağrı kesiciler bile sizin için büyük fark yaratabilirken, virüsün neden olduğu bu hastalık için anti –viral ilaçlar kullanarak iyileşme sürecini büyük ölçüde ve olumlu etkileyebilirsiniz.

Zonanın neden olduğu ağrı ve acıyı dindirmeniz kadar elbette zonayı oluşturan virüsle de savaşmanız önemlidir. Bu şekilde şikayetleriniz ortadan kalktığı gibi, hastalığın kendisi de ortadan kalkacaktır. Bu amaçla kullanabileceğiniz ilaçların başında ise antiviral ilaçlar gelmektedir.

Virüslerle savaşa yardımcı olan anti-viral ilaçlar ve enflasmayonu engelleyen anti-enflamatuar ilaçlar haricinde, herhangi bir ilaç kullanmanız önerilmez. Yalnızca bazı durumlarda doktorunuz gerekli gördüğü takdirde antibiyotik ilaç reçete edebilir. Ancak normal şartlarda bakterilerle ilişkisi olmayan ve virüslerin neden olduğu bir hastalık olduğundan antibiyotikler zonaya etki etmez. Bu ilaçları kullanıp kullanmamanız gerektiğine yalnızca hekiminiz karar verebilir.

Ağrı kesici ilaçların kullanımının yanı sıra anti-viral etkili ilaçları kullananlar için şikayetlerinin kısa sürede ve belirgin şekilde dineceğini söylemek mümkündür.

Hiçbir ilacın doktor önerisi haricinde alınmaması gerektiğini hatırlatarak, yalnızca bilgilendirme amacıyla zona için verilen ilaçlar arasından bazı anti- viral, anti-enflamatuar ve antibiyotik etkili olanları sizler için sıraladık:

  • Acyclovir (Antiviral)
  • Famciclovir (Antiviral)
  • Kortikosteroid (Anti-enflamatuar)
  • Prednisolon (Anti-enflamatuar)
  • Gabapentin (Antibiyotik)
  • Karbamazepin (Antibiyotik)
  • Pregabalin (Antibiyotik)

Zona Ağrıları için Buz Uygulaması

Soğuk buzu uygulayarak zonanın neden olduğu ağrıların hafifletilmesi mümkündür. Zona ağrısını geçirmek için buzu teninize direkt olarak temas ettirmektense temiz bir havlu kullanarak bu işlemi yapmanız çok daha uygun olacaktır. Bir havluya ya da gazlı bez üzerine buz parçalarını sarın ve sonrasında ağrılı ya da kaşının bölge üzerine uygulayın. Gün içinde ağrı ve kaşınmanın arttığı dönemlerde bu uygulamayı hemen yapabilirsiniz.

Zona Ağrıları için Bitkisel Yöntemler

Zona ağrısı için bitkisel yağ ya da ürünler ile çözüm bulmanız da mümkün olabilir. Zonanın etkilediği bölgede tahriş ve kabartılar oluştuğundan dolayı hücreleri onaran ve deriyi yumuşatan yağlar oldukça faydalı olabilir. Bu amaçla önerebileceğimiz en güvenilir ve etkili yağlardan biri ise sarı kantaron yağı olacaktır.

Siz de zona için çözüm olarak denediğiniz yöntem ya da ürünleri bizimle paylaşabilir, bu yöntemlerle olan tecrübelerinizi de ekleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet