Zona Hastalığını Tedavi Etmek için Kullanılan Bitkiler ve Yiyecekler Nelerdir?

  19.06.2019
  3.186
  Zona Hastalığını Tedavi Etmek için Kullanılan Bitkiler ve Yiyecekler Nelerdir?

  Zona Hastalığını Tedavi Etmek için Kullanılan Bitkiler ve Yiyecekler Nelerdir? Pek çok farklı bitki uzmanı yani herbalist tarafından açıklanan zona hastalığı bitkisel tedavi yöntemlerini sizin için bir araya getirmiş bulunuyoruz. Suçiçeği virüsü olarak bilinen herpes zoster virüsünün neden olduğu bir deri hastalığı olan zona, ilaç kullanmanıza gerek kalmadan doğru bitkilerle hemen tedavi edilebilir. Zona hastalığına iyi gelen bitkiler ve bunların kullanımı hakkındaki tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

  Zonaya Ne İyi Gelir?

  Sinir uçlarının stres nedeniyle tetiklenen bir virüs tarafından enfekte edilmesiyle görülen zona, deride hoş olmayan görünüme ve içeride ciddi ağrılara yol açabilir. Ancak zonaya ne iyi gelir sorusunun oldukça pratik ve tamamı doğal yanıtları da bulunmaktadır. Zonanın neden olduğu görünüm ve ağrıları kontrol altına almak için uygulayabileceğiniz birkaç ipucunu listeliyoruz:

  Soğuk Su Kompresyonu

  Zona için en bilinen müdahalelerden biri soğuk su uygulamasıdır. Gece yanığı da denen zona için kişinin önce ilgili bölgeyi temiz bir mendil yardımıyla temizlemesi gerekir. Soğuk suda batırılan bir diğer temiz bez ile ağrının olduğu bölgeye pansuman yapılır. Bez cildin üzerinde 5 dakika kadar bekledikten sonra aynı işlem 3 kere daha üst üste uygulanır.

  Yulaf Ezmesi

  Zona için bitkisel tedavi yöntemlerinden en etkili olanlarından biri yulafı kullanmaktır. Zonanın neden olduğu ağrıyı dindirmek için ince yulaf ezmesi alıp sıcak su ile lapa haline getirerek ağrılı bölge üzerine uygulanır. Yaklaşık 10 dakika içinde sıcak su içinde bekleyen yulaf şişip yumuşamakta ve sürülebilir bir hal almaktadır. Uygulamayı ardı ardına 2 defa yapmak ağrıyı büyük ölçüde hafifletecektir.

   Sarımsak Tedavisi

  Bilindiği gibi antibiyotik etkili bitkilerin en ünlüsü olan sarımsak, cildin genel olarak rahatlaması ve arınması için eşsiz bir ilaçtır. Zona için kullanımı uzmanlarca da onaylanmış olan sarımsak, şu şekilde sizlere şifa verebilir:

  5 diş sarımsağın kabuklarını soyun ve bir havanın içerisinde ezin. Tıpkı macun gibi olana dek ezdiğiniz sarımsağı zonadan etkilenen deriye sürün. 10 dakika kadar beklettikten sonra bol su ile cildinizi temizleyin.

  Elma Sirkesi

  Bir şifa kaynağı olarak nitelendirsek, bizi yanıltmayacak bir diğer etkili ürün olan elma sirkesi, ciltteki kaşıntı, tahriş, döküntü gibi sorunları gidermek için birebirdir. Zonaya iyi gelen kremler ve merhemlerden bile daha etkili olduğunu iddia edebileceğimmiz elma sirkesi, suyla seyreltilerek ciltte güvenle kullanılabilir. Bir bardak su ile bir bardak elma sirkesini karıştırıp bir cam şişe içerisine alın. Bu karışımı pamuk yardımıyla günde 3 ila 4 kez hasar gören bölgeye uygulayın.

  Yalnızca elma sirkesi değil, üzüm sirkesi de aynı şekilde zona bitkisel tedavi yöntemleri içerisinde sayılır. Sirkenin asit içerikli yapısı nedeniyle, zonadan kabarcıklarının çıktığı bölgeye uygulandığı takdirde, bölgeyi steril hale getirmesi mümkündür ve iyileşmeyi hızlandırır.

  Zona Bitkisel Tedavisi için İbrahim Saraçoğlu Önerileri

  Ünlü herbalist İbrahim Saraçoğlu, özellikle Safranbolu, Karabük, Devrek gibi örneklendirebileceğimiz yerlerde yetişen gök sulu armueunu, zona hastalarına şifa kaynağı olarak gösteriyor. Zona hastalığı bitkisel tedavi İbrahim Saraçoğlu önerileriyle, çok daha başarılı ve çok daha hızlı oluyor. Öyle ki bitkiler dünyasının gizli sırlarını da almamızı sağlayan Saraçoğlu’nun verdiği ipucuna göre, gök sulu armudun yanı sıra semizotu ile beslenmemizi desteklememiz gerekiyor. Gün içinde yoğurda karıştırarak çiğ yenmesi gereken semizotu iki öğünde yenecek şekilde ayrılabilir ve bu kür ile iyileşme süreci hızlanabilir.

  Zona için bitki çayı önerilerine bakıldığında ise Saraçoğlu’nun karabaş çayın ı önerdiğini görüyoruz. Gün içinde uyku saatinden yarım saat önce olacak şekilde, yalnızca bir defa içilmesi uygun olan bu çay ile vücuda zonayı yenmesi için gerekli destek sağlanıyor.

  Zona sirke tedavisi ile yalnızca dışarıdan değil, içeriden de vücudu destekleyerek öldürülebilir bir hastalıktır. Bu nedenle bir çay bardağı su içerisinde birkaç damla sirke damlatıp sabah saatlerinde içebilir, midenize zarar vermemek adına düzenli yapmadığınız sürece yer yer bu uygulamanın faydalarını görebilirsiniz.

  Zonaya iyi geldiği belirtilen diğer içecekler arasında armudun farklı türlerinin yenmesinin yanında, armudun direkt suyunun içilmesinin de faydalarından bahsedildiğini görüyoruz. Armut suyu haricinde, bitki çayı kategorisindeki seçeneklerimize bakıldığında ise adaçayı, kuşburnu, biberiye ve kekik çaylarını sayabiliriz.

  Zona için kuşburnu tüketmek isteyenler, dilerse az miktarda şekerle tatlandırabileceği bu çayı gün içinde 4 kereye kadar içebilirler.

  Zona için bir diğer bitkisel kür ise vücuttaki iltihabı uzaklaştırma konusunda en çok güvendiğimiz sebzelerden biri olan lahanayla geliyor. Lahananın yapraklarını yıkayıp bir tencere içinde suyla birlikte kaynatın ve yaprakları süzüp suyu soğumaya bırakın. Gün içinde bu sudan 4 kereye kadar içebilir, enfeksiyonun ilerlemeden kurumasını sağlayabilirsiniz.

  Zona Hastalığına Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

  Zona her ne kadar dışarıdan gözlemlenebilen bir deri hastalığı olsa da asıl oluşum yeri alt katmanlar, yani vücudun dahili bölgesidir. Bu nedenle zona tedavisi boyunca nasıl bir beslenme programı izlediğiniz, vücudunuzu nasıl desteklediğiniz oldukça önemlidir. Bazı yiyeceklerin tüketilmesi, vücudunuza fayda sağlamaya çalışırken istemeden hastalığın tetiklenmesine yol açabilir. İşte karşınızda zona hastalığına zararlı yiyecekler

  1. Peynir: İçerisindeki asidoza isimli bir madde nedeniyle enfeksiyon riskini tetikleyen peynir, ciltteki sulu kabarcıkların büyümesine ya da artmasına neden olabilir.
  2. Kahve ve asitli içecekler: İçerisinde kafein bulunan kahve ve kola gibi asitli içecekler, bağırsaklardaki enzimleri kuruttuğu için minerallerin ve önemli aminoasitlerin emiliminin önüne geçer. Bu nedenle cildinizde iyileşme kazanılana kadar bu içeceklere ara vererek vücudunuz için gerekli yapıtaşlarını sağlamanız önerilir.
  3. Alkol ve sigara: Zararlı alışkanlıkların başında gelen ve sağlıklı bireyler için de büyük riskler yaratan alkol ve sigara, dolaşım üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle zona hastaları için olumsuz şikayetleri tetikleyici etkiler yaratmaktadır.
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.